[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta Halfmoon este atacat intr-un mod foarte agresiv de catre un Molly galben(femela)  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Alex21
Junior member

Joined: 22/06/2017 01:06:59
Messages: 5
IP:
Offline

Salut
Am o problema de compatibilitate dintre un betta halfmoon si un yellow molly femela. Am un acvariu de 40 l populat cu 3 molly,2 xipho,3 guppy,4 cory si 3 creveti iar ieri mi-am luat un betta halfmoon care si-o ia rau de tot de la o femela molly. Ce sa fac? Femela este galbena si il ciupeste intr-una. Betta se zvarcoleste ca si cum e pe uscat atunci cand este ciupit si nu riposteaza deloc. Azi am facut un mic experiment si am bagat fiecare peste pe rand cu betta in maternitate ca sa vad daca toti il ataca. Pe betta l-au mai atacat doar cei 2 xipho(mascul si femela)care nu au fost asa agresivi precum acel yellow molly dar la ei a ripostat in rest el a fost cel care urmarea pestii. Cand am pus molly galben am crezut ca o sa moara pestele betta in 30 de secunde pentru ca facea atat de urat cand era ciupit incat se dadea cu capul de peretii maternitatii asa ca am scos imediat pestele molly iar acum betta este singur in maternitate. Aseara am tinut pestele molly singur in maternitate ca sa vad cum se comporta betta in acvariu iar el este foarte retras pentru un peste betta,chiar dubios de retras si calm. Azi am luat o solutie care reduce stresul gandindu-ma ca molly reactioneaza asa deoarece este stresata dar nu a dat rezultate pentru ca experimentul l-am facut dupa ce am pus solutia si dupa cum am spus mai sus,pestele betta nu stia pe unde sa mai fuga de acel molly galben... . Am mai avut un beste betta crowntail in acel acvariu cu aceiasi pesti si nimeni nu se lua de el. Momentan crowntail este pus intr-un acvariu separat pentru ca este pe tratament. Vad ca si acum molly galben ii da tarcoale pestelui betta care este in maternitate. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma pentru ca este un betta foarte frumos si este pacat de el pentru ca este si foarte calm.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/06/2017 18:21:39

Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna!
In general betta halfmoon am observat ca este mai retras si mai linistit, dar in acelasi timp curios( cu asta nu trebuie sa iti faci probleme). Ca sa stii, s-ar putea sa ai probleme si cu cei doi xipho. Cand iti cumperi un betta deobicei se stie ca nu prea e bine sa il pui cu pesti agresivi sau ciupitorii, cum este si molly iar agresivi sunt un exemplu foarte bun pestii xipho. Am vazut ca ai scris ca mai ai un betta, in nici un caz sa nu ii pui in acelasi acvariu in caz ca sunt amandoi masculi. Iar guppy cu betta? Pana acuma acvariul acela pare un exemplu de NU. Scz. daca par prea critica, dar incerc sa te ajut, nu o lua ca pe o critica ia-o ca pe o greseala din care ai cate ceva de invatat. Apropo betta nu isi arata mereu agresivitatea imediat, s-au mai intamplat cazuri cand betta a fost foarte fericit cu anumiti pesti iar dupa cativa ani observi ca la unu ii lipseste coada, la celalalt un ochii si tot asa. Mai sus am spus ca NU guppy si betta, pentru ca guppy este un peste cu o coada voalata, colorara si foarte frumos accesorizata si conturata, bettanilor nu le plac pestii asa de voalati. Ci ceva gen neoni (care sunt un exemplu foarte bun).
[Email]
Sonia00
Junior member

Joined: 03/07/2017 10:00:18
Messages: 17
Location: Timisoara
IP:
Offline

In caz ca nu stiai bettanilor nu le place aglomeratia. 16 pesti intr-un acvariu de 40l suna cam mult, dar nu ma bag.( 5l=1 peste).Cea mai buna varianta ar fi sa incerci sa remediezi problemele care le-am scris in mesajul de mai sus. In caz ca vrei sa iei niste pesti cat de cat compatibili cu betta poti opta pe neoni. Dar cel mai preferabil ar fi sa il ti singur. Intr-un acvariu de 10-15l cu cel putin un incalzitor pentru a opta la o temperatura perfecta pentru pestisorul tau. Nu uita ca stresul pestilor poate cauza agresivitatea lor. La xipho ar trebui sa eviti mascul,i in caz ca vrei sa ti vreunul cu betta. Pentru betta niste exemple de nu ar fi si carasi,guppy, specii mai micute de gourami(aici depinde de la betta la betta) si crustaceele, toti acesti pesti sunt ciupitori. Temperatura optima pentru un betta ar fi intre 26°-30°C. Nu uita ca in acvariu sa ai multe plante (si mai inalte si mai scunde) si multe ascunzisuri (pentu ca betta poate deveni din agresor, victima acvariului.
[Email]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com