[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nelamurire Labidochromis caeruleus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
proxxym
Junior member

Joined: 08/05/2017 18:06:14
Messages: 7
Location: Drobeta Turnu-Severin
IP:
Offline

Din putinele mele cunostinte despre ciclide masculul fecundeaza icrele ce sunt apoi purtate in gura pana la eclozare de catre femela.
Am momentan in acvariu 4 exemplare de Labidochromis caeruleus. 3 dintre ele cred ca sunt femele ,avand doar pe inotatoarea dorsala o dunga neagra, iar exemplarul despre care credeam ca este mascul are atat inotatoarele pectorale cat si cea anala negre.Surpriza a venit azi cand am observat ca are gusa , este extrem de "agresiv" si nu mananca. Distractia a inceput de ieri cand a remodelat jumatate din substratul acvariului , dar am crezut ca doar incearca sa impresioneze femelele.

Este posibil ca femela sa depuna fara mascul?




by koala: Ti-am reparat linkul... intr-adevar, pestele ala pare a avea icre in gusa. Ca sa cauti masculul, uita-te dupa un exemplar cu "spots" (petele de pe aripioara anala). Ala e masculul.

This message was edited 5 times. Last update was at 12/06/2017 19:58:29

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imi place combinatia de africani cu substrat negru si neoni negrii. ma gandesc ca nu ai pus prea multe chestii pt dutizarea apei.....de aici si intrebarea:caeruleus(africanii mei preferati) are neaparat nevoie de apa dura ? sau poate merge si cu ph "neutru" ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
proxxym
Junior member

Joined: 08/05/2017 18:06:14
Messages: 7
Location: Drobeta Turnu-Severin
IP:
Offline

merci @koala, si fara sa bat nici un apropo , nu am nici un peste cu pete pe aripioara anala, posibil sa am un acvariu de ciclide lesbine

@paradoxx nu am pus nimic in apa, e apa potabila din Severin , pH unde va la 7,8 asta din ce spune secom-ul in analize
http://www.secom-mehedinti.ro/wp-content/uploads/2015/04/SCAN_20170509_081622674.pdf
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

glumesti ! esti din severin si ai asemenea acvariu cu apa asa clara? am fi singurii =)) eu am dus acvariile la tara la soacra.mea la ilovat. si eu sunt din severin,dar acum am plecat cu slujba. felicitari pt pesti si restul,nu credeam ca voi mai vedea severineni pe forumul asta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Caeruleus e o specie la care e destul de greu de deosebit sexul, regula cu punctele de pe inotatoarea anala nu se prea aplica.
In general masculul are mai mult negru pe inotatoare dar pestele tau gusat arata exact ca un mascul.
Daca femela a depus singur va da drumul icrelor dupa cateva zile, ele nefiind fecundate.

In alta ordine de idei, ce e cu neonii aia intr-un bazin de africani?
proxxym
Junior member

Joined: 08/05/2017 18:06:14
Messages: 7
Location: Drobeta Turnu-Severin
IP:
Offline

lukitza wrote:Caeruleus e o specie la care e destul de greu de deosebit sexul, regula cu punctele de pe inotatoarea anala nu se prea aplica.
In general masculul are mai mult negru pe inotatoare dar pestele tau gusat arata exact ca un mascul.
Daca femela a depus singur va da drumul icrelor dupa cateva zile, ele nefiind fecundate.

In alta ordine de idei, ce e cu neonii aia intr-un bazin de africani?


ciclidele au venit de la un prieten ce a ramas fara acvariu , neonii sunt vechii locuitori ai acvariului, nu ma lasa inima sa-i arunc iar de donat pe aici nu am unde

This message was edited 1 time. Last update was at 13/06/2017 09:43:01

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com