[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
controlul temperaturii apei din bazin  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salutare
pentru ca tot se bricoleaza diferite chestii pe aici.. cautand solutii sa pot racii apa in bazin pe timp de vara,adica .. de ce sa nu am o temperatura constanta... sau poate cu 2-3 pina la 5 grade mai mare pe timp de vara.. (ar trebui sa fie vara si pentru pestisori,nu),am gasit ceva interesant si anume,o lada frigorifica,care, poate sa raceasca cu 40 de grade sub temperatura mediului ambiant si daca vrem sa incalzeasca, o face pina la 120 grade... asta e produsul: Wagan 7-Liter 12v Auto Personal Fridge/Warmer.Mi se pare foarte interesant.. schimbarea de la refrigerare la incalzire sa e face cu in buton,treci pe refrigerare sau pe incalzire.Imediat mi-a trecut prin cap.. e o lada ermetica,bagi o pompa care sa bage apa in bazin si un furtun sa alimenteze cutia.. adica exact ca un filtruAlimentare cu apa prin cadere si pompa care duce apa in bazin
Acum partea interesanta e ca ,mi se pare ca exista posibilitatea de a face un filtru canistra din aceasta cutie ...Ce ar fi mai frumos decat sa ai un filtru care iti controleaza temperatura apei.daca e nevoie o incalzeste...daca e nevoie o raceste s
m-am gindit ca daca scimbarea de la un regim la altul se face printr-un buton,cred ca am putea monta o sonda cu controlergen INK BIRD care sa citeasca temperatura in bazin... acest controler e un controler care poate cupla racirea sau incalzireael avind aceaste 2 functii. Poate fi reglata o marja de temperatura in care sa se incadreze bazinu.. de ex 20-25grade.cind temperatura ajunge sub 20 el cupleaza incalzirea ,daca depaseste 25 cupleaza racirea.Ma gindeam ca acest controler sa tin loc de butonul de comutare a regimului de functionare a cutiei adica intra pe regim de incalzire sau pe regim de refrigerare
pentru un control mai fin al temperaturii din bazin m-am gindit ca e nevoie de un al 2-lea controler care,sa aiba o sonda cuplata la temperatura din cutia frigorifica .cu acest controler ma gindesc sa controlam temperatura apei care intra in bazin .si cred ca daca vrem sa mentinem o temperatura de 21 de grade .. cu cutia asta s-ar putea sa reusim.. chiar daca avem 5 grade in camera sau avem 40
Fiind o curie frigorifica , se inchide ermetic..si am putea sa bagam si medii filtrante in ea..Acum problrma e .. cit de bine se v-a putea controla sistemul de incalzire sau racire al cutiei ,in asa fel incat sa nu dauneze coloniilor de bacterii
Avantajul e ca are si ceva volum totusi... cred ca la un volum de 7 l .. am putea baga 5 l de medui bio.. parca ar merge pentru un bazin de 100 litriasta singur.. dar l-am putea folosii si la bazine mari.ca si controler dar are si ceva supliment de filtrare.. de care vrem.. bio sau mecanica...In functie de nevoie sa pune pompa pentru debitul necesar
Ce parere aveti... s-ar putea face ceva?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lada respectiva foloseste (cred) un modul Peltier pentru racire, nu cred ca reuseste sa raceasca apa intr-un acvariu marisor, puterea e mica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am gandit si eu la o chestie de genul acesta, cu o serpentina inauntru, alea, alea... Am ajuns la concluzia ca mai mare daraua ca ocaua.

EDIT: Porcu are dreptate cu sistemul Peltier

http://www.avmall.ro/detalii/frigider-auto-mobicool-u30dc.html

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2017 08:35:10

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Consuma 48W, are cca. 2kg si o aerisire minuscula. Are probabil un modul Peltier cu un radiator mic (daca ar avea motor+compresor+radiator doar alea ar avea 7-8kg pe putin). E posibil (cred) sa raceasca volumul ala de 7 litri cu vreo 10-15 grade fara sa bagi nimic in ea in cca. 1 ora. Daca bagi ceva in ea - 2-4 kg (bauturi, alimente sau apa) o sa dureze ore bune ca sa le raceasca.

Etansarea e pentru aer. Daca bagi apa in ea o sa curga inclusiv pe sub capac.

Observatiile sint valabile cam la orice lada frigorifica auto.

Electronica de comanda incalzire/racire (separat sau combinate) se gaseste in nenumarate variante si preturi.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2017 08:46:06


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu etanseizarea nu cred ca e o problema,zic ca se rezolva...Ca timp de racire...cred ca ar merita totusi...faptul ca raceste mai greu.. e bun ca nu ai shocuri de temperatura..Si nu cred ca v-a functiuna la capacitate maxima .. cred,,, ca si incalzitorul... nu ajunge la temperatura mare atita timp cit apa im bazin este cit de cit apropiata de limita de temperatura

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu banuiesc ca va functiona in continuu si ca diferenta de temperatura dintre apa din acvariu si mediu va fi nesemnificativa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Etansarea nu e o problema doar la asamblarile nedemontabile (si cit timp nu ai materiale speciale - titan sau teflon de exemplu). Cind vrei sa il desfaci - ca sa cureti filtrul (ca exemplu) - etansarea devine o problema chiar si la presiunile mici care le folosim noi. Ai nenumarate exemple si pe aici - imi curge filtrul sau intra aer in filtru.

Cit poate sa raceasca? E destul de simplu. Puterea necesara pentru incalzire sau racire e aceeasi. Vezi ca sint tabele cu puterea unui incalzitor functie de diferenta de temperatura. Cu aproximatie se invirt in jurul aceleasi valori (sint diferente de la grosimea sticlei, capac sau geamul de pe spate izolat, s.a.). Ca sa incalzesti 1 litru de apa cu 5 grade Celsius ai nevoie de 1W. Ca sa il racesti ai nevoie de aceeasi putere. Mai ai o problema - randamentul de transfer al caldurii - se numeste COP - https://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance .
La Peltier e in jur de 0,5. Deci ladoiul ala care consuma 48Wh curent electric poate sa transfere maxim 24Wh de caldura. Deci ar putea raci 24litri cu 5 grade Celsius intr-o ora. Ar trebui 4 lazi din alea ca sa racesti cu 5 grade un acvariu de 100 litri.

Calculele sint aproximative, doar ca probabil au o eroare de +/- 10%.

In plus fiind fabricate in China e posibil sa fi facut ceva rabat la calitate si eficienta pe undeva. Sint si elemente Peltier mult mai ieftine cu un COP de 25-35%. Daca le-au pus pe cel mai ieftine, mai taiem de pe undeva.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2017 10:30:57


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu un sistem de serpentine si cu o pompa cu debit mic s-ar putea face ceva ceva. Doar ca, in momentul in care am vrut sa incerc o chestie de genul acesta, am gasit pe vreo doua modele de lazi frigo (la 12v) scris ceva de genul "A se evita functionarea continua mai mult de...". Sa ma foot.

Raman la parerea ca raportul pret/randament este definitoriu pentru marea majoritate a acvaristilor iar sistem cu ventilatoare este cel mai OK. Daca aduci apa la un 27 de grade nu cred ca ai probeleme cu majoritatea pestilor si plantelor. Cel putin, carasii mei au rezistat cu brio si la 30-31 de grade.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2017 11:06:14

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da.. cred ca nu merge.ma gindeam ca , asa cum a zis rundas cu serpentine , ar merge daca ai avea o "densitate mai mare de serpentine.. cu cit sta mai mult apa in cutie cu atat se raceste mai tare. dar cred ca fara o filtrare buna mecanica la IN ,serpentinele se vor infunda repede


La sistemele frigorifice de la frigider...nu stiu daca a incercat cineva sa prelungeasca teava de gaz... adica cea in care freonul circula sub forma de gaz,aceasta fiind rece.si sa faca serprntine pe geamul din spate al bazinului.racind geamul din spate
eu vad sistemul in felul urmator... o placa de aluminim max 1mm grosome ,pe care se monteaza niste serpentine in care circula freonul sub forma gazoasa.iar peste serpentine se pune un izolator termic ,gen polistiren.Acest panou sa se "lipeasca pe geamul din spate al bazinului... racirea apei sa se faca prin intermediul geamului.Ma gindesc ca acest panou sa astupe geamul in totalitate... nu chiar tot panoul dar folia de Al sa atupe toata suptafata... sa nu ai probleme cu colantul si sa poti monta furtunele si cablurile de care ai nevoie

This message was edited 3 times. Last update was at 21/07/2017 15:10:38


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca cel mai simplu este sa iei un chiller,si nu mai complici .
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu merge. Sticla e izolator termic.
Tot la tevi de titan sau inox ajungi.

S-a mai discutat o incercare in care tevile sa fie montate in frigider si sa circule apa prin frigider. Si alta in care a fost folosit un compresor SH de la frigidere - doar ca tipul depana frigidere si stia f. bine ce poate sa faca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu sticla, ca izolator termiv , nu prea imi vine sa fiu de acord Liv,am 2 motiv cel putin si practice,temperatura sticlei unui bazin este aceeasi cu cea din bazin sau platourile de la imprimantele 3D Multimaker,sunt din sticla iar aceste platouri sunt incalzite sau in laboratoare de biologie sau chimie,unde,unele recipiente trebuiesc mentinute la o anumita temperatura...e tot sticla...nu cred ca e prea mare diferenta in compozitia acestor tipuri de sticla si cea a unui bazin..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Te poti uita singur la coeficietii de transmisie a caldurii.
Sticla are 1W/mK, cuprul 399, aluminiu 237, otelul nealiat in jur de 40, apa 0,61, aerul 0,026.

Mi-ar placea sa folosesc tevi de aluminiu sau cupru pt. racire, dar nu se poate din cauza toxicitatii.
La fluide mai intervine si convectia.

Ghici care conduce mai bine caldura?

LE:In laboratoarele de chimie si biologie sticla e folosita pt. ca e atacata de foarte putine substante si rezista bine la incalzire fara sa isi schimbe structura si caracteristicile mecanice. Si am impresia ca la la imprimantele 3D e folosita sticla fiindca e necesara o anumita viteza de racire - racirea prea rapida ar pute chiar bloca capul de tiparire.

Polistirenul expandat care e folosit intens la izolatia termica ajunge si el dupa un timp oarecare la aceeasi temperatura cu mediul ambiant.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/07/2017 16:37:01


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aaaa... da.. sunt de acord ca nu e un bun conductor termic cum ar fi Al,Cusi alte nemetale sau metale... dar asta ar fi o protectie in cazul in care ar aparea o fisura in conducte ,sa fie vreo scapare de freon sau cum ai mai spune acum...
am facut o experienta ,cind am incercat sa cresc artemia...Bolul cilindric cu sticla de 7mm,capacitate de 5 l... Ca sa incalzesc apa din interiorul bolului am utilizat o chestie .. nu stiu cum ai spune.. era facuta special pentru incalzire.Pe un suport termic niste serpentine de Al izolate cu un fel de lac care ai dadea culoarea Cu.Aceste serpentine,la 12V,atat am utilizat ,nu se incalzeau mai mult de 40C... Aveam placa cu serpentine in jur de 70cm patrati.. si imi mentinea tempertaura la 26 C foarte bine.E clar ca aceasta placa cu serpentine nu era in apa ,o lipisem pe lateral pe exteriorul bolului.
aceeasi chestie dar cu serpentine reci.o folie de al max 1mm care sa uniformizeze temperatura pe suprafata geamului. Cu siguranta v-a fi un timp de reactie mai lent dar am vazut ca ,controlerul pecare l-am folosit are un sistem de lucru foarte bun...nu incalzea permanent cind apa era mai rece ci dadea "impulsuri"pina ajungea cu 0,1 grC peste temperatura ... iar cind a sarit cu 0.3 C ,pina a ajuns apa la temperatura ,mai dadea cite un impuls de incalzire din cand in cand... deci nu forta incalzirea pina in mometul in care atingea temperatura limita..se elimina timpul de inertie a incalzirii asa facea si cind trebuia sa se raceasca apa.. nu o lasa sa se raceasca direc.. controla si racirea acesteia prin impulsuri de incalzire infranand inertia

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aveai o folie de aluminiu la fel ca la sistemele de degivrare auto si atit. Adica o rezistenta de incalzire. La racire e nevoie sa "muti" caldura in alta parte. Chiar si in aceeasi camera cum se intimpla la frigidere si chilerele noastre. Chilerele adevarate au radiatare de caldura in afara incintei racite - ca si aerele conditionate (ca tot chilere sint). De fapt si frigiderele si chilerele noastre au sitemul de evacuare a caldurii in afara incintei racite - chiar daca inclazesc camera.

Asa cum am scris mai sus sint mai multe variante de control al temperaturii - inclusiv incalzirea proportionala care o descrii.

Hai ca am devenit Gica contra. Daca functioneaza asa bine de ce nu incerci sa faci unul?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu e vorba de gica contra sau care e mai destept...Sistemul de racire cu serpentine pe spatele bazinului ma gindeam sa il iau de la un frigider... adica toata instalatia frigorifica de la un frigider dar ca parte instalatiei in care ciscula gazul sa o o fac mai luna pentru a putea face serpentinele si bineanteles scompletata cu freon sau ce lichid foloseste

vreau sa fac dar ca am intrebat si aici.. poate cineva a a facut si stie bine ce e nevoie sa faci..

This message was edited 1 time. Last update was at 21/07/2017 17:31:59


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Tot in stilul contra: Ai sudat vreodata tevi de Cu pe Al? Macar ai vazut cum se umple instalatia cu gaz? Ai scule de taiat si festonat tevi de presiune? Ti-as mai insira unele "mici" amanunte, doar ca nu stiu sa le rezolv. Daca raspunsul e nu - ai nevoie de un frigotehnist. Nu te apuca singur.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Pentru racire cea mai Ok solutie mi se pare cea cu o unitate esterioara de AC conectata la serpentine de titan cred, unitatea exterioara poate fi gasita SH la preturi ok. Este undeva intr-un topic cred explicatii cum a facut un coleg de forum si raceste apa fara a baga aer cald in camera cum se intampla la chiller
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Liv wrote:Tot in stilul contra: Ai sudat vreodata tevi de Cu pe Al? Macar ai vazut cum se umple instalatia cu gaz? Ai scule de taiat si festonat tevi de presiune? Ti-as mai insira unele "mici" amanunte, doar ca nu stiu sa le rezolv. Daca raspunsul e nu - ai nevoie de un frigotehnist. Nu te apuca singur.


da Liviu.. stiu foarte bine ce inseamna o instalatie de frig stiu sa sudez cu aliaj de bronz...alm lucrat la MARCO $ ALEX in Buc....este o firma care se ocupa cu instalatii de frig.industriale...
Chestia e ca nu ar avea rost sa pun teava de Al tot Cu as folosi... si da problema e de scule... nu am cu ce sa fac instalatia...sinur.. am prieten care ma poate ajuta cu scule specifice

m-am gindit si la aer conditionat dar.... nu imi dau seama cum a facut.. mi-ar prinde bine sa gasesc acel topic...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Cred ca topicul respectiv este intr-un jurnal la marine
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com