[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stabilire nivel valurire apa - plantat  XML
Forum Index » Apa
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

As dori in acest topic sa se prezinte rolurile valurii apei la bazinul plantat. Eu sunt incepator si as dorii sa inteleg mai bine ce se petrece in bazinele mele.
Se spune ca rolul cel mai important al valuriri apei ar fi oxigenarea ei. La un bazin bine plantat mai este asa de esentiala valurirea ?
De ce intreb asta ? Pentru ca am avut c3va probleme cu dizolvarea CO2 ului datorita valuririi. Ca rezultat am scazut valurirea. Efectul a fost o concentratie mai buna de CO2. Sigur ca automat m-am gandit ca va scadea nivelul oxigenarii. Am lasat bazinul o saptamana asa , dupa care am facut test de O2. Rezultatul a fost pe maxim cat poate testul meu indica 10 mg/l.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

MihaiF wrote:Se spune ca rolul cel mai important al valuriri apei ar fi oxigenarea ei.

Asa e, valurirea imbunatateste schimbul de gaze. Vietatile din acvariu (pestii, plantele si bacteriile) au nevoie de oxigen. Intr-adevar, valurile elimina si CO2 din apa dar nu-i bai, compensezi prin cresterea debitului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote: La un bazin bine plantat mai este asa de esentiala valurirea ?


Depinde mult de intelegi prin bine plantat. Prezenta unor plante cu crestere rapida este mai importanta,
nu numai din punctul de vedere al reglarii chimiei apei cit si din cel al oxigenarii apei. Asadar, un bazin bine
plantat dar cu plante cu cresterea lenta e una, un bazin mai putin "bine plantat" dar cu plante cu crestere
rapida e alta. Oricum, foarte greu poti face niste corelatii din acest punct de vedere; sunt mult prea multe
variabile si combinatii posibile.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Pai cu cat e mai plantat cu atat e mai importanta valuirea, cand lumina este stinsa. Plantele consuma oxigen cand nu au lumina si schimbul de gaze este esential.
Acum cu valuirea si cum o faci e treaba fiecaruia. Spre exemplu aia de la ADA ridica manual toate outurile deasupra nivelului apei.
Din punctul meu de vedere cel mai "sanatos" este sa ai electrovalva la CO2, sa-i dai drumu' cu vreo 2 ore inainte de a se aprinde lumina si in timpul asta sa nu ai valuire la suprafata. In momentul in care s-a stins lumina pui un skimmer sa inceapa filtrarea de suprafata. Eu personal bag si skimmer si pompa de aer. Chestia asta poti sa o faci si fara electrovalva daca pui CO2 non-stop: pui un skimmer pe priza programabila sa functioneze, doar cand e lumina stinsa si sa se opreasca cu vreo doua ore inainte sa se aprinda luminile.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2017 09:14:55

adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Online

ADA este de showroom, au angajati, eu nu vad pe cineva care, la acvariul propriu, sa ridice si sa cobaoare out-urile in fiecare seara/dimineata.
Cel mai bine cauti un echilibru intre cantitate de o2 si co2. Reduci valurirea cat se poate si bagi cat mai mult co2.
Skimer-ul trebuie, te scapa de pelicula de la suprafata apei si ajuta la schimbul de gaze.
Cu pompa de aer nu mi-as bate capul, eu unul nu am folosit decat cand era testul de co2 galben si pestii erau gata sa iasa din apa.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai bine dar daca testul e pe galben se poate reduce din cantitatea de CO2 sau timpul de functionare. Apropo de co2. In acvariul unde aditionez co2 populatia este alcatuita in mare parte din labirintici ( cholisa chuna, cholisa lallia ) . Daca spre exemplu imi ajunge concentratia de co2 la 50 mg/l , pesti labirintici mor ? Sau ar trebui sa poata respira bine merci aer atmosferic ?
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Online

Vroiam sa spu ca in caz de accident, te trezesti dimineata ca-s pestii aproape cu burta-n sus si testu galben... galben.
Trebuie sa scazi rapid nivelul de co2 nu ai timp de reglaje...
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com