[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect megalomanic  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Dragi colegi,
M-am apucat de un proiect de casa ?i evident mai intai incerc sa-mi lamuresc treaba cu bazineleee.
Am primit aprobare sa inlocuiesc geamul demisolului cu un acvariu, incastrat in perete.
- dimensiunea disponibila ar fi 3000x1200x1000 cm. Am laturile din beton si capacul din sticla cu acces la nivelul superior din terasa pentru intretinere si bineinteles efectul vizual.

- Acum nu stiu daca il voi putea incalzi iarna la 20-25 grade...
Idea initiala era biotop sud american (un copac scufundat si niste ciortani gen Astronotus).
Problema e ca va fi greu de incalzit iarna. In exterior a fi umbrit de vegetatie (conifere si o pergola) si o copertina la nevoie, iar daca vor creste alge si niste plante nu m-ar deranja...

Intrebarile ar fi:
L-as putea popula cu :
- cega (acipenser ruthenus) ? am mai incercat cineva sa tina in acvariu? la dimensiunile de mai sus ar putea fi fezabil?
- somn sp. ?
- crap Koi
- caras?

......
Daca se fac prea mari am si un helesteu de cca 100 mp (cu apa dintr-un mic izvor captat), unde am de cativa ani crap autohton, caras shubunkin si cativa Koi. Filtrarea este naturala - fund lut, vegetatie acvatica bogata, apa nu e niciodata cristal, dar am dorit un colt natural fara electronice unde pot pescui copii si eu cate un ciortan proaspat cand am pofta... pana acum mi-a iesit.

Revin la bazin
- Ce sticla sa folosesc? Mi s-a sugerat sticla de 10 x 3 foi lipite intre ele...
- filtrarea : sump - ce dimensiune...
- incalzire ???

Am mai facut cineva traznaia asta? Ceva sugestii? Sunt diliu sa o las balta?
Foto proiect mai jos:


[Thumb - IMG_1931_1.jpg]

[Thumb - IMG_1928_1.jpg]

[Thumb - IMG_1930_1.jpg]

[Thumb - IMG_1929_1.jpg]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma indoiesc ca au mai facut foarte multi ceva de genul dar proiectul e impresionant.
Sper sa nu o lasi balta.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu stiu pentru sticla ce ar insemna iarna pe o parte sa aib? sa zic -12 grade iar pe alta un 18 grade sa zic, avind in vedere ca deja e sub presiune. Altfel super proiect.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Gabi C wrote:Nu stiu pentru sticla ce ar insemna iarna pe o parte sa aib? sa zic -12 grade iar pe alta un 18 grade sa zic, avind in vedere ca deja e sub presiune. Altfel super proiect.


Buna intrebarea!
Arhitectul a venit acum cu ideea de a dubla partea exterioara cu un geam termopan, mascat corespunzator pe exterior... si cu filtru UV

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2017 15:22:49


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Chiar azi îmi povestea un coleg la masa ( tipu si a facut casa nu de mult) ca zilele trecute a avut un vas metalic linga unul din termopane dar nu lipit de el . Cum geamul era pe sud vasul s a incalzit si a transmis caldura geamului care a crapat in zona respectiva. Nu stiu cum naiba se poate chiar asa dar m am si gindit la proiectul tau si la ce ar insemna o fisura in geam ...
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Cred ca cel mai indicat este sa renunti la sticla ! Sa te gandesti la ceva mult mai rezistent.

Ceva gen:[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=vhs6D0MExzI [/youtube]

Nu mai tin minte din ce este geamul respectiv... dar spune sigur la un moment dat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Poate spun o prostie dar eu l-as face sub forma de paludarium. As separa bazinul, transversal, cu un perete de sticla, la jumatatea inaltimii acvariului, poate putin mai inalt. Rezulta astfel doua compartimente bine definite. Cel de la exterior l-as amenaja in forma de stincarie, cu plante, cu apa curgind printre stinci, ... Trecerea de la compartimentul exterior la cel interior l-as face tot cu stincarie si plante, muschi ... Compartimentul interior l-as amenaja cam asa (bineinteles, la alta dimensiune) :



Avantajele ar fi doua :

- Unul e de ordin tehnic, pentru ca obtii o zona tampon intre exterior si interior. Stim ca apa are inertie termica mare, asa ca daca o pui in contact direct cu exteriorul, chiar cu pereti tripli de sticla, tot va avea loc un transfer masiv de temperatura, in timp, iar incalzirea va fi la fel de dificila ca si racirea.
- Al doilea este de ordin estetic. Din exterior vei vedea o gradina, o stincarie ... intr-un acvariu, o combinatie de wabi kusa si paludarium. Mi-o si imaginez, subtil iluminata noaptea, cu apa curgind printre pietre... In plus, uiti de problema algelor si te bucuri de o explozie de muschi si plante emerse. Din interior vei avea un paludarium veritabil, cu o zona submersa generoasa, in care poti sa faci orice aranjament acvaristic doresti, cu orice decoruri sau plante doresti. Partea de sus, dintre cele doua zone ar fi fereastra catre exterior, pe unde poate patrunde lumina naturala pentru plantele din paludarium, dar nu direct pe zona submersa, ca sa nu iti explodeze algele.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2017 17:18:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS Cred ca e o greseala la dimensiuni. 3000 cm?! Poate 3000 mm.

Edit : OK, ce vede in poza. Deci deschiderea e de 3 metri. Foarte mult spatiu, cu foarte multe posibilitati.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/06/2017 17:23:54


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Silviu Man wrote:PS Cred ca e o greseala la dimensiuni. 3000 cm?! Poate 3000 mm.

Edit : OK, ce vede in poza. Deci deschiderea e de 3 metri. Foarte mult spatiu, cu foarte multe posibilitati.


Da ... scuze din viteza...
deci 3 m lungime x 1,2 m latime ?i 1-1,2 m intaltime as avea spatiu total la dispozitie.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ok, atunci ai putea sa separi 80 cm la interior cu 40 cm la exterior. Daca te ridici cu nivelul apei din zona submersa cu 50-55 cm, rezulta un bazin inundat de cca. 1200 litri. Chiar si asa, destul de greu de intretinut, insa daca mai scazi decorurile ... ramin vreo 1000 de litri. Trebuie bine gindite echipamentele. ... asta daca te atrage ideea, evident.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Salut!

Poate spun o prostie dar eu l-as face sub forma de paludarium. As separa bazinul, transversal, cu un perete de sticla, la jumatatea inaltimii acvariului, poate putin mai inalt. Rezulta astfel doua compartimente bine definite. Cel de la exterior l-as amenaja in forma de stincarie, cu plante, cu apa curgind printre stinci, ... Trecerea de la compartimentul exterior la cel interior l-as face tot cu stincarie si plante, muschi ... Compartimentul interior l-as amenaja cam asa (bineinteles, la alta dimensiune) :



Avantajele ar fi doua :

- Unul e de ordin tehnic, pentru ca obtii o zona tampon intre exterior si interior. Stim ca apa are inertie termica mare, asa ca daca o pui in contact direct cu exteriorul, chiar cu pereti tripli de sticla, tot va avea loc un transfer masiv de temperatura, in timp, iar incalzirea va fi la fel de dificila ca si racirea.
- Al doilea este de ordin estetic. Din exterior vei vedea o gradina, o stincarie ... intr-un acvariu, o combinatie de wabi kusa si paludarium. Mi-o si imaginez, subtil iluminata noaptea, cu apa curgind printre pietre... In plus, uiti de problema algelor si te bucuri de o explozie de muschi si plante emerse. Din interior vei avea un paludarium veritabil, cu o zona submersa generoasa, in care poti sa faci orice aranjament acvaristic doresti, cu orice decoruri sau plante doresti. Partea de sus, dintre cele doua zone ar fi fereastra catre exterior, pe unde poate patrunde lumina naturala pentru plantele din paludarium, dar nu direct pe zona submersa, ca sa nu iti explodeze algele.


Nu spui nici o prostie. Am planuit ceva de genul, la parter, intre leaving si sera lipita de casa.... cu plante de jungla tropicala, pasarele (am si prin cap cateva), testoase... Intre acvariu si terariu vreau transparenta. Acolo voi avea 2,5 m lungime x 1 m latime si 0,8 inaltime...

Proiectul de la demisol este inca in discutie. Treaba asta cu zona tampon... inca nus cum sa-i dam de cap... Pana la urma ar fi si varianta in care sa avem un perete cu 2 ochiuri de geam... ca la submarinul primaritei.. Adica sa bagam acvariul cu totul in interior... asta ar fi cel mai simplu, dar s-ar pierde toata distractia.

La asta inca schitez, voi reveni cand ma hotarasc si ce bag in bazin (Sud-America sau Africa?!), ca la partea de sera si terariu am oarece expertiza de la al batran...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Parca aud ce muzica pun vecinii prin curte, stii tu cum, cu boxele orietate catre tine


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

melcu wrote:Cred ca cel mai indicat este sa renunti la sticla ! Sa te gandesti la ceva mult mai rezistent.

Ceva gen:[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=vhs6D0MExzI [/youtube]

Nu mai tin minte din ce este geamul respectiv... dar spune sigur la un moment dat.


Am vazut videooul omului... dar nu zice ce material a folosit. Presupun ca un panou de plexi... de-as aveaa atatea parale...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Silviu Man wrote: Parca aud ce muzica pun vecinii prin curte, stii tu cum, cu boxele orietate catre tine


smilie smilie



Norocu al mare e ca nu prea am vecini... cel putin in urmatorii ani...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asa am spus si eu cind m-am mutat, in 2008. Era cimpie in jurul casei, maci, flori de cimp, greieri, ...
Apoi au inceput sa apara. Vecinii! Si stii cum e, nu-ti alegi vecinii, ei doar "apare" din senin.
Si acum ascult manele ....
Da' si eu le raspund pe masura : Pink Floyd, Vanghelis si Cenaclul Flacara!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2017 17:55:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Serios vorbind, cred ca pe linga arhitect ar trebui consultat si un structurist bun! Cel putin partea de sus necesita un boiandrug, plus o solutie de izolatie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Serios vorbind, cred ca pe linga arhitect ar trebui consultat si un structurist bun! Cel putin partea de sus necesita un boiandrug, plus o solutie de izolatie.


Evident. Partea de rezistenta, izolatii, drenaj etc. e treba arhitectului si echipei lui.
Acu traba cu acvariul cade in sarcina mea...

Pentru filtrare pot sa rezerv in lateral o camara mica. Am vazut la un american ceva simplu aplicat unui iaz: 2 butoaie cu material filtrant si 2 pompe de recirculare... un fel de sump gigant.

Cu expunerea asta in exterior m-am blocat insa...


Sunt pe deal cu spatele la padure, pe stanga lateral vreo 150 m de faneata cu o panta imposibila, pe dreapta vreo 20 m de padure..., iar in fata ma separa un zid de conifere si 10 m de drum pana la eventualii vecini... mi-am luat masuri de aparare fonica cat de bine am putut. Si le pot raspunde si eu cu Rammstein, Deep purple si ce-o mai gasi prin bibliografie...

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dinu
Member

Joined: 30/12/2005 11:26:31
Messages: 156
Location: Bucuresti-Vitan
IP:
Offline

Chiar daca nu il faci din sticla tot ar fi bine sa pui pe exterior geam termopan din trei foi si nu ar strica si un rulou exterior pe care sa-l cobori la nevoie(te va ajuta iarna la izolatie). Pentru incalzire pe timp de iarna poti sa imbraci peretii si podeau cu serpentine si poti regla dintr-un robinet trecerea apei calde prin acestea pentru a obtine o temperatura in jur de 25 grade.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Iarna ca iarna da ce faci vara la 35 de grade cand soarele bate direct pe acvariu?
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com