[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Scuze de prezentarea tarzie(frecventez forumul de 2 luni sau ceva)


Ma numesc Gabriel...sunt din Bucuresti
Borcanul meu este refacut.. .dupa replicile haioase cu substratul din bomboane skittels si mm's. ...
-Acvariu enheim 54l...pachet start
-Capac cu 1 buc neon 15w
-Incalzitor 50w
-Substrat colorat nu mai este-------- 10l manado
-Filtru intern enheim pikup60 sau asa ceva...momentan merge in paralel cu un hang-on aquael fzn 1 umplut in ambele compartimente cu micromec jbl
Filtrul intern o sa dispara din acvariu in vreo 2 saptamani de mers in paralel
Apropo' e bine sa fac asa?
-Plante...cabomba aquatica+ elodea densa+myriophyllum hippuroides...si inca ceva pe saptamana viitoare
- Vietati : 4 molly maturi....7 neoni....3pui molly si 1 pui guppy + corry albinos si vreo 5-6 RCS

Am pus si 2 poze cu inceputul....sa nu mai spunem cum.....si finalul de azi!

Multumesc pentru sfaturile directe sau indirecte prin intermediu posturilor citite aici!
[Thumb - 20170630_090141.jpg]

[Thumb - 20170714_001505.jpg]

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Altceva! Acum se vad si neonii, inainte parca ii eclipsau "bomboanele".Doar ca intrebare pt ca nu i-mi dau seama din poza,anubiasul banuiesc ca nu are rizomul in substrat,nu?
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata infinit mai bine. Nu se pot compara.
Si felicitari ca ai ascultat sfaturile si le-ai aplicat ca sa iasa ceva frumos.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos!
Un exemplu de evolutie ... pentru cei care ne ignora sfaturile!
Micromec-ul nu este extraordinar. Eu l-as inlocui treptat, in rate mici, la fiecare curatare a filtrului cu Matrix.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Uitasem sa zic, da filtrele lasale sa mearga in paralel.
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

sclau89 wrote:Altceva! Acum se vad si neonii, inainte parca ii eclipsau "bomboanele".Doar ca intrebare pt ca nu i-mi dau seama din poza,anubiasul banuiesc ca nu are rizomul in substrat,nu?




Da era in substrat...poza e facuta acum 2 zile...dar l-am scos ...am citit ca se tine "legat" de ceva...nu in substrat....deci filtrele merg cu ele in paralel 2-3 saptamani si.pe urma il scot pe cel intern...ok
multumesc frumos
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri ...si dares ...si silviu
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cel mai bine Anubias-ul creste pe radacina, suspendata cam la 2-3-4 cm de substrat, ca sa ii oferi spatiu pentru dezvoltarea radacinilor secundare care pleaca din rizom, se ataseaza de suport si se infing in substrat. Daca te intereseaza, am postat la sectiunea "Plante de acvariu" un mic topic legat de Anubias (o planta care, pe mine, ma fascineaza).
Uite, poate te ajuta cumva :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39468.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Frumos!
Un exemplu de evolutie ... pentru cei care ne ignora sfaturile!
Micromec-ul nu este extraordinar. Eu l-as inlocui treptat, in rate mici, la fiecare curatare a filtrului cu Matrix.





Deocamdata comparativ cu filtrul intern (chiar daca este enheim) se vede o diferenta ca de la cer la pamant cu micromec ...am inteles ideea...nu este asa bun...sincer eu cautam mini siporax dar m-am " impiedicat" de micromec...o sa-l schimb cum ai spus...treptat

Cu multumiri!
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cel mai bine Anubias-ul creste pe radacina, suspendata cam la 2-3-4 cm de substrat, ca sa ii oferi spatiu pentru dezvoltarea radacinilor secundare care pleaca din rizom, se ataseaza de suport si se infing in substrat. Daca te intereseaza, am postat la sectiunea "Plante de acvariu" un mic topic legat de Anubias (o planta care, pe mine, ma fascineaza).
Uite, poate te ajuta cumva :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39468.page




Am inteles ! Sa traiti !
Maine primesc niste plante si dupa "refacerea" borcanului voi reveni cu niste poze...ps...am si un mopan de vreo 2 saptamani in galeata...il invat sa nu mai pluteasca
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Micromec-ul este OK la intrarea apei in compartimentul de filtrare. Si eu mai am, in e901-ul meu primul sertar cu Micromec-ul original. Insa diferenta am observat-o, in mod foarte clar, dupa ce am pus un sertar cu Siporax si unul cu Matrix. Daca nu ai mai multe optiuni de etajare a mediilor de filtrare, cel mai bine ar fi sa alegi unul care umple cel mai bine spatiul. Eventual un amestec de mini-siporax si Matrix. Important este sa il poti scoate si curata/spala usor si fara pierderi de material.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

GabrielB wrote:
Silviu Man wrote:Cel mai bine Anubias-ul creste pe radacina, suspendata cam la 2-3-4 cm de substrat, ca sa ii oferi spatiu pentru dezvoltarea radacinilor secundare care pleaca din rizom, se ataseaza de suport si se infing in substrat. Daca te intereseaza, am postat la sectiunea "Plante de acvariu" un mic topic legat de Anubias (o planta care, pe mine, ma fascineaza).
Uite, poate te ajuta cumva :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39468.page




Am inteles ! Sa traiti !
Maine primesc niste plante si dupa "refacerea" borcanului voi reveni cu niste poze...ps...am si un mopan de vreo 2 saptamani in galeata...il invat sa nu mai pluteasca


Radacina de Mopani este OK, se scufunda usor. Nu uita ca cel mai important la Anubias este sa legi rizomul paralel cu radacina, pe lungimea ei, pentru a-i oferi spatiu pentru dezvoltarea ulterioara si pentru a obtine si un efect etetic prin evidentierea radacinilor secundare perpendiculare pe fibra Mopani-ului.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Micromec-ul este OK la intrarea apei in compartimentul de filtrare. Si eu mai am, in e901-ul meu primul sertar cu Micromec-ul original. Insa diferenta am observat-o, in mod foarte clar, dupa ce am pus un sertar cu Siporax si unul cu Matrix. Daca nu ai mai multe optiuni de etajare a mediilor de filtrare, cel mai bine ar fi sa alegi unul care umple cel mai bine spatiul. Eventual un amestec de mini-siporax si Matrix. Important este sa il poti scoate si curata/spala usor si fara pierderi de material.



Din pacate aquael fzn1 nu are decat 2 "cosuri" pentru material...in care erau 2 bureti.....asa ca in poza
[Thumb - Screenshot_2017-07-24-22-56-43.png]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

unul din cele mai bune exemple de evolutie in acvaristica ! Incredibila transformare

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

paradoxx wrote:unul din cele mai bune exemple de evolutie in acvaristica ! Incredibila transformare




....multumesc foarte frumos pentru aprecieri si cuvintele frumoase!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2017 22:07:40

sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

paradoxx wrote:unul din cele mai bune exemple de evolutie in acvaristica ! Incredibila transformare


Si nici nu s-a luat de nimeni cand a fost intrebat de marca care o aveau bomboanele
Poate de asta e saltul asta atat de rapid
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

GabrielB wrote:
Silviu Man wrote:Micromec-ul este OK la intrarea apei in compartimentul de filtrare. Si eu mai am, in e901-ul meu primul sertar cu Micromec-ul original. Insa diferenta am observat-o, in mod foarte clar, dupa ce am pus un sertar cu Siporax si unul cu Matrix. Daca nu ai mai multe optiuni de etajare a mediilor de filtrare, cel mai bine ar fi sa alegi unul care umple cel mai bine spatiul. Eventual un amestec de mini-siporax si Matrix. Important este sa il poti scoate si curata/spala usor si fara pierderi de material.



Din pacate aquael fzn1 nu are decat 2 "cosuri" pentru material...in care erau 2 bureti.....asa ca in poza


Imi cer scuze ca ma dau de exemplu dar am avut si eu aceasta problema si uite cum am rezolvat-o. Poate te ajuta cumva.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/39955.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

sclau89 wrote:
paradoxx wrote:unul din cele mai bune exemple de evolutie in acvaristica ! Incredibila transformare


Si nici nu s-a luat de nimeni cand a fost intrebat de marca care o aveau bomboanele
Poate de asta e saltul asta atat de rapid



Pai de ce sa se "ia "cineva de altcineva....chiar am spus ca sunt skittles combinate cu mm's ...daca asta era adevarul de ce sa ne ascundem in substrat
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cel mai bine Anubias-ul creste pe radacina, suspendata cam la 2-3-4 cm de substrat, ca sa ii oferi spatiu pentru dezvoltarea radacinilor secundare care pleaca din rizom, se ataseaza de suport si se infing in substrat. Daca te intereseaza, am postat la sectiunea "Plante de acvariu" un mic topic legat de Anubias (o planta care, pe mine, ma fascineaza).
Uite, poate te ajuta cumva :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39468.page


Foarte interesant postul! Multumesc frumos
GabrielB
Junior member

Joined: 08/06/2017 01:11:11
Messages: 36
IP:
Offline

La optiunea de vietuitoare am uitat sa adaug si nelipsitii melci comunitari care sunt "hraniti " cu o "capcana" din morcov...adica cei mari sunt lasati sa manance din morcov si cei mici..."tandru" evacuati in vasul de toaleta!
Inafara de RCS as mai putea adauga alte specii de creveti? Sau se intre ei?
As vrea si altceva dar nu pot sa-l deranjez pe Seba pentru 5 crevete ...dar niciodata nu se stie...
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com