[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bacteriile din canistrele noastre  XML
Forum Index » Apa
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am tot vazut ca in ultima vreme , unii colegi au avut probleme cu pene de curent lungi si dese.
Ce se intampla cu bacteriile din canistre , daca nu mai exista curent de apa ? Pompa oprita sau curent luat ? Mor ?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

In acvariile noastre exista 3 tipuri de bacterii:
- utile, care participa in ciclurile materiei, cel mai cunoscut fiind ciclul N cu ale sale Nitrosomonas si Nitrobacter.
- neutre, sau mai corect "conditionat patogene", cu exemple ca Aeromonas sau Pseudomonas. Acestea exista in orice bazin sanatos si nu e bine sa le "sictirim", ca se transforma in patogene, cele mai comune simptome fiind pop eye, fin si tail rot sau dropsy. Pot fi sictirite prin apa de calitate redusa, supra-glomeratii sau orice alta conditie care reduce calitatea apei.
- patogene, gen Flexibacter, care produc ele insele boli fara sa fie nevoie de conditii "speciale".
Toate aceste bacterii se inmultesc si mor continuu intr-in bazin, cu rate de multiplicare/moarte diferite de la specie la specie.
Luarea curentului inseamna reducerea continua a calitatii apei, de la o ora la alta astfel ca balanta se va inclina catre moartea acestor bacterii, in dauna multiplicarii lor.ñ

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am inteles. Daca fac lucrari pe la bazine : curatare geamuri , tuns plante , curatare canistre, cam care ar fi timpul maxim acceptabil in care filtrul extern sa fie oprit , fara sa afectez calitatea apei prea mult ? Cu alte cuvine timpul maxim in care filtrul poate fi oprit fara ca sa pierd o cantitate semnificativa din bacteriile implicate in ciclul N ?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Sint si eu curios. Ca tot patitul.

La 4 ore intrerupere de curent nu s-a intimplat nimic (si am masurat nitritii de 4 ori la 2 zile), dar aveam si o incarcare biologica mica - un mbuna de 15 cm si un pleco de 25cm. Dupa o intrerupere de curent de 6 ore am evident o deciclare partiala (dupa 24 de ore apa a devenit laptoasa si vad ca ramine asa cu toate schimburile de apa de 25% pe zi). Si incarcarea biologica e mult mai mare (citeva sute de RCS si 9 ancistrus - 5 maturi si 4 pui) . Mai am rabdare vreo saptamina si fac si analize. Din fericire nu am nici o pierdere.
Intreruperile scurte de tensiune (10-15minute) sint "sustinute" de un UPS cuplat doar pe filtre.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca depinde mult de incarcatura organica a apei. Cind a venit furtuna de zapada in primavara, alimentarea a fost intrerupta aproape 12 ore.
Nu am avut nici o problema cu apa. Am oxigenat cu o pompa de aer alimentata de un UPS si atit. Bacteriile se fixeaza pe substrat si au o capacitate
mare de a rezista o perioada destul de lunga de timp. Oricum, nu vezi diferente in intervale scurte de timp (4-6-8 ore).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Deci daca lucru pe la pompa si acvariu si am pompa oprita 1-2 ore , nu e nici un stres ?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cam o ora nu cred ca ar trebui sa te stresezi cu filtrul oprit.
Poate chiar 2 ore, dar nu am avut niciodata nevoie de 2 ore la intretinere cu filtrul oprit - prefer sa il tin cit mai putin oprit. Parerea mea - fara sa am prea multe argumente. Dar cred ca depinde mult de incarcarea biologica.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Deci daca lucru pe la pompa si acvariu si am pompa oprita 1-2 ore , nu e nici un stres ?


Stai linistit, in 2-3 ore nu se intimpla nimic. Altfel, ce-ar fi sa se intimple cind faci curatenie in filtru?! Pai scoti tot afara,
clatesti toate sertarele si alte medii de filtrare, apoi rotorul, furtunele, etc. Asadar, nu e nici o problema daca urmezi
regulile manoperei : spalare in apa din acvariu, fara apa de la robinet, fara sa faci schimbari majore deodata, s.a.m.d.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Legat de bacteriile care sunt conditionat patogene, cred ca ele produc boala doar atunci cand punem pestele in dificultate: alimentatie deficitara, stres (volum insuficient, colegi de bazin inadecvati), apa de proasta calitate.
Diversele grupuri de bacterii sunt intr-o continua competitie pentru resurse (oxigen, nutrienti) si anumiti factori de rezistenta (conditionat anaerobe, capacitatea de a sporula, autotrofismul, capacitatea de a se atasa de tesuturi vii, de a eluda sistemul imunitar sau s mima structuri din organismul atacat etc.) pot avantaja anumite grupuri bacteriene.
Pericolul cel mai mare la intreruperea curentului este anoxia - bacteriile pot consuma rapid oxigenul din apa si atunci pestii se pot sufoca.

La marine, practica adaugarii periodice de bacterii benefice e destul de raspindita, pe principiul ca dozarea lor duce la inclinarea balantei in defavoarea tulpinilor patogene. De aceea skimmerul de proteine e important, ducand la saturarea apei cu oxigen si la eliminarea CO2. Tot la marine, se folosesc bacteriile mai hranace la eliminarea nutrientilor - le skimmezi cu protein skimmerul dupa ce s-au indopat cu nutrienti.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

um02122 wrote:Legat de bacteriile care sunt conditionat patogene, cred ca ele produc boala doar atunci cand punem pestele in dificultate: alimentatie deficitara, stres (volum insuficient, colegi de bazin inadecvati), apa de proasta calitate.
Diversele grupuri de bacterii sunt intr-o continua competitie pentru resurse (oxigen, nutrienti) si anumiti factori de rezistenta (conditionat anaerobe, capacitatea de a sporula, autotrofismul, capacitatea de a se atasa de tesuturi vii, de a eluda sistemul imunitar sau s mima structuri din organismul atacat etc.) pot avantaja anumite grupuri bacteriene.
Pericolul cel mai mare la intreruperea curentului este anoxia - bacteriile pot consuma rapid oxigenul din apa si atunci pestii se pot sufoca.

La marine, practica adaugarii periodice de bacterii benefice e destul de raspindita, pe principiul ca dozarea lor duce la inclinarea balantei in defavoarea tulpinilor patogene. De aceea skimmerul de proteine e important, ducand la saturarea apei cu oxigen si la eliminarea CO2. Tot la marine, se folosesc bacteriile mai hranace la eliminarea nutrientilor - le skimmezi cu protein skimmerul dupa ce s-au indopat cu nutrienti.


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cred ca depinde mult de incarcatura organica a apei.

Cred ca asta e raspunsul corect.
O canistra in care mediile filtrante sint imbicsite cu namol nu rezista nici jumatate de ora.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Porcu wrote:
Silviu Man wrote:Cred ca depinde mult de incarcatura organica a apei.

Cred ca asta e raspunsul corect.
O canistra in care mediile filtrante sint imbicsite cu namol nu rezista nici jumatate de ora.

+1, iar una cu suficient spatiu si cu un burete pus pe intrare pentru retinerea de particule grosiere(si daca nu ai hranit inainte de pana de curent) poate rezista bine peste 10 ore asta din experienta proprie
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com