[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shadows - The Mammoth  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Incep un nou proiect, asta stiu sigur.

Inca nu stiu ce dimensiuni va avea bazinul si cum va arata. Stiu ca va fi pe specific ciclide africane si ca va fi mare. Locul in care va fi sa fie este cel din poza de mai jos. Dimensiunile maxime, date de spatiul din incapere, sunt de 4.50 m lungime si 0.80 m latime. Inaltime, cat o fi de mult. In rest, liber la creativitate...

image

Jos in dreapta se vede ca am tras deja apa si canal, ca sa fie. Stim noi de ce...

Probleme de rezolvat:

- materialul din care construiesc. Sticla sau acril? Aici vor fi constrangeri date de dimeniunile maxime ale placilor. Baziinul va fi foarte lung si se pare ca placile de sticla/acril se opresc la 3050 mm lungime. Acvarii din sticla am mai facut la viata mea, la sticla acrilica inca n-am umblat . Totusi inclin sa merg spre varianta 2, facut de mine sau de cineva care se pricepe.
- furnizori de sticla/acril in zona Timisoara. Aici trebui sa cercetez, la dimensiunile astea nu mai pot merge la geamgiu sa-mi taie niste sticla...
- suportul: din ce va fi construit, ca sa sustina greutatea respectiva. Inclusiv cum va fi "imbracat", ca sa arate si bine...

Deocamdata atat, restul vor veni pe parcurs.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2017 13:20:49


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

4.5m? Se pare ca va fi un acvariu mai spectaculos decat primul.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

OAU


Exista sticla JUMBO GLASS si se pot taia bucati de pana la 6 metri. Vorbeste cu un furnizor local ca se poate sigur Daca nu iti dau un furnizor din Bucuresti.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2017 12:06:44


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Daca gasesti rezolvari la problema cu sticla posteaza te rog.
Si pe mine ma bate asa un gand de ceva BIG.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

No asa da...io as vedea acolo ceva hapsi mari gen aristochromis....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ca de obicei topic de urmarit
[Email]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Update in legatura cu "problema" sticlei:

- in Timisoara e pana de furnizori, am vorbit la Lipoplast, lucreaza doar cu coli normale de sticla, maxim 3.21 metri dar nu pot face cant pe latura mica din cauza ca tavanul halei e prea jos...
- tot in Timisoara, Oglinda nu livreaza decat sticla de maxim 10 mm
- sticlarii mici din zona fug de dimensiunile astea
- am gasit furnizor in Cluj, livreaza dimensiunile cerute. Pentru un bazin 3500 (L) x 800 (l) x 700 (h) in mm, sticla de 12 ma costa 2400 lei + transport. Care transport inseamna 1350 lei , e pret pe km.

Cam aspre preturile, mai cercetez. Poate totusi renteaza sa ma uit si in zona Bucurestiului.

Am inceput sa caut si sticla acrilica...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cred ca de Technic Glass e vorba. Preturile lor sunt foarte cinstite dar din pacate lucreaza cu sticla float doar pana in 12mm.
Iar in cazul tau cred ca as dormi mai linistit cu sticla de 15mm.

PS: 2000 litri
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna !

Din cate stiu eu sticla acrilica este mult mai scumpa ... Poate au mai evoluat cu tehnica si e mai acceptabila acum. E adevarat ca e termoformabila ... ceea ce o face foarte usor de utilizat in diferite aplicatii.

Asteptam cu interes detalii

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Sincer vorbind, am postat aici doar ca sa te pot urmari pentru ca sigur este la alt nivel decit ce-as putea eu sa comentez.
Proiectul mi se pare impresionant.; pare desprins din Findley! Am citit si despre proiectul anterior si am ramas fara grai.
Mult succes si spor la treaba!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Ma abonez la topicul asta am un plan asemanator...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Ai luat in calcul si ideea ca daca este incastrat de pereti in 3 parti... sa folosesti o sticla mai subitre pe interior cum ar veni si doar fata f groasa ? Sau eventual fata de acril ?

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

melcu imi place idea, mai demult m-am mai gandit si eu la ea (atunci aveam unde sa-l fac), oricum eu cu sticla de 12 nu as avea curajul sa-l fac, nu la inaltimea si latimea aceia, macar 15, dar cred ca cu 19 m-as simti mai linistit
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Pentru transport poti incerca sa pui anunt pe bursa auto (Easycargo de exemplu). Ai putea gasi undeva in jur de 5-600 de RON, mai ales daca nu te grabesti.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:Ai luat in calcul si ideea ca daca este incastrat de pereti in 3 parti... sa folosesti o sticla mai subitre pe interior cum ar veni si doar fata f groasa ? Sau eventual fata de acril ?



sau partea din spate din sticla dubla, precum se dubleaza fundul acvariului. Eu daca as mai face vreun acvariu din sticla de 12 sau mai mare, as alege pentru partea din fata o sticla de calitate (e.g. ultraclara, acril daca se poate) sau as testa optic inainte furnizorul sticla float, pentru ca nu toate sunt de calitate si distorzioneaza "imaginea", mai ales cand te apropii la aprox 15cm de acvariu.

gata, m-am abonat si eu la topic
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

@melcu: bazinul nu va fi incastrat intre pereti, intentionez sa las in stanga-dreapta putin spatiu de manevra. Din proprie experienta, la un bazin de 80 cm latime si relativ inalt e destul de greu de umblat doar prin partea din fata...

@ocean: probabil datorita "constrangerilor" pe care mi le dau furnizorii de sticla voi "cobori" inaltimea bazinului la 60 cm iar in cazul asta sticla de 12 este relativ ok iar factorul de siguranta este multumitor... Latimea bazinului nu influenteaza presiunea hidrostatica de pe peretii bazinului, singura variabila care dicteaza grosimea sticlei este inaltimea acestuia. Mi-ar place cu sticla de 15 sau 19 dar daca nu e, nu e...

@adivb: da, fara indoiala fata va fi din sticla ultraclara. Intre sticla float normala si cea ultraclara este o mare diferenta...

@Arhitectul: In continuare iau in considerare acrilul (sticla acrilica), in cazul in care preturile sunt accesibile. Am cerut niste oferte de pret si astept sa vedem. Ce stiu sigur e ca in State pretul la acril e mai jos decat cel al sticlei...

Ca o paranteza, cu amaraciune spun ca fata de acum 4-5 ani, interesul pentru acvaristica in general si ciclide in special este mult scazut. Am scos pe piata acum cateva luni, pe forumuri, FB, etc. bazinul meu vechi de 1300 litri nu ca sa-l vand ci ca sa-l dau gratis cuiva interesat si n-am reusit sa-l dau la nimeni. In consecinta zilele urmatoare il voi taia si voi refolosi ce pot de la el: caseta de overflow, tuburile de la Bean Animal, laturile mici de sticla de 800 x 600, suportul.

Ca o concluzie, daca bazinul va fi din sticla, dimensiunile pe care voi merge sunt: 3500 (L) x 800 (l) x 600 (h) mm, care vor da un brut de 1680 litri.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel putin in zona Cluj in ultimul an e mai multa lume cu acvarii de africani decat erau cand m-am apucat eu cu cativa ani in urma.
Cred ca in cazul tau a fost de vina dimensiunea acvariului. Daca ai scoate la donat un acvariu de 4-500l s-ar face coada la tine la usa.
Avand in vedere dificultatile pe care le intampini in achizitionarea sticlei, nu ar fi o idee sa-l pastrezi cel vechi?
Mai ales ca diferenta de volum intre cele doua nu e atat de mare.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

lukitza wrote:Cel putin in zona Cluj in ultimul an e mai multa lume cu acvarii de africani decat erau cand m-am apucat eu cu cativa ani in urma.
Cred ca in cazul tau a fost de vina dimensiunea acvariului. Daca ai scoate la donat un acvariu de 4-500l s-ar face coada la tine la usa.
Avand in vedere dificultatile pe care le intampini in achizitionarea sticlei, nu ar fi o idee sa-l pastrezi cel vechi?
Mai ales ca diferenta de volum intre cele doua nu e atat de mare.


Diferenta de volum este de 384 litri... destul de mare totusi, la africani conteaza fiecare litru de apa in plus...

Problema cu acel bazin vechi este ca nu poate fi scos intreg din incaperea in care a fost construit decat pe geam si ca are peste 300 kg... Cineva care, eventual, are cum sa desfasoare acolo niste forte (si ma refer aici la 6-8 oameni) l-ar putea poate scoate pe geam. Am intrebat la niste firme de mutari si nimeni nu prea se baga sau se baga la costuri prea mari. Daca nu-l ia nimeni prefer sa-l "demontez" si sa folosesc ce pot din el.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Ai PM.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Din aceiasi cauza si bazinul meu a fost facut din sticla de 12 la 65 inaltime, pentru ca nu am putut gasi mai groasa, dar pe parcurs parca am vazut ca in Bucuresti se mai gaseste si mai groasa, cu Dragos( kirucd) at trebui discutat avea el la in moment dat poze cu ceva mastodonti
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com