[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta Grav Bolnav!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa arata Betta-ul meu. A fost tinut in acvariu comunitar, restul pestilor sunt ok, eu am vazut de o luna si ceva ca i se duce coada. La petshop mi-au dat Verde de Malachit, si a trebuit sa ii fac baie separat. VA rog sugestii si opinii. Sa iau de la JBL Ektol fluid Plus si sa folosesc sare marina? Credeti ca mai poate fi salvat?
[Thumb - Betta Bolnav 1.JPG]

[WWW]
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Inca o poza cu el, pentru ca o poza are 2mb
[Thumb - Betta Bolnav 2.JPG]

[WWW]
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa arata inainte. E un Betta Crowntail.
[Thumb - Betta Sanatos.JPG]

[WWW]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Arata asa ca in prima poza inainte sa il pui cu celalalt betta, sau numai dupa ce au stat amandoi impreuna in acvariu?
Nu e crowntail, dar era frumos, oricum primul pas este sa il pui separat
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

arata asa dinainte sa il pun cu celalat... Ei au stat separat pana acum 2 zile. unul in acvariu si celalalt intr-o maternitate. Pana sa ii pun pe ambii in acvariu, unul statea intr-un bol

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 16:16:29

[WWW]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Incearca sa pui pestele separat, apa curata, schimburi la 2 zile,JBL EKTOLFLUID PLUS folosit dupa instructiuni.
Nu pot sa zic ca am incercat medicamentul, asta am gasit pe net, personal nu am avut decat gris odata, inainte sa am acvariu de carantina.
Calitatea apei e extrem de importanta daca vrei sa i se refaca coada si sa previi infectiile
Sper ca e in regula daca pun link, daca nu scuze
http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/tratamente-pesti/jbl-ektolfluid-plus-125-100-ml.html

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 16:38:34

sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

revin cu detalii:
Bazin 20L, 4 luni, contine 2 betta, 2 guppy, 2 Corydoras, 1 Catfish, 4 Neoni
Filtru Eheim pick-up 60, Pompa Aer de la Tetra, Sistem de incalzire Chinezesc, Sistem de ilumiare improvizat, un bec led de la Ikea, 7-8 ore pe zi

Apa pusa de la canal, schimb 10-20% la o luna, tratata cu Aqua Tan dupa ce a fost declorinata, acum 3 zile am schimbat substratul si materialul filtrant (Mini Siporax, Filtru Carbune, si inca un filtru albastru BioPLus de la Jwel). Temperatura 24-25 de grade, nu folosesc dezinfectatnti, agicide, doar EasyCarbo ( 0.5ml/zi) pentru doua plante, Anubias si Pogostemon Erectus

Hrana : TetraMin granule, TetraPro Colour fulgi, BetaBooster Dennerle granule, Norvipar fulgi. Nu le dau in fiecare zi aceeasi mancare, de asta am 4 tipuri, sa le alternez. Ii hranesc odata pe zi.

In ultima vreme inafara de schimbul de substrat de alaltaieri, am achizitionat 4 neoni si Pogostemon Erectus. (tot alaltaieri).
Nu am schimbat sursa de apa, nici tipul de apa, nu am modificat modul de incalzire/iluminare

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 16:44:09

[WWW]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Acvariul meu pt betta e de 22 l brut, nu stiu net, dar am tinut doar un mascul de betta in el, prea multi pesti pt 20l, parerea mea.Acum caut un betta roz sau mov, dar cei doi pe care i-am avut de cand m-am reapucat de pesti au trait 2 ani si 8 luni,respectiv 2 ani si 5 luni, din momentul cumpararii, amandoi au murit de batranete efectiv. Eu as incerca ce am scris mai sus.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

singura data cand ai satisfactia ca iti moare un peste,este atunci cand iti moare un betta dupa o perioada mai lunga de 2 ani,pt ca sti sigur caa murit de batranete si iti poti cumpara inca unul ^_^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Ai dreptate paradoxx, doar ca acum a vazut sotia in timp ce ma uitam pe net poze cu betta roz si mov, asa ca eu si copilul am primit "sarcina" sa luam ROZ sau eventual mov, daca mai vrem un acvariu pt killi. Si doar de aia nu gasesc in Tg-Mures.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am o idee sper eu ca magnifica cauta unul Alb pur sau Alb cu negru si spune.i sotiei ca este ca o miresica,asa cum a fost ea sau cum o sa fie,depinde de caz. se gasesc mai usor,chiar si oe nevertebrate,ai putea baga sj scuza faptului ca roz e de cocalari,pitipoance sau mai stiu eu ce ))) si ca tu vrei unul alb pt ca asa te.ar face sa te gandesti mereu la ea si la cum e ea,adica Pura! ar trebuii sa mearga...eu am luat unul acum cativa ani,m.am indragostit pe loc dar mi.a trait doar 1saptamana caci a refuzat sa se hraneasca indiferent ce ii dadeam. sper sa ai mai mult noroc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Deci singura varinata este cu Ekto Fluid? A mai avut cineva probleme de genul si a folosit altceva? Va multumesc!
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am auzit ca e super bun. dupa cum ti s.a mai zis,o alta varianta ar fi si schimburile de apa dese si de calitate tinuta la decantat minim 14-18 ore

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu cred ca astea sunt semne ca a fost batut zdravan de celalalt betta. Cum ti-am spus si in topicul de la coltul incepatorului, betta nu sunt pesti care merg tinuti impreuna, mai ales masculi si mai ales intr-un acvariu de 20 de litri. Pune si o poza cu celalalt betta, sa vedem si "campionul". Ranile se infecteaza ca si la oameni daca nu sunt tratate. Sunt pesti care se bat pana unul cedeaza, la modul AMIN!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2017 18:56:35


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cum se spunea mai sus greseala grava sa pui doi masculi in acelasi acvariu si de e de 100 l, ar fi trebuit sa cunosti lucrul asta oricine si de la petshop te avertizeaza ca nu se tin doi masculi de betta in acelasi bazin, sa nu pomenim de net : cand vrei sau ti-ai luat deja un peste/animal cauti informatii. Prea multi pesti in acel bazin, e bun pentru un betta si cam atat. Ce temperatura ai in el nu acum vara ci in sezonul rece, daca e temperatura camerei e putin, betta sunt de apa calda le place un 26-30(26 fiind un minim)

This message was edited 2 times. Last update was at 15/07/2017 19:35:25

[Email]
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Revin cu ideea principala!
AU stat IZOLATI cei doi betta, unul in acvariu iar celalalt intr-o materninate. Amandoi arata la fel, cu cozile franjurate, diniante de a-i pune in acelasi acvariu (adica acum 3 zile).
[WWW]
sir1andrew
Junior member

Joined: 21/04/2017 00:01:28
Messages: 30
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa arata si celalalt Betta. L-am izolat in bol pe cel de-al doilea, si i-am pus momentan 1 lingurita de sare la 2 litri de apa. Maine ma duc sa iau tratamentul de la JBL
[Thumb - Betta Albastru Bolnav 16.07.2017.JPG]

[WWW]
Ilona
Unripe member

Joined: 02/09/2017 11:54:07
Messages: 1
IP:
Offline

Buna! am depistat la pestisorul meu BETTA boala Gris! am citit forumul si am vaz tratamentele... dar intrebarea mea este... se poate transmite cumva la om aceasta afectiune a pestelui? multumessssc
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu. Parazitul e specific mediului acvatic.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2017 12:31:13


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com