[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt acvariu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Sandu wrote:
Magda wrote:
Ce caracteristica clara si evidenta deosebeste cele doua specii?Scoteti-ma si pe mine din intuneric, va rog

daca-i ala de la mausmann sau dolly provine de la mine atunci. uita-te daca pe frunzele noi apar neste pete maronii...e ala e Echinodorus schlueteri 'Leopard'


Nu e de la mausmann nici de la dolly, dar are pete maronii pe frunze. Tocmai de aceea il catalogasem eu ca Echinodorus schlueteri 'Leopard'
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:
MARELE ALB wrote:
Magda wrote:voi ziceti ca ala de-mi imfloreste mie este un cordifolius si o sa se faca enorm?
Io-l vad cordifolius clar. Da' n-ar fi prima oara cind vad strimb o poza !


Si cum iti dai seama? :o
Cred ca e cordifolius pentru ca o vad zilnic de peste 15 ani .
Si cordifoliusii mei au pete maronii pe cea mai tinara frunza cind e mica. Petele dispar pe masura ce creste frunza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

MARELE ALB wrote: Si cordifoliusii mei au pete maronii pe cea mai tinara frunza cind e mica. Petele dispar pe masura ce creste frunza.

In timp ce la Echinodorus schlueteri 'Leopard' petele raman chiar daca mai putin evidentiate pe masura ce planta imbatraneste. Plus ca frunza e mai lata...lucru pe care-l vedem in poza...chiar si lo planta mai tanara ca asta a ta.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Mai am un singur "leopard" dar deoarece intentionez sa reamenajez ma ofer sa-l donez. E maricel, fiind taticul celorlalti 3.

mobile in mobile
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Ma faceti sa vin la proxima intalnire cu o frunza in mana, sa facem un studiu al plantelor ca eu nu cred ....pana nu am conving
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dalles wrote:
Magda wrote:Nu renunt la Echinodorusul ala nici picata cu ceara Si asa a trebuit sa renunt la multe plante dragi...

Daca vrei sa ai acvariu-decor, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea trierii plantelor!
Incepand cu Hygrophila si Nymphaea, trecand prin Echinodorus si Cryptocoryne, si terminand cu Barclaya si un Anubias barteri care se facuse cam mare, eu am renuntat de-a lungul timpului la aproximativ (daca nu peste) 20 de specii de plante frumoase care mi s-au perindat prin acvariu. Imi venea greu de fiecare data, dar imi dadeam seama ca doar asa designul acvariului poate castiga ceva in plus.
Stii vorba aia: "nu poti sa faci omleta fara sa spargi ouale".

Probabil ca ai dreptate Dalles, dar eu nu sunt inca pregatita sufleteste pentru pasul asta. Daca la pesti mai pot renunta, cu plantele am o slabiciune Poate in timp, dupa ce ma satur de ele, sa trec si eu la urmatoarea etapa.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Iar nu merge galeria? Am "vrutara" sa adaug si eu niscai poze facute recent la acvariul meu, dar...no chance smilie
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Gata, vad ca merge galeria. Asa ca am adaugat si eu cateva poze facute la acvariul meu de 120 l si la pestii ce-l populeaza (in sfarsit se vad si ei ca toata lumea ma intreba unde sunt pestii )
Poze, deci, aicisa :-)
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

a fost cumva "cristal" in spatele aparatului? nice shoot's

arata bine bazinul, dar, asa cum zice si Dalles, cred ca ar trebui sa faci o triere prin plante. Mai ales ca sunt unele care vor creste destul de mari. aaa, incearca sa strangi valisneria cat se poate in acelasi loc, se va intinde oricum, dar asa cum ai intins-o ca perdea pe spate, cand va incepe sa faca pui ...
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Allen_g30 wrote:a fost cumva "cristal" in spatele aparatului? nice shoot's

Yeap Cristal e "vinovata" Si ii multumesc Originalele arata si mai bine, din pacate a trebuit sa micsorez pozele si au mai pierdut din claritate

Allen_g30 wrote:arata bine bazinul, dar, asa cum zice si Dalles, cred ca ar trebui sa faci o triere prin plante. Mai ales ca sunt unele care vor creste destul de mari. aaa, incearca sa strangi valisneria cat se poate in acelasi loc, se va intinde oricum, dar asa cum ai intins-o ca perdea pe spate, cand va incepe sa faca pui ...

Valisneria as fi vrut sa o scot de tot de acolo, dar deja s-a inmultit mult si a prins bine radacini in substrat. Sigur s-ar lasa ca turba prin acvariu.
In...rest....chiar sunt in pana de imaginatie acum in ceea ce priveste reamenajarea lui....
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Aduc duminica la intalnire niste pui de Cordifolius. Asa ca, poti sa dai planta ta care e mare si sa o iei de la capat cu un puiut proaspat.

Acvariul meu
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cum spuneam sunt in pana de imaginatie. Asa ca daca aveti vreo sugestie de reamenajare a acvariului meu, care ar presupune sa salvez cat mai mult din ce este, si sa nu-l deciclez, m-ar ajuta.
Pe langa plantele care se vad in poza mai dispun si de un pot cu Hemianthus callitrichoides care asteapta sa-si gaseasca locul in bazin.
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

pe ansamblu mie i-mi place dar..
eu personal as inlocui planta asta mare rosie din prim plan(nu stiu cum ii zice )....de fapt era ok inainte ca dimensiune, la inceputul set up-ului (octombrie)

si as pune in spatele "covorului" din dreapta o "textura diferita"...adica o piatra sau un lemn...sau as "modela" substratul..(o colina mica..ceva)...pentru ca parca se mai simte nevoia si de alt "dialog"..nu numai cel al plantelor....
parerea mea!

ps. scuze pentru exprimarea plastica

aripel is here
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cam asa arata acvariul meu dupa folosirea timp de aproape 3 saptamani a tuburilor Philips TLD 965.

Bazinul e luminat acum numai de cele doua tuburi mentionate mai sus. Nu mi-a placut combinatia TLD 830 cu TLD 965. Deloc.jos:

Observatii:

1. Nu vad imbunatatiri in cresterea, devoltarea sau colorarea plantelor.

2. Imi apar mult mai multe alge, si intr-un timp mai scurt, pe geam si plante (pe geam din cele verzi, pe plante din cele negre ca o mazga) in conditiile in care schimburile de apa si hranirea se face la fel.

3. Ca estetica...e o lumina mult mai placuta ochiului, acvariul pare mai luminos.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

TLD 965 nu "coloreaza" mai bine plantele rosii fata de 830, dar le reda mai natural propriile culori. Eu nu am avut probleme mai mari cu algele, (dar nici nu disparut, mai am meci cu una ce am luat-o cu niste plante si pieptan la ea saptamanal), poate si 830-ul fiind mai vechi pierduse ceva din intensitatea luminoasa, iar cresterea rapida de intensitate luminoasa poate stimula algele, de aceea se recomanda schimbarea treptata a tuburilor pentru cei ce au mai mult de unul. Lumina calda (gen 830) este cunoscut ca da cel mai putin alge (vezi seria Trocal light), are in schimb si ea limite, dar pe unde am mai citit nu ziceau ca 965 face cine stie ce alge, eu cel putin nu am avut mai rau decat la 840+830. E importanta si cresterea CO2 odata cu intensitatea luminii, multi spun pe afara sa tinem CO2 la limita superioara suportata de pesti pentru a avea cat mai putine alge si bineinteles echilibru de nutrienti.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai rareste din plantele acelea. Jungla, jungla dar pe unde mai inoata bietii leeri/gourami ce ai tu?Nu stiu de ce am impresia ca plantele sunt bagate fortat, una peste alta....
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:acvariul pare mai luminos.
Un 830 de 18 W da 1350 lm. TLD 965 da doar 1050 lm. Probabil senzatia de acvariu mai luminos apare pentru ca 965 da o lumina mai rece.

Aceeasi senzatie de lumina foarte intensa am avut-o comparind un Phillips Aquarelle cu un 830 (ambele de 36 W si noi). Desi 830 da 3350 lm, Aquarellu' da 2450 lm, tot Aquarellu' pare mai luminos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dolly wrote:Mai rareste din plantele acelea. Jungla, jungla dar pe unde mai inoata bietii leeri/gourami ce ai tu?Nu stiu de ce am impresia ca plantele sunt bagate fortat, una peste alta....


Ehe, decand am inceput acvariul asta am tot rarit daca te uiti ce era la inceput si ce a ajuns....
Sa stii ca pare asa, din poza, ca nu e loc de inotat, dar este. Oricum leerii aia stau mai mult ascunsi prin tufe. :-)
Si...la un moment dat, cand voi avea asa...mai multa tragere de inima si curaj, cred ca am sa schimb aranjamentul cu totul. Da' stii cum sunt, tot "jungla" ma atrage.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com