[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

....si imi pare foartte rau, pentru ca mi-a ramas un mascul de molly si incepusem sa ma atasez de el...Asta inseamna ca trebuie sa il dau si pe asta. :aaa: ... Ce sa-i fac eu oare la ala care recomanda molly pe acest site ?
[Email]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Aviz timisorenilor : unde as mai putea gasi in vanzare in Timisoara pesti exotici, in afara de piata Iosefin si de Zoo Center de pe Take Ionescu ?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

miruna wrote:....si imi pare foartte rau, pentru ca mi-a ramas un mascul de molly si incepusem sa ma atasez de el...Asta inseamna ca trebuie sa il dau si pe asta. :aaa: ... Ce sa-i fac eu oare la ala care recomanda molly pe acest site ?

Totusi eu zic ca exagerezi nu a zis nimeni sa dai masculul de molly.Daca tu vrei sa te autopedepsesti e treaba ta dar eu zic ca il poti tine AM tinut black molly in acvariu de 30 de iltri si era ok nu mi s-a parut ca ar fi prea mic pentru ei.Eu inca astept cu nerabdare sa ne spui daca ti-ai luat filtru sau nu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

ptr. johnny 6600 : filtru mi-am luat, dar nu mi-am luat pompa inca...nu am avut timp...

Problema e ca dupa ce ii tii un numar de zile incepi sa te obisnuiesti cu ei, sa te atasezi de ei, de aceea prefer sa ii dau de la inceput daca stiu ca nu merg, decat mai tarziu cand ma voi implica "sentimental" mai mult. Cert este ca m-am uitat pe destul de multe site-uri si pe toate se scrie acelasi lucru...Sunt prea mari, imi trebuie ceva de 5 - 6 cm maxim. Problema e ca pe unde am cautat eu, nu prea ai de unde alege...e cineva din Timisoara care poate sa-mi spuna unde mai pot gasi pesti de vanzare in afara de piata Iosefin si Zoo center de pe Take Ionescu ?
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

miruna wrote:e cineva din Timisoara care poate sa-mi spuna unde mai pot gasi pesti de vanzare in afara de piata Iosefin si Zoo center de pe Take Ionescu ?

Vezi Timisorenii. Si sa stii ca nu e nevoie sa repeti la nesfirsit aceeasi intrebare. Daca cineva din Timisoara iti citeste postul, iti va raspunde cu siguranta.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

miruna wrote:ptr. johnny 6600 : filtru mi-am luat, dar nu mi-am luat pompa inca...nu am avut timp...

Problema e ca dupa ce ii tii un numar de zile incepi sa te obisnuiesti cu ei, sa te atasezi de ei, de aceea prefer sa ii dau de la inceput daca stiu ca nu merg, decat mai tarziu cand ma voi implica "sentimental" mai mult. Cert este ca m-am uitat pe destul de multe site-uri si pe toate se scrie acelasi lucru...Sunt prea mari, imi trebuie ceva de 5 - 6 cm maxim. Problema e ca pe unde am cautat eu, nu prea ai de unde alege...e cineva din Timisoara care poate sa-mi spuna unde mai pot gasi pesti de vanzare in afara de piata Iosefin si Zoo center de pe Take Ionescu ?

Ma bucur ca ti-ai luat filtru cat despre ce pesti sa tii nu stiu ce sa-ti spun.Eu am tinut black molly mai mult de 6 luni si chair am avut pui de la ei.Intr-adevar femela avea cam 5-6 cm iar masculul era ceva mai mic dar nu mi s-a parut ca nu aveau loc.Pesti mici si cu personalitate sunt si guppy numai ca nu se inteleg cu betta din pacate.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Intr-un acvariu care se cicleaza, molly nu supravietuiesc. La fiecare din link-urile date exista niste aprecieri referitoare la dificultatea de intretinere a speciilor respective. Este foarte indicat sa citesti despre Ciclarea acvariului si despre "First good fish"
http://faq.thekrib.com/fish-popular.html
Ar fi bine sa te gandesti ca in acvaristica, indiferent de bunavointa, de puterea financiara, pur si simplu nu poti sari pasii de urmat. Altfel totul se reduce la schimbarea pestilor la fiecare saptamana, activitate care intr-un final va duce la renuntarea la acest hobby.
Alegerea iti apartine.

I shut my eyes in order to see...
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am citit pe acest site niste lucruri legate de intariturile la acvarii ... Eu mi-am cumparat acvariul de 60 de litri din comert, gata facut, nu la comanda...Exista vreo posibilitate sa se sparga ? Ca ar fi nenorocire ! Pe margini are doar un fel de guma neagra care uneste laturile, iar baza este incadrata in ceva de plastic. Oare e suficient de sigur ?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

stimati colegi forumisti, nu ma pot abtine, desi mi-am promis sa ignor subiectul, nu vedeti casi bate joc de noi ????

miruna wrote: Am gresit cerand sfaturi...Eu nu cer sfaturi, ci pareri, asa ca va rog sa nu va simititi jigniti daca nu voi fi de acord cu unii dintre cei care imi scriu.


asa ca terminati cu sfaturile. n-o mai invatati voi ce si cum cu acvaristica, preferabil ar fi sa incetati de tot ;)

miruna wrote:In ceea ce priveste sfaturile pe care mi le-ati dat, ma faceti sa inteleg ca posedati o cunoastere superioara cunoasterii mele, deci nu prea avem nimic de discutat, mai ales in domeniul acvaristicii.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

smilie


Si cu asta povestea s-a sfarsit.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com