[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbul de apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Saltare,

Am o intrebare referitaore la schimbul de apa. Stiu ca se face la 1 saptamana, maxim 2. Dar, cineva mi-a spus ca daca fac teste de apa, imi voi da singur seama cand trebuie facuta. Voi stiti ceva de lucrul asta? Ce anume trebuie testat pentru a determina cand trebuie schimbata apa ?

Multumesc
[Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

in nici un caz la 2 saptamani

saptamanal 20-30 % in functie volumul acvariului si ce ai prin el, plus depinde daca e stabil(ciclarea terminata)

pestisoru meu de aur
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si cand pleci in concediu ce faci? Eu plec sambata in concediu...trebuia sa schimb apa duminica...asa ca am decis sa o schimb vineri ( la 1 saptmaana si 5 zile ) si sa o mai schimb cand ma intorc ( peste alta 1 saptamana si 5 zile )...alta varianta nu am avut...dupa ce vin din concediu o sa schimb la saptmana.
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

citeste despre ciclul azotului si iti vei da seama ce se poate intampla daca dureaza mai mult de o saptamana pana faci schimbul de apa..
2 cine o sa le dea de mancare in perioada cind esti in concediu?..
3 daca vrei sa stai cat de cat linistit ca nu faci schimbul de apa inca aproape 2 saptamani ,te sfatuiesc ca, cu 2 zile inainte sa pleci sa intrerupi si hranirea lor... pana cand te intorci.. asa nu o sa ai asa multe dejectii.. deci nu o sa cresaca prea tare nici nitratii .Nu te gandi ca moe de foama.. nu.. nu vezi tu pesti morti de foame...dar v-or fi slabiti..
Te sfatuiesc sa gfaci schimburile de apa odata pe saptamana cite 25-30% din volumul bazinului

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Or sa vina parintii mei sa le dea de mancare 1 data la 2 zile. Schimbul de apa il fac 1 data pe saptamana, 10 L ( am acvariu de 50 L ).
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca te referi la acvariul tau de 30 de litri, musai un schimb de cel putin 25% pe saptamina, daca nu doua schimburi pe saptamina si fractionarea
corespunzatoare a fertilizarii in coloana de apa. Daca pleci in concediu mai mult de 7-10 zile, faci un schimb mai mare de apa dupa ce ai hranit
animalutele si la pui un conditioner de tipul Filter Medium, sa fii sigur ca s-au "curatat" si alte impuritati din apa. Eu, la un acvariu de 100 de litri
am procedat asa, vara trecuta, si nu am avut probleme. Poate sunt si alte solutii ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca te referi la acvariul tau de 30 de litri, musai un schimb de cel putin 25% pe saptamina, daca nu doua schimburi pe saptamina si fractionarea
corespunzatoare a fertilizarii in coloana de apa. Daca pleci in concediu mai mult de 7-10 zile, faci un schimb mai mare de apa dupa ce ai hranit
animalutele si la pui un conditioner de tipul Filter Medium, sa fii sigur ca s-au "curatat" si alte impuritati din apa. Eu, la un acvariu de 100 de litri
am procedat asa, vara trecuta, si nu am avut probleme. Poate sunt si alte solutii ...


L-am schimbat acum 2 luni. mi-am luat un dennerle scapers de 50 L.
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

motanul wrote:Or sa vina parintii mei sa le dea de mancare 1 data la 2 zile. Schimbul de apa il fac 1 data pe saptamana, 10 L ( am acvariu de 50 L ).


OK, scriam in acelasi timp. Pai daca vine "suportul tehnic" sa-i hraneasca, eu ti-as sugera sa faci ce am scris mai sus si, in plus, la plecare sa lasi volumul apei cu pina la 10 litri mai
mic. De fiecare data cind vin pariintii sa-l vada, sa mai adauge 1-2 litri de apa curata, pregatita din timp. Daca ai o filtrare biologica buna, masura asta ar trebui sa
dilueze suficient noxele pe care filtrul nu le poate degrada, in special nitratii. Am facut o data manevra asta la un acvariu de 40 de litri si a mers. Insa discuta clar cu parintii tai
in legatura cu orice manopera in apa : fara filtre sau incalzitoare in priza, fara apa turnata brusc, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

motanul wrote:
Silviu Man wrote:Daca te referi la acvariul tau de 30 de litri, musai un schimb de cel putin 25% pe saptamina, daca nu doua schimburi pe saptamina si fractionarea
corespunzatoare a fertilizarii in coloana de apa. Daca pleci in concediu mai mult de 7-10 zile, faci un schimb mai mare de apa dupa ce ai hranit
animalutele si la pui un conditioner de tipul Filter Medium, sa fii sigur ca s-au "curatat" si alte impuritati din apa. Eu, la un acvariu de 100 de litri
am procedat asa, vara trecuta, si nu am avut probleme. Poate sunt si alte solutii ...


L-am schimbat acum 2 luni. mi-am luat un dennerle scapers de 50 L.


Ala e chiar frumos!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
motanul wrote:
Silviu Man wrote:Daca te referi la acvariul tau de 30 de litri, musai un schimb de cel putin 25% pe saptamina, daca nu doua schimburi pe saptamina si fractionarea
corespunzatoare a fertilizarii in coloana de apa. Daca pleci in concediu mai mult de 7-10 zile, faci un schimb mai mare de apa dupa ce ai hranit
animalutele si la pui un conditioner de tipul Filter Medium, sa fii sigur ca s-au "curatat" si alte impuritati din apa. Eu, la un acvariu de 100 de litri
am procedat asa, vara trecuta, si nu am avut probleme. Poate sunt si alte solutii ...


L-am schimbat acum 2 luni. mi-am luat un dennerle scapers de 50 L.


Ala e chiar frumos!


Asa arata noul setup....nu e cine stie ce, dar mie imi place!
[Thumb - 20170606_185455-1008x756.jpg]

[Thumb - 20170606_185449-1008x756.jpg]

[Thumb - 20170606_185519-1008x756.jpg]

[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai arata foarte bine! Rosanerviga din dreapta o sa te chinuie putin, ca e cam invaziva. Dar suporta tunderi severe.
Sa nu spui ca substratul e Manado?! Cam asa se vede... sau gresesc?

Edir : Anubias Pinto e plantata in substrat? Daca da, scoate-o de acolo si pone-o pe o piatra sau radacina.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2017 18:07:50


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Pai arata foarte bine! Rosanerviga din dreapta o sa te chinuie putin, ca e cam invaziva. Dar suporta tunderi severe.
Sa nu spui ca substratul e Manado?! Cam asa se vede... sau gresesc?


Nu este. Este scapers soil.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

motanul wrote:Si cand pleci in concediu ce faci? Eu plec sambata in concediu...trebuia sa schimb apa duminica...asa ca am decis sa o schimb vineri ( la 1 saptmaana si 5 zile ) si sa o mai schimb cand ma intorc ( peste alta 1 saptamana si 5 zile )...alta varianta nu am avut...dupa ce vin din concediu o sa schimb la saptmana.


du-te linistit in concediu. Daca nu le dai nimic sa manance 10 zile nu e o problema. Depinde , de numarul de pesti si de plante. Sa nu faci greseala sa le pui multa manacare inainte sa pleci. E o greseala majora pe care o faci neexperimentatii. Surplusul de mancare va afecta apa, poate duce la decesul unor pesti, si de aici probleme majore. Pentru linistea ta, mai exista mancare solida facuta special pentru decompunere lenta. Nu stiu cat e de buna, dar eu am folosit si nu am avut decese. Insa la ture scurte de cateva zile prefer sa nu pun nimic. Nici apa nu va suferi schimbari majore. Lipsa de mancare va reduce dejectiile si apa nu o sa mai fie asa afectata. Eu iti recomanda sa schimbi apa joi, ca pana vineri daca vezi ceva probleme sa le elimini. O zi in plus nu mai conteaza

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi place cum arata...


e albicioasa apa sau mi se pare mie....

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2017 22:49:37


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

scorpionul wrote:
motanul wrote:Si cand pleci in concediu ce faci? Eu plec sambata in concediu...trebuia sa schimb apa duminica...asa ca am decis sa o schimb vineri ( la 1 saptmaana si 5 zile ) si sa o mai schimb cand ma intorc ( peste alta 1 saptamana si 5 zile )...alta varianta nu am avut...dupa ce vin din concediu o sa schimb la saptmana.


du-te linistit in concediu. Daca nu le dai nimic sa manance 10 zile nu e o problema. Depinde , de numarul de pesti si de plante. Sa nu faci greseala sa le pui multa manacare inainte sa pleci. E o greseala majora pe care o faci neexperimentatii. Surplusul de mancare va afecta apa, poate duce la decesul unor pesti, si de aici probleme majore. Pentru linistea ta, mai exista mancare solida facuta special pentru decompunere lenta. Nu stiu cat e de buna, dar eu am folosit si nu am avut decese. Insa la ture scurte de cateva zile prefer sa nu pun nimic. Nici apa nu va suferi schimbari majore. Lipsa de mancare va reduce dejectiile si apa nu o sa mai fie asa afectata. Eu iti recomanda sa schimbi apa joi, ca pana vineri daca vezi ceva probleme sa le elimini. O zi in plus nu mai conteaza




0 mancare=>0 rahat=>0 NO3=>0 schimb de apa

Pestii nu au nici pe dracu o saptamana fara mancare.
Sau roaga-i pe parinti sa ii hraneasca o data la 3 zile fara sa exagereze cu cantitatea.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

motanul wrote:Saltare,

Am o intrebare referitaore la schimbul de apa. Stiu ca se face la 1 saptamana, maxim 2. Dar, cineva mi-a spus ca daca fac teste de apa, imi voi da singur seama cand trebuie facuta. Voi stiti ceva de lucrul asta? Ce anume trebuie testat pentru a determina cand trebuie schimbata apa ?

Multumesc

Daca vorbim de un bazin ciclat, atunci singurele teste care te intereseaza (ref. calitatea apei vis-a-vis de pesti) sunt cele de nitrati (NO3).

- nitratii sunt produsi in urma "oxidarii" mizeriei organice din acvariu (resturi de mancare, rahat, frunze moarte, etc.)
- nitratii se elimina cu ajutorul schimburilor de apa.
- schimburile de apa trebuie facute oarecum regulat, in functie de incarcatura organica a acvariului tau... nu exista o reteta fixa, fiecare bazin are specificul lui.

Concret,
- daca pleci in concediu pentru 7-10 zile, poti sa lasi pestii nemancati si gata... ai scapat de orice grija! Pestii n-au nici pe reaku', daca fac foamea cateva zile.
- daca are cine sa vina la tine acasa (parintii, ceva rubedenii, etc.) este OBLIGATORIU sa le atragi atentia sa nu supra-alimenteze pestii...
- ei (parintii) nu sunt acvaristi si nu au idee despre CE si CUM, asa ca mereu sunt tentati sa puna mai multa mancare ("i-am hranit bine, ca sa nu sufere cat timp ai fost tu plecat"). Mai mult strica!

Parerea mea este sa lasi pestii nemancati pe toata aceasta perioada... daca vrei musai-musai, atunci poti sa le spui parintilor sa le dea de mancare odata la 3-4 zile. Trebuie sa le lasi "o portie de mancare" drept unitate de masura.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com