[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta + Plecostomus  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna!
Chiar daca sunt noua in tot ce tine de acvaristica, de curand tot observ ca betta-ul si plecostomus-ul meu se tot fugaresc prin acvariu. De cateva zile bune ma gandesc daca ei se joaca sau daca se fugaresc din rautate. De cand i-am bagat in acvariul cel nou, plecostomu' nu sta decat pe o frunza din coltul acvariului si nu face nimic. Betta ,,patruleaza" doar in stanga si in dreapta si nu prea pare ca se intelege cu noul lui camarad. Am mai intrebar asta si pe o doamna de la un magazin specializat cu pestii, de unde am si cumparat plecostomul si mi-a spus ca este doar din vina singuratatii si ca asi putea lua inca niste neoni ca sa il mai linistesc. Inainte sa fac a doua greseala in legatura cu acvaristiica(nu intrebati care a fist prima), ma gandeam sa intreb asta si pe acest forum.(acvariul cel nou are 60l )

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2017 17:01:20

[Email]
Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

Va roooog!
Pana deseara asi vrea raspunsul!
: !:
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Nu am tinut nici odata pleco.
Fiecare exemplar de betta are efectiv,personalitatea lui.
Am avut betta care a stat linistit cu cory ignoranduse reciproc, dar urmatorul betta ii fugarea non-stop, asa ca au trebuit separati.
Legat de neoni, daca ii iei singurul motiv pt care nu ii va ciufuli este ca sunt prea rapizi, dar probabil va incerca (pana odata), dar e preferabil sa tii betta singur in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2017 17:26:22

Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, am mai auzit ca betta poate avea personalitati diferite. Cea ce imi creeaza destul de multe probleme pana acum. Nu stiu ce sa fac cu el si cum s-ar integra cu alti pesti. Pana la urma e mai usor sa ai ca animal de companie un porcusor de guineea. Pana iti intri in ritm si pana ce finalizezi acvariul si scapi de problema cu pestii si ajungi sa te bucuri de acvariu, dureaza o eternitate, iar si atunci apar alte probleme. Pana la urma daca nu se linisteste o sa ajung sa il vand. Chiar daca nu vreu nu o sa am de ales.
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Sau poti pastra doar betta, sau il donezi si tii neoni, ambele variante mai bune decat sa renunti
Hai ca nu e chiar chirurgie pe creier, toti am mai facut de astea cand am inceput, dar te obisnuieti apoi sa nu mai asculti nici un sfat de la vanzatorii de la pet shoop-uri
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Apropos, stii ca pleco ala poate sa creasca destul de mare?

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cine fugareste pe cine? Daca il alearga betta trebuie sa il scoti de acolo, il lasi o zi sau doua afara intr-un borcan si apoi il bagi inapoi. In mod normal ar trebui sa inceteze atacurile. Pleco oricum are "pielea" suficient de tare ca sa nu sufere daca il ciupeste betta. Ce dimensiune aproximativa au pestii? Daca il alearga pleco pe betta inseamna ca in acvariul tau nu are loc sa se ascunda. Nu se simte in siguranta, si pentru asta trebuie sa ii faci loc de ascunzis in acvariu: buturugi, pietre plate, etc. Cand o sa aibe locul lui o sa fie liniste in acvariu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

esti sigura ca nu e ancistrus? si daca e pleco,vezi ca acel peste poate creste mare...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Presupun ca se bat din lipsa de ascunzatori, cum a zis si scorpion sa separi pu?in betta dupa sa-l pui înapoi, daca sanitarul e pleco sa stii ca o sa creasca cam mare si o sa scoata plantele din substrat...

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am stiut ca o sa creasca mai mare dar nu ca o sa creasca foarte mare. Merci ca mi-ai spus ca o sa scoata plantele din substrat.
[Email]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com