[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvaristic afara  XML
Forum Index » General info
Author Message
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut prieteni,
acum 4 saptamani am pus in practica un proiect cu plante si vetuitoare tropicale in 2 mini balti afara in curte mai exact am luat 2 lazi de plastic de amestecat mortar/ciment de 80 litri din Brico, o pompa de aer cu doua iesiri din aia ieftina cu 2 filtre burete si vreo 32 de metri de furtun din Obor, am adaugat 2 cm petris bine splat, am aruncat cateva granule de JBL si am dat drumu la ciclare.

image

Practic ieri sa incheiat perioada de ciclare am schimbat 30 litri de apa din fiecare balta si nu stiam daca sa bag creveti RCS ca miercuri, joi, vineri a fost mai frig si a plouat, temperateura din apa era in jur de 18 grade seara, acu e in jur de 22-23 grade.

Baltile arata acum asa:
image

Plante am puse: Vallisneria spiralis, Java Moss, Anubias, Anubias pinto, Anubias nana “petite” si 2 plate plutitoare care nu le stiu numele, una e tropicala se imulteste repede si cealalta e luata dintr-o balta din jurul Bucurestiului rezista si la 30 de grade(le place la pomacea so manance).
Ca vietati pun creveti RCS si intr-o balta 10 buc Microrasbora Galaxy(Danio margaritatus) si in celalata nu stiu inca voi vedea pe parcurs.

Am sa revin cu updateuri.
O seara frumoasa


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

La 18 grade Celsius am citit ca rezista RCS o perioada nedefinita, doar ca nu se mai reproduc. Sub 14-15 grade au probleme. Sa ai grija sa nu se supraincalzeasca (mai ales de la soare) ca vin caldurile.

Pot sa iti dau 30 RCS ca sa vezi ce iese.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote: Sa ai grija sa nu se supraincalzeasca (mai ales de la soare) ca vin caldurile.

m-am gandit la asta si le-am pozitionat la umbra au cam 2-3 ore de soare pana in ora 12 in rest stau la umbra toata ziua

Liv wrote: Pot sa iti dau 30 RCS ca sa vezi ce iese.

multumesc dar cei care mi i-ai dat asta iarna sau inmultit ca iepuri asa ca am de unde deocamdata, cei care i-am bagat in prima balta ma ingrijora temperatura sa nu moara,
am mai vazut cateva larve de tantari prin balta o sa aiba ce manca pestii

ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Interesant!
Eu as fi pus pe capete niste pietre si ceva radacini, si adaugam citeva Bucephalandre emers,
pe vreo 4-5 kg de substrat universal, si ieseau doua Paludarium frumoase. Ce parere ai?

This message was edited 3 times. Last update was at 13/06/2017 18:20:49


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Interesant!
Eu as fi pus pe capete niste pietre si ceva radacini, si adaugam citeva Bucephalandre emers,
pe vreo 4-5 kg de substrat universal, si ieseau doua Paludarium frumoase. Ce parere ai?


Poate pe viitor dar in momentul de fata sunt interesant daca pesti/plantele/crevetii/melci o vor duce bine acolo pana la toamna cu pisici, ploaie, canicula si daca se vor inmulti ,
deja semne, se vad pe moss sa unflat si e de un verde nemaipomenit, la o planta de anubias a ramas fara radacina cand am taiat-o de la planta mana si acuma a crescut 3 frunze si are si radacina (planta asta e greu de ucis),
azi am pus cei 11 rasbora galaxy in prima balta alaturi de 14 creveti iar in a doua balta sunt pusi doar 7 creveti,
ca mentenata va fi mancare doar seara si schimb de apa saptamanal 10 litiri.

O seara placuta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

lupulcelrau21 wrote:
Liv wrote: Sa ai grija sa nu se supraincalzeasca (mai ales de la soare) ca vin caldurile.

m-am gandit la asta si le-am pozitionat la umbra au cam 2-3 ore de soare pana in ora 12 in rest stau la umbra toata ziua
i


O sa ai probleme mari. Vara temperatura la umbra depasete 33-35 de grade Celsius. La 30 de grade RCS rezista citeva ore (din ce am citit). Cred ca ai putea pune ventilatoare si schimb la picatura ca sa tii temperatura sub 28-29 de grade Celsius. Nu am verificat si la CPD, dar avind in vedere ca au fost gasiti in regiuni montane nu cred ca rezista peste 30 de grade.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Baga killi. E cel mai natural mod in care poti sa-i tii. Spre exemplu vreo 3 masculi si 5-6 femele, de sjoestedi, ar sta ca regii intr-un container.

Ai mai putea sa populezi unul ca aphanius mento. Din tot ce am avut masculul dominant de mento mi se pare cel mai frumos peste de apa dulce.

Ai putea sa bagi si pesti labirint. Temperatura mai mare e ok pentru ei si se preteaza la conditii de pico pond. Nu stiu daca iti incap mai multi masculi de beta acolo, dar vreo 8 trichopsis pumila poti sa bagi sigur.

Sunt multe specii, pe care poti sa le folosesti. Eu am tinut si werneri afara.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

As fi pus killi ca am si pui de Fundulopanchax Gardneri gold dar nu merg cu creveti cand ajung la jumatate din marimea crevetelui incep sa ii haituiasca, pun pesti mici pentru ca sa nu ajunga masa la pisicile flamande din cartier ma gandesc sa pun endleri in a doua balta.
Referitor la temperaturi inalte vom vedea ce va fi, cititnd postu lui Liv am avut in gand sa scot pesti si crevetii din balti dar m-am razgandit.

Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu un update ieri apa a ajuns la 16 grade ma asteptyam sa moara ceva, din contra plantele cresc creveti sunt mai rosii nu stiu de ce

Azi am pus in a doua balta 2 perechi de endleri black bar clasa N luati de la un nene de pe forum si cateva plante plutitoare de zambila de apa (Eichhornia Crassipes) din cate am citit e folosita pentru epurarea aplor poluate scoate si metale grele din apa, abia astept sa infloreasca .

O seara placuta si ape limpezi

image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Un mic update,
totul e ok, plantele respectiv moss-ul sau inmultit de nu ai loc in bazine, crevetii sau imultit si ei la fel si Endleri.
Cand a fost canicula de 40 C in Bucuresti temperatura apei a crescut la 32 C si pestii si crevetii au fost ok, un plus a fost ca e aerat cu pompa de aer 24 din 24 de ore.

Urmeaza sa ma mut intr-o saptamana si am sa le desfintez, mi-a placut evolutia lor pana acum.
Am sa pun filmulete subacvatice cu ce se intampla in bazine.

Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lupulcelrau21 wrote:Un mic update,
totul e ok, plantele respectiv moss-ul sau inmultit de nu ai loc in bazine, crevetii sau imultit si ei la fel si Endleri.
Cand a fost canicula de 40 C in Bucuresti temperatura apei a crescut la 32 C si pestii si crevetii au fost ok, un plus a fost ca e aerat cu pompa de aer 24 din 24 de ore.

Urmeaza sa ma mut intr-o saptamana si am sa le desfintez, mi-a placut evolutia lor pana acum.
Am sa pun filmulete subacvatice cu ce se intampla in bazine.

Ape limpezi


Daca le desfiintezi, ce faci cu plantele anubias?
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu update,

Bazinele in prezent sunt desfintate, plantele de suprafata au fost date unui coleg de pe forum,
-am bagat 2 perchi de Endleri si scos in jur de 25 de bucati
-Microrasbora Galaxy(Danio margaritatus) am bagat 11 am scos 14 dintre care 3 puiuti abia ii vedeai
-crevetii sau inmultit in primu bazin nebuneste in celalat nu prea
-anubiasul care iam retezat radacina din greseala a crescut mai mare si radacini mai multe fata de celelalte plante din bazin
-temperatura a variat intre 16 C noaptea si 35 C ziua, cu tot ca era la umbra, pesti/creveti/melci/plante sau dezvoltat foarte bine in ciuda faptului ca speciile au un minim si un maxim la temperatura peste care a trecut destul de mult si asta arata ca sunt mai rezistente decat vrem noi sa credem pompa de aer e un plus la temperaturi mai mari de 30 de grade.
-apa la bazine a fost schimbata in teoretic in fiecare sambata 20l fiecare bazin dar in realitate am schimbat apa cand am putut si daca am putut mancare am dat cand imi aminteam.
-an Dedeman am vazut un bazin de 900 sau 9000 de litri anu viitor sigur il incerc cu carasei mai alesc ca dupa mutare am spatiu.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Interesanta experienta. Si eu am ajuns partial la concluzia ca ceea ce se prezinta ca limite pt. unele specii nu sint destul de aproape de limitele efective. Chair eram convins ca la 30-31 de grade Celsius crevetii o sa moara in citeva ore.

Cind ai masurat temperatura ai masurat-o pe cea a apei sau a aerului? Apa are o inertie termica foarte mare - puteai sa ai 28-30 de grade in apa (fara sa calculez nimic) chiar daca in aer erau 38-39 de grade pentru citeva ore.

Sint curios cum au evoluat Anubiasii?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Liv wrote:Interesanta experienta. Si eu am ajuns partial la concluzia ca ceea ce se prezinta ca limite pt. unele specii nu sint destul de aproape de limitele efective. Chair eram convins ca la 30-31 de grade Celsius crevetii o sa moara in citeva ore.

Cind ai masurat temperatura ai masurat-o pe cea a apei sau a aerului? Apa are o inertie termica foarte mare - puteai sa ai 28-30 de grade in apa (fara sa calculez nimic) chiar daca in aer erau 38-39 de grade pentru citeva ore.


Sint curios cum au evoluat Anubiasii?


temperatura o verificam cand veneam de la munca (aveam un termometru care statea tot timpul in bazin) si in zilele libere cand eram acasa la amiaza si ma temeam mai mult de Microrasbora Galaxy sa nu moara, creveti erau pusi asa sa fie ceva care curata mancarea nemancata pe langa melci nu ma asteptam sa fie mai multi si mai rosii decat cei care au stat acvarii in casa, de endleri eram sigur ca nu au probleme.

Liv wrote:Sint curios cum au evoluat Anubiasii?


Anubiasii au avut un ritm normal incet ca in acvariu, plantutele pe care le-am bagat in bazine erau separate de pe plante din acvarii, singura diferenta au facut-o o plantuta care i-am taiat si radacina din greseala aia a crescut puternic (Anubias batteri nana pinto cred ca e numele complet) si mai aveam inca o planta de Anubias Batteri nana simpla care era separata de vreo 3 luni de la planta mama si a stat in acvariu si nu prea a crescut dar bazinul de afara s-a dublat ca marime si nr de frunze.

Moss-ul a crescut frumos, in acvarii nu am sucesul asta

Am avut o caserola de 7 litri luata din Cora sa bea pisicile apa si ca sa nu se bage in bazine, in care am aruncat cateva plante plutitoare din acelea mici nu stiu ce nume au, se vad in poze, au crescut foarte frumos si mult,mult mai mari si mai frumoase, am sa atasez o poza cu ele crescute diseara cand ajung acasa sa vedeti si voi ce diferenta e , au stat in soare, apa cred ca mai avea un pic si fierbea la ce canicula a fost(glumesc), apa direct de la chiuveta, fara fertilizant sau din acvarii, eu sincer nu inteleg cum e posibil plus ca le-am adus in curte aici la Peris unde m-am mutat si le-am tinut si pe frigu asta afara si tot la fel sunt, abia ieri le-am bagat in casa la caldura.

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Pentru ca a venit primavara reactivez "Proiectul acvaristic afara" versiune 2018, pentru ca am o curte mai mare vor fi in jur 10 bazine cu plante/pesti/melci/creveti cu sau fara filtru dintre care un bazin va fi numai cu 3 tipuri de anubias, plus voi face un mini iaz cu filtru tip BOG cu plante de iaz va avea un post separat.

Am avut o caserola de 7 litri luata din Cora sa bea pisicile apa si ca sa nu se bage in bazine, in care am aruncat cateva plante plutitoare din acelea mici nu stiu ce nume au, se vad in poze, au crescut foarte frumos si mult,mult mai mari si mai frumoase, am sa atasez o poza cu ele crescute diseara cand ajung acasa sa vedeti si voi ce diferenta e , au stat in soare, apa cred ca mai avea un pic si fierbea la ce canicula a fost(glumesc), apa direct de la chiuveta, fara fertilizant sau din acvarii, eu sincer nu inteleg cum e posibil plus ca le-am adus in curte aici la Peris unde m-am mutat si le-am tinut si pe frigu asta afara si tot la fel sunt, abia ieri le-am bagat in casa la caldura.

Am atasat poza de care vorbeam, cam tarziu .
https://drive.google.com/file/d/1j5Di0ebSl_-MQrkChE1_RskI1kvfMCRP/view?usp=drivesdk

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2018 13:28:07


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Nu ma asteptam dar m-am trezit cu un nufar pitic sambata
https://drive.google.com/open?id=1vkYnLXLrIERLw-7qfV9EqR5Xf6XfBxwH,
https://drive.google.com/file/d/122q3IZboheLGf-UfySNb5PfU5MdQzRsb/view?usp=sharing,
asa ca l-am bagat la apa provizoriu intr-o galeata de 30 de litri pana fac miniiazul https://drive.google.com/open?id=1rxXqctVx6aPJiWnQ_5teLBg4EYuYqWOQ, am stat cu ochi pe el aproape toata ziua parca a mai crescut oleaca .

Plus inca cateva plante easy sa creasca, am nevoie de multe:
https://drive.google.com/open?id=15ADeqfdnV-PmKYLHAN3eoTtfb68-2YwV
https://drive.google.com/open?id=1YZ-bPFmdt8miWazP9CuxqcCVfFaQrvXn
https://drive.google.com/open?id=1PJ7RlzUiqCOmXFJeaTR_QkMdjSsDdqPh

O seara placuta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

frumoasa si interesanta fu experienta din trecut, asa ca muuult spor sa ai si la noul proiect; daca drumurile te poarta prin Buc, te pot ajuta cu niste elodeea si egeria - sunt maxim de easy ambele
[Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

catalos wrote:frumoasa si interesanta fu experienta din trecut, asa ca muuult spor sa ai si la noul proiect; daca drumurile te poarta prin Buc, te pot ajuta cu niste elodeea si egeria - sunt maxim de easy ambele

Sunt interesat de mai multa elodeea, egeria nu am inca.
Drumul catre Bucuresti duce in fiecare zi a saptamani ca aici lucrez , iti dau pm.
Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

ce mi-ar placea sa am si eu loc sa ma joc.....
cred ca as face toate nebuniile
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Imediat ce "termin"cu bacul, si vad copilul cu diploma aia, i-mi pun si eu 2 lazi pe bloc! Am vazut topicul anul trecut, da a zis sotia ca balconul e numai pt florile ei,si nu m-am gandit sa incerc pe bloc ! Blocul are pe 2 tronsoane cu un etaj mai mult, asa ca deasupra mea este zid in forma de L , suficienta umbra dar si lumina,SPER.Vedem noi ce iese, si daca o sa mi se ceara sa dorm pe pres, stiu pe cine sa dau vina macar!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/04/2018 19:34:22

 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com