[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Acvariu Nou...
Lungime 100
Inaltime 60
Latime 40

Cosul de cumparaturi:
image

Pentru substrat ce imi recomandati sa folosesc JBL Aqua Basis Plus / Volcanit / Sera Floredepot. Pot folosi sera grevel cleaner pentru aceste substraturi?

Lumina: Pana acum am aquarelle si 930 de 18W. Ce sa mai adaug.

mai am si AquaEl Fan 3

In acvariu o sa fie caras.


Astept sfaturi.

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca o sa ai carasi in acvariu atunci trebuie sa folosesti niste plante cu radacini puternice. Altfel o sa le gasesti pe toate cu "rotile-n sus". Nu stiu pentru ce-ti trebuie Sera Mikropan. Asta este o hrana extem de fina pentru alevini. De asemenea, ca sa aspiri substratul si sa sifonezi apa sunt solutii mai ieftine si la fel de bune(e drept ca sunt chinezarii).

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

JBL Aqua Ex Set 45-70 - aspirator, e mai bun decat aspiratorul de la sera.

Nu prea vad multe plante pe care sa le tii cu carasii, iar la cum muta astia pietrisul, solul fertilizant e frectie.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
sk_bruce
Member

Joined: 16/03/2005 10:46:12
Messages: 105
Location: Tg.-Mures, Romania
IP:
Offline

Eu am vazut un acvariu cu carasi (10-12 cm) pupulat din greu cu Valisneria Gigantea (? cred ca asa se scrie)....
Si rezista foarte bine... a impanzit tot acvariul si sa inmultit in cat amul scoate lunar 2-3 plase din el... si avea frunze de 1.50-2m...

Nu zic ca este o regula insa...

Intr-o balta neagra / Patru ochi luceste... / Ce sa fie oare? / Cred ca e doi peste.
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Inafara de Sera Mikropan, un lucru iarasi inutil de pe lista ta despre care nu s-a discutat este Algovecul.
Inca nu ai alge si daca descoperi ca te pricepi bine la acvaristica si la crearea de mini-ecosisteme s-ar putea sa nici nu ai vreodata probleme cu algele.
Eu nu cred ca are rost sa dai banii pe asa ceva pentru ca solutiile chimice contra algelor nu sunt bune in general pentru ca afecteaza si plantele.
Plus de asta acvariul este instabil la inceput, plantele nu sunt "prinse" iar daca folosesti Algovec e foarte probabil sa ramai fara ele.
Eu iti recomand sa-ti cumperi de 156 de mii, Ancistrusi mici.
Pentru carasi poti sa pui plante ca Anubias, Valisneria, Echinodorus, Cryptocoryne, in general plante cu frunze late sau tari care nu le pot manca pestii.
Ca sa eviti dezradacinarea poti sa pui un strat de sol fertilizant de 4-5 cm (eu as merge pe JBL) iar peste sa mai pui un strat de 2-3 cm de pietris cu granulatia de 5 sau chiar peste 5 mm ca sa eviti sa nu-l ia pestii in gura si sa-l mute.
Plantele cu radacini mai sensibile poti sa le plantezi intre niste bolovani mai mari, care dau si un efect frumos acvariului.
Uite aici un model fain de acvariu pentru carasi.
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Uite aici un model fain de acvariu pentru carasi.


Cu plante de plastic :paperbag:, insa e dragut.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

g.g wrote:Cu plante de plastic :paperbag:, insa e dragut.

Oops!
Trebuia sa spun ca sunt de plastic dar cu ceva natural ar arata mult mai bine!
A se observa cum sunt mascate radacinile "plantelor" si decorul cu bolovani, dealtfel foarte util.

Plantele de plastic sunt mai mult o pacoste decat ceva bun: nu dau oxigen, nu extrag substantele detritice din apa, uneori ranesc pestii, nu cresc si nu dau satisfactie. La carasi chiar nu este indicat deloc sa se foloseasca pentru ca isi pot scoate ochii in ele.

Deci fara plastic :paperbag:
[Email]
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Valisneria o sa comand de la g.g.
Dar inca nu stiu ce substrat sa aleg.
Si la lumina ma mai gandesc inca

PG -- Linkuri cu si despre acvaristica
Speak Professional
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com