[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru dentrificator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline




Salutare
Am de gind sa imi fac sau ,daca se poate, unul din cele 3 filtre care le am sa faca dentrificare. Am citit ce a scris colegul nostru #kirucd despre acest subiect si am citeva intrebari..
1- as putea sa fac dentrificarea intr-un filtru intern? tinand cont ca pentru o eficienta mai buna ,dupa cum spunea colegul,dentrificarea se face intr-un mediu fara oxigen (anoxic)
2-Ce material filtrant trebuiesa utilizez pentru dentrificare?
3-Daca se poate realiza intr-un filtru intern,ce modificari ar fi necesare?

mentionez ca am bazin de apa dulce.Am pus aceasta intrebare si la sectiunea de apa dulce si mi sa indicat sa pun aici pentru ca sunt mai multi cunoscatori in domeniu...
As vrea un filtru de acest gen deoarece ,la apa de la retea,valoarea nitratilor este mare si dupa schimbul de apa , 25 % la 3 zile, nu am nitratii sub 20ml/l

despre filtrul intern, este cel pe care il am la bazin, are 3 camere: camera 1-camera incalzitorului
camera 2-camera depozitare material filtrant
camera 3 camera pompei
capacitate de medii in acest filtru,asa la maxim,utilizind si camera incalzitorului si a pompei...ar fi de 7 litri siporax in saculeti de 1000ml+o minima filtrare mec
su anume,in canera incalzitorului 2l,in camera de filtrare 4l si in camera pompei inca 1l daca ridic pompa mai sus
In momentul de fata am in el 1l siporax,1kg substrat lava ,si 1l ceramica bio + perlon.. mai am inca 3 l siporax care asteapta sa fie montat in filtru intern.Am zis sa astept putin ,macare 3 saptamani pina mi se cicleaza al 2-lea filtru,acesta fiind nou,a avutdoar pe jumatate medii filtrante reutilizate.. ciclate.. completarile au fost noi.. de aceea am zis sa mai astept pana sa montez si celelalte mesii in intern

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

1. Denitrificare intr-un filtru intern nu se poate ptr ca filtrul intern este amplasat in acvariu, unde exista circulatie de apa, respectiv aerobioza. Ori denitrificarea necesita conditii anaerobiotice.
2. In situatia unui filtru extern, Seachem De'nitrate.
3. Nu te mai gandi la asta...ori iti faci filtru extern, cat mai ermetic inchis, prevazut cu o pompa care sa asigure un debit de sub 200 l/ora, mult mai bine sub 100 l/ora, ori o lasi balta! Ptr denitrificare e nevoie de anaerobioza. Asta presupune un debit caaat mai redus al apei.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am citit,stiu ca trebuie mediu anoxic.. de aceea am intrebat daca e poate.Am o canistra AEF302 si una eheim profesional 2222 crezi ca as putea face ceva cu una dn ele?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/06/2017 11:42:35


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com