[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Invazie de viespi ucigase japoneze in romania  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Ieri ,fiind la pescuit prin braila pe Dunare,un prieten imi tot spunea ca o viespe ii da tarcoale in timp ce pescuieste.Eu avand stupi cu albine acasa si fiind si entomolog amator, ii spun sa o lase in pace ca nu-i face nimic si ca probabil e o viespe europeana ,Vespa Cabro (cea mai mare viespe din europa).Prietenul acesta imi spune ca ,,viespoiul,, asta e dina care omoara oameni la un moment dat si se gandeste sa o omoare .Eu il linistesc spunandu-i ca nu are cum sa- omoare o viespe si ca trebuie cam 4-5 Vespa Crabro europene ca sa omoare on om care nu e alergic,bineinteles(un om alergic poate sa moara si doar dintr-o usoara intepatura de albina).La 12 ne strangem sa punem masa langa prietenul cu viespea si chiar vad o Vespa Crabro pe o salcie pe care o arat celorlati prieteni pescari ,iar cu un aer de cunoscator le explic ca aia e Vespa Crabro europeana si e cea mai mare viespe din europa ,care e nevoie de 4 viespi sa omoare un om normal, nealergic.Il linistesc si pe prietenul cu ,,viespoiul,, , spunandu-i ca eu fiind prevazator,am luat de acasa in bagaj medicamentul Claritine impotriva alergiilor si intepaturilor.Nu trec nici 5 minute si apare viespea care ii da tarcoale prietenului de cateva ori foarte aproape si la un moment dat se opreste pe loc in aer in fata lui la o jumate de metru de fata.,,Viespoiul,, era la un metru si un pic de fata mea si de la distanta asta am putut simti curentul pe care il facea din bataia aripilor.Era o viespe uriasa ,cam cat intreg degetul mic de la un adult si cu niste aripi cam de 8-9 centimetri.Asa ceva nu am mai vazut in viata mea.La un moment dat se intoarce cu fata la mine si ii vad perfect coloarea portocalie de pe cap-era o viespa japoneza ucigasa.Am mancat si imediat dupa aceea am strans sculele sa plecam in alt loc de pescuit cu teama ca nebunul de prieten pescar ar putea sa o omoare si sa atraga un roi intreg de viespi dinastea uriase(acest coleg in trecut a mai omorat un sarpe de apa in ciuda faptului ca eu si fratele meu am tipat la el sa nu-l omoare iar fratele a incercat sa dezlege sarpele cu mana din plasa juvelnicului cu toate ca sarpele era nervos si hasaia foarte tare ceea ce a ingreunat eliberarea lui si pana la urma a luat un bolovan in cap de la prietenul pescar chiar in timp ce incercam sa-l salvam).Plecam vre-o 6 kilometri pe Dunare mai jos intr-un loc cu mai putini copaci si vorbim tot drumul despre incredibila viespe japoneza care omoara cam 50 de oameni anual ,numai in Japonia.Cum coboram din masina ,la 5 minute,o alta viespe japoneza (un pic mai mica ca prima) ii da tarcoale aceluia-si prieten pescar si se opreste la 50 de centimetri de fata lui in aer,si-l studiaza pret de cateva secunde bune.Ne hotaram pana la urma sa mergem si mai departe la pescuit ,la inca 3 kilometri,de data asta in camp ,sa dam la peste pe un canal din Dunare dupa carasei . Tot prietenul asta imi povestese de un pescar care speriat de o viespe dinasta a incercat sa scape de ea sarind in apa da n-a scapat de moarte,pentru ca viespea l-a intepat in gat ,chiar in timp ce era in aer si mai avea o milisecunda sa se scufunde in apa.Mare,atentie daca vedeti o viespe uriasa cu capul portocaliu la pescuit sau oriunde.Parasiti locul periculos fara sa face-ti zgomot si nu taiati lemne din copaci din zona unde ati vazut viespea ,pentru gratar.Eu la un moment dat ma imbracasem gros cu 2 hanorace si 2 perechi de pantaloni si luasem minciogul pentru pesti ca vroiam sa prind viespea uriasa,prima,ca sa-i fac poze sa o postez pe forum ,dar la insistentele prietenilor baricadati prin masini si care imi ziceau ca nu sunt sanatos la cap, am renuntat.E o specie invaziva si as fi riscat sa fiu primul care pune poze si dovezi autentice ca viespile astea au ajuns in Romania. Traiesc in romania si su o crestere buna tinand cont de dimensiunea uriasa pe care o avea prima viespe pe care am vazut-o.Inca ceva ar mai fi de adaugat,colegul pescar isi daduse cu Autan solutie pentru tantari pe fata care miroase a parfum de flori si probabil mirosul acesta a atras viespile.
image image

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2017 18:31:00

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Online

Ce monstri. Nu ar trebui anuntate ceva autoritati? Ceva pradator natural este pe la noi?
PS. Esti 100% ca erau japoneze?
[Thumb - Screenshot_20170606-214842.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 06/06/2017 20:49:33


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Firea mai are un pic si ajunge presedinte si noi ne ingrijoram de viespi japoneze
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Sincer iti spun, daca vad asa ceva in fata, cred ca ma cac pe mine )) la propriu
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

rari wrote:Ce monstri. Nu ar trebui anuntate ceva autoritati? Ceva pradator natural este pe la noi?
PS. Esti 100% ca erau japoneze?
Sunt absolut sigur ca era japoneza.Nu te lua dupa ce a scris ala in blogul lui ,ca lumea confunda vespa crabro cu japoneza.Vespa crabro e galbena cu negru iar astea 2 erau portocaliu cu negru si la marime (volum)erau cam cat vre-o 10 Vespa Crabro .Daca am simtit curentul facut de aripi de la un metru jumate cand zbura pe loc,iti dai seama ce monstru era.Am vrut sa prind una ca dovada clara,sa-i fac poze ca sa le pun pe forum dar se suparasera prietenii pescari pe mine sa fac un lucru asa de periculos ,mai ales dupa ce le-am explicat ce fel de vietate e aia.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai in gluma, mai in serios e destul de grav.
Poate data care vine vei incerca sa o filmezi sau de ce nu, un drum special pentru asta.
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Am vazut aceste viespi inca de acum vreo 15 ani in zona Periteasca-Holbina !! Zboara atat de greoi incat le taiam din zbor cu cutitul !!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 07:15:11

2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

O sa fac niste capcane pe care o sa le montez in zona sa prind niste viespi dinastea ca sa le fac poze sa le pun pe forum.Din ce am mai citit pe forumurile despre stuparit ,desi stuparii ar trebui sa cunoasca cat de cat insectele,nimeni nu a postat vre-un coment despre existenta viespii japoneze in romania.Ba mai mult, ,,experti,, stupari ,posteaza pe bloguri cum ca viespea japoneza e imposibil sa traiasca in Romania si sa nu ne facem griji ,ca in print screenul postat de colegul Rari.Va spun eu sigur,exista .Eu ii consider ca un fel de cobre imperiale zburatoare care au aparut pe meleagurile noastre doar ca viespile astea omoara mult mai multi oameni decat cobrele in zonele unde cobrele si viespile astea convietuiesc.Toate viespile in uniunea europeana sunt protejate de lege,n-ai voie sa le omori (lucru bun de altfel) si o sa fie imposibil de tinut in frau expansiunea viespilor japoneze. Un video in care cateva viespi dinaste ucid 30 000 de albine.
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

quaz wrote:Am vazut aceste viespi inca de acum vreo 15 ani in zona Periteasca-Holbina !! Zboara atat de greoi incat le taiam din zbor cu cutitul !!
Nu mai faceti asa ceva.Daca nu nimeresti viespea,ea sigur te nimereste pe tine dupaceea. Nu zboara greoi,doar ca poate sta pe loc in aer mult timp ceea ce o face sa para o tinta sigura.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 08:52:49

varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Pai e de mult in Europa. Francezii au avut o invazie nasoala dupa ce au "importat" lighioana odata cu niste containere din China.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Am intrat si eu in contact cu vietatiile astea, lucru deloc placut. Din experienta mea, sunt mult mai agresive. Noroc ca aveam o pelerina de ploaie la indemana. Viespile autohtone sunt mult mai mici in comparatie cu astea. E plin podul la casa bunicilor de cuiburi de viespi si pana sa apara magazine de profil, le foloseam larvele la pesti, desi era foarte riscant si am umblat si intepat de multe ori.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 20:24:18


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

Si eu culegeam cuiburi de viespi sa dau la peste cu larvele cand pescuiam pe raul buzau.Foarte buna momeala pentru mreana doar ca sunt foarte fragile si nu rezista mult in carlig.Sunt niste viespi (vespa crabro) mult mai mari decat alea pe care le gasim in pod,se mai numesc si gargauni da aste pe care le-am vazut la dunare acum erau cam de 8 ori mai mari in volum ca un gargaun.Sunt exagerat de mari si portocaliu cu negru nu galben cu negru cum sunt gargaunii .

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 20:37:06

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Mai avem si viespea Megascolia maculata care are 4 cm, cea japoneza are 5 cm, 7,5 la aripi si e mai agresiva, barzaunii nostrii nu sunt asa "nervosi", prin 1986 stiam un cuib in padure intr-un stejar intrarea in cuib era la baza lui, trceam tot a doua zi pe acolo si ma opream sa ii observ, ma apropiam incet si ma asezam linga intrare(ma fascina activitatea lor) veneau ma verificau si ma lasau o perioada in pace, cand considerau ca ajunge trimiteau unul care incepea sa faca cercuri in jurul meu si atunci stiam ca e cazul sa plec, asta a durat tot sezonul cald nu m-au atacat niciodata, mai apoi cineva le-a dat foc am gasit scorbura arsa si barzaunii lipsa, in primavara i-am gasit mai adanc in padure intr-un stejar mai mare si intr-o scorbura la peste doi metrii si jumatate de la sol, cuibul era mai mare si erau mai putin toleranti adica timpul pana incepeau turele era mai scurt, peste cativa ani cuibul a fost tot acolo
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

ocean wrote:Mai avem si viespea Megascolia maculata care are 4 cm, cea japoneza are 5 cm, 7,5 la aripi si e mai agresiva, barzaunii nostrii nu sunt asa "nervosi", prin 1986 stiam un cuib in padure intr-un stejar intrarea in cuib era la baza lui, trceam tot a doua zi pe acolo si ma opream sa ii observ, ma apropiam incet si ma asezam linga intrare(ma fascina activitatea lor) veneau ma verificau si ma lasau o perioada in pace, cand considerau ca ajunge trimiteau unul care incepea sa faca cercuri in jurul meu si atunci stiam ca e cazul sa plec, asta a durat tot sezonul cald nu m-au atacat niciodata, mai apoi cineva le-a dat foc am gasit scorbura arsa si barzaunii lipsa, in primavara i-am gasit mai adanc in padure intr-un stejar mai mare si intr-o scorbura la peste doi metrii si jumatate de la sol, cuibul era mai mare si erau mai putin toleranti adica timpul pana incepeau turele era mai scurt, peste cativa ani cuibul a fost tot acolo
La care barzauni va referiti ca-i urmareati in cuib?La vespa crabro? Viespile astea pe care le-am vazut la dunare erau complet portocaliu cu negru,pe cand megascolia e galbena pe spate si nu prea aveau ce sa fie in afara de viespi asiatice sau japoneze.Viespile asiatice vespa mandarinia au doar 5 centimetri da prima pe care am vazut-o avea 6 centimetri jumate lungime lejer si cam 8 centimetri anvergura aripilor de unde deduc ca e chiar vespa mandarinia japonica care e o subspecie mai mare decat vespa mandarinia.In zona erau si in jur de vre-o 2000 de stupi veniti la miere da mana ,iar sub salcii ploua cu picaturi mici de nectar si ma gandesc ca viespile japoneze ar fi avut albine de mancare din belsug(sunt carnivore si se hranesc cu alte insecte).
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

varolluis wrote: Pai e de mult in Europa. Francezii au avut o invazie nasoala dupa ce au "importat" lighioana odata cu niste containere din China.
Nu e aceeasi specie cu viespea asiatica din franta.Francezii au vespa velutina ,iar ce cred ca am vazut eu e vespa mandarinia japonica,mult mai mare si mai periculoasa ca a francezilor.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

2timpi wrote: La care barzauni va referiti ca-i urmareati in cuib?La vespa crabro? Viespile astea pe care le-am vazut la dunare erau complet portocaliu cu negru,pe cand megascolia e galbena pe spate

Probabil megascolia(sigur nu erau asiatice) dar nu stiam atunci decat de faptul ca sunt foarte mari deci=barzauni, Tatal meu avea stupi la vre-o 300-400m de liziera padurii si din cand in cand se mai plangea de atacurile barzaunilor, daca ar fi stiut ca eu le stiam cuibul.., nu i-am spus numai peste ani
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

ocean wrote:
2timpi wrote: La care barzauni va referiti ca-i urmareati in cuib?La vespa crabro? Viespile astea pe care le-am vazut la dunare erau complet portocaliu cu negru,pe cand megascolia e galbena pe spate

Probabil megascolia(sigur nu erau asiatice) dar nu stiam atunci decat de faptul ca sunt foarte mari deci=barzauni, Tatal meu avea stupi la vre-o 300-400m de liziera padurii si din cand in cand se mai plangea de atacurile barzaunilor, daca ar fi stiut ca eu le stiam cuibul.., nu i-am spus numai peste ani
Nu erau megascolia ca megascolia nu face cuib si nu ataca albine.Barzaunii erau probabil lupul albinelor(Philantus triangulum),cea mai dusmanita specie de viespe pentru apicultori sau vespa crabro doar ca vespa crabro e cam periculoasa si inteapa rau . Dupa ce m-am documentat mult ,reiese ca e cam imposibil sa avem in tara viespi japoneze desi viespile pe care le-am vazut erau uriase,erau portocaliu cu negru si cel mai important detaliu care ma facut sa cred ca erau japoneze ,este faptul ca dupa spusele prietenului pescar,prima viespe intra intr_o gaura din pamant in malul dunarii,iar singura viespe din lume care isi face cuib in pamant este viespea japoneza.Acum ma gandesc ca poate era doar o megascolia uriasa si culoare portocalie pe abdomen era ceva mai ciudat ,dar e posibil sa fie si megascolii portocalii.Ma gandesc ca de la mirosul de flori din lotiunea Autan anti tantari a fost atrasa,deci ar trebui sa fie o viespe caruia sa-i placa florile cum e megascolia si nu o viespe carnivora cum e vespa mandarinia japonica.Nici in franta nu au vespa mandarinia,au doar vespa velutina din asia si ar fi putin probabil sa avem noi vespa mandarinia in Romania.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu cand am vazut mai demult un documentar despre cele japoneze, aveau cuibul in copac
[Email]
2timpi
Member
[Avatar]

Joined: 14/05/2017 04:21:19
Messages: 124
Location: buzau
IP:
Offline

O fi fost un documentar despre vespa velutina ,vespa mandarinia isi face cuibul aproape exclusiv numai in pamant .
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com