[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pesti molly  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Buna
Sunt incepatoare in domeniu. Am un acvariu de 45L cu 4 pesti Molly. Am 3 femele si un mascul. De vreo 2 zile masculul nu isi mai misca coada si pare lasata. Innoata greu doar cu aripioarele din fata.
Imi puteti spune va rog daca cineva are vreo idee ce probleme poate avea pestisorul meu?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da.ne detalii despre cum si cand schimbi apa,nu ai nevoie de filtrare speciala pt 4 pestisori,daR nu ar strica un hang on...vezi pe aquariumprest sau...alte siteuri. plus posteaza niste poze sa vexem acvariul,ce ai in el si cum

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Schimb saptamanal aprox 5L apa aspirand de la fundul bazinului. Am un filtu , un incalzitor si o pompa de aer. Si cred ca am o femela gestanta . . .
[Thumb - 20170613_083923.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 13/06/2017 09:48:44

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ce filtru ai? Ce are in el?
Schimbi cam putina apa. Ar trebui sa schimbi macar vreo 15L.
Mi se pare mie, sau pestii stau cam pe fundul acvariului. Se misca prin acvariu, sau stau mai mult nemiscati?

[Nano cu albinute] [Old tree]
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Doar masculul sta mai mult la fund de cand are probleme. Femelele toata ziua inoata prin tot acvariul. Acvariul l-am cumparat cu tot cu filtru si incalzitor de la interpet. Filtrul este Interpet Cartridge Cf1. Contine doi bureti albi si inele bio
Alin37
Junior member

Joined: 07/06/2017 07:52:42
Messages: 83
Location: Jimbolia Timis
IP:
Offline

Aceasi problema o am si eu .... Cu un molly platy negru l-am bagat in baie de verde de malachit s? vad poate isi revine ... A inceput sa fac? ?i ceva pete albe pe el asa l-am cumparat am crezut c? a a?a e el dar v?d c? sau extins . Sper sa nu fie contagios .
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Al meu nu prezinta alte semne de boala. Doar ca are codita lasata in jos si nu o mai misca il am de o luna si pana acum nu am avut probleme cu el
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

E greu de spus ce problema are Molly. Poate ca are finrot. Sa urmaresti daca coada pestelui incepe sa se deterioreze.
Oricum ti-as recomanda sa renunti la plantele de plastic din acvariu si sa pui plante naturale (intreaba pe forum inainte sa cumperi).
De asemenea sa renunti la pietrisul ala albastru si sa pui un substrat care sa arate mai natural. Poti sa pui si o radacina sau pietre (naturale).
Acvariul ar trebui sa arate ca un colt din natura.
Sa schimbi saptamanal 10-15 L.
Si de asemenea ti-as recomanda sa-ti iei un filtru extern cu medii de filtrare biologica (intreaba pe forum inainte sa cumperi).

[Nano cu albinute] [Old tree]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

andreiade wrote:Al meu nu prezinta alte semne de boala. Doar ca are codita lasata in jos si nu o mai misca il am de o luna si pana acum nu am avut probleme cu el


tot de o luna ai si bazinul?

Daca da,cred ca e si neciclat si se ciclarea e in curs si cu bazinul populat.. Ciclarea nu se face cu bazinele populate.Daca ai acvariul de o luna as face o mica modificare la ce a spus colegul Antecume,si anuma schimburile de apa macar la 3 zile cite 15 l de apa si cit nmai rapid un schimb masiv de apa de 50%.. Asta ar fi primul lucru pe care l-as face. ATENTIE!! apa TREBUIE sa stea la declorinat 24h pentru eliminarea Clorului,in vase cu gura larga iar temperatura sa fie cit de cit egala cu cea a bazinului si ar fi bine sa adaugi la fiecare schimb si aditie de bacterii gen Denitrol de la GBL
[Email]
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Acvariul il am de 2 luni. Am 2 luni de cand merge filtrul cu toate cele inauntru. Am si ceva solutii de la pets at home din anglia pt intretinerea apei si ceva pt ingrijirea pestilor tot la la interpet la fel ca si echipamentul
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Am auzit o parere de la un prieten ca s-ar putea sa fi luat bataie de la femele si de aceea sa fie asa.
Este posibil asa ceva? Nu par agresivi. I-am urmarit in ultimele zile destul de mult si nu am vazut sa se bata sau ceva de genul acesta.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci .asa cum am spus.. in primul rind fa un schimb masiv de apa si fa apoi schimburile mai des adauga si aditii de bacterii

cauta sa iti achizitionezi un filtru pentru acvarii cel putin de 2 ori cat acvariul tau.. ce zice producatorul sunt doar vorbe.... si asta cat mai repede...cand ai gasit ceva ,mai antai intreaba aici si vezi parerile colegilor

plasticurile alea ar trebui sa le scoti... sunt ele frumoase la vedere dar nu fac decat rau...1-e plastic si 2 aduna foarte multa mizerie ,dejecti pe langa si in ele si vai avea ,la un moment dat ,un nivel prea ridicat de amoniac care e toxic,La fel si substratul... mai bine pui nisip de constructii,si pietrisul face aceeasi chestie ,se ascund mizeriile si dejectiile in el si e dificil de aspirat.Ar fi mai bine pentru moment , pana iti schimbi substratul si pui ceva plante naturale (daca vrei) sa lasi bazinul doar cu imitatia aceea de piatra in el.Eu asa as face...

daca ai posibilitatea sa faci o analiza a apei... pH,KH,GH,Cl,NO2,NO3,NH4ar fi super.. am sti ce e cu apa ta

nu stiu daca molly sun asa violenti,, dar cine stie...prea putin probabil

cand sunt asa apatici si stau pe fund sau sub filtru,in general e o problema de chimie a apei.. in general...pot fi si altele.. Cind e problema de chimie a apei,e vorba de amoniac,nitriti ... cu care se intoxica pesti..de aceea am spus ca prima masura de urgenta fa un schimb masiv de apa dar nu baga apa direct de la ghiuveta,las-o 24h la declorinat
deci, toate sfaturile care ti se dau,nu iti pot garanta ca pestii se fac bine sau ca o sa traiasca,ei au nevoie de anumite conditii sa traiasca iar acele conditii sunt precare la tine,deocamdata
Noi iti dam sfaturi pentru a imbunatatii conditiile ca pestii sa se simta bine...sti cum e agricultura.. ce semeni aia culegi...no.. conditiile in care au fost tinuti pestii pina acum au avut si au un efect asupra lor.. de aceea e greu sa iti garanteze cineva.prin sfaturile noastre ai putea sa salvezi ceva ,in cazul in care pestii nu sunt afectati prea tare

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2017 21:52:50


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Am ceva test 8 in 1 cu aplicatie pe telefon si toate mi le da cu o bifa verde incadrandu-se in parametrii " safe ". Am incercat si cu un test 6 in 1 de la tetra si doar acum 2 sapt am avut o usoara crestere de no3 dar am facut schimbul de apa si am folosit o solutie NitrateMinus. Am ceva bacterii pe care trebuie sa le folosesc saptamanal la schimbul de apa . . .
[Thumb - 20170614_205620-1.jpg]

andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Inteleg adrian09 si iti multumesc frumos pt sfaturi. Am sa scot plantele si voi schimba si pietrisul
andreiade
Junior member

Joined: 13/06/2017 00:28:58
Messages: 9
IP:
Offline

Scoici culese de pe plaja pot pune in acvariu? Cum trebuie sa procedez cu ele inainte de a le pune in acvariu?
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

andreiade wrote:Scoici culese de pe plaja pot pune in acvariu? Cum trebuie sa procedez cu ele inainte de a le pune in acvariu?


Categoric NU!

Creste duritatea apei.

EDIT: De asemenea, mare grija si la ce pietre pui in acvariu, sa nu fie calcaroase. Le incerci cu o picatura de otet inainte de a le introduce in acvariu.

Si pune incalzitorul in pozitie verticala. Este folclor treaba cu "e mai bine la 45 grade". Plus de asta nu este atat de sigur cu el scufundat total. Risti.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/06/2017 22:54:59

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum a zis colegul.. testezi piatra cu otet sau nisipul... daca are reactie inseamna ca e calcaros si nu e bun...
daca e bun ar fi bine sa fierbi piatra inainte.. nisipul clatit foarte bine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com