[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nu stiu cum sa scap de "spuma"din acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Join
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2005 16:04:45
Messages: 30
Location: Bucuresti - Dristor
IP:
Offline

Spuma e de la mancare.
Nu le mai da purici uscati si sa vezi ce apa cristalina o sa ai.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Join wrote:
Nu le mai da purici uscati si sa vezi ce apa cristalina o sa ai.

De unde stii ca le da purici? :o
Daca nu cititi tot de la un cap la altul, abtineti-va sa va dati cu presupusul sau sa dati sfaturi aiurea, ca nu-l ajuta cu nimic.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asta stiu...dar am facut afirmatia pe ce ati scris voi prin forumul nou si pe cel vechi "ca este mai bine ca un incepator sa aiba un acvariu mai mic macar pt o scurta vreme"
[Yahoo!]
Join
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2005 16:04:45
Messages: 30
Location: Bucuresti - Dristor
IP:
Offline

"De unde stii ca le da purici? "

Am presupus. Poate le da. Eu de la purici am patit-o.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la acvariu mai mic ma referea la un 100l nu la ce are akum
Legat de spuma...prea multi pesti pt marimea acvariului, lipsa plantelor naturale, mancare prea multa.
parerea mea
[Yahoo!]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

eu am 80x40x50 si e bine proportionat. vezi galeria mea.
poate ar merge latimea de 45.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

multam oameni buni am rezolvat problema cu spuma .am renuntat la aerisirea apei cu pompa de la filtru si am luat o pompita separata pentru oxigenare.multam pentru indicatii.

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

cu ce va hraniti voi pesti ca vreau sa stiu si eu , eu le dau niste chestii mici rosii ca niste granule (nu prea imi plac cum miros ) carec da un miros ciudat apei. Datim si mie niste indicatii.

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poc_poc123 wrote:cu ce va hraniti voi pesti ca vreau sa stiu si eu , eu le dau niste chestii mici rosii ca niste granule (nu prea imi plac cum miros ) carec da un miros ciudat apei. Datim si mie niste indicatii.

E bine sa le dai mincare de la firmele specializate pe produse de acvaristica - Tetra, Sera de exemplu, care au trecut un termen de valabilitate pe ambalaj. Nu lua mincare la pungulite care nu stii ce contine sau cind expira.
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

Dolly mai am si eu o problema referitor la femela accea de guppy(a facut pestisori in acvariu si nustiu daca acum mai este bine sa ii mut in altceva separat) dami un site despre pui de guppy. multumesc.

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poc_poc123 wrote: da-mi un site despre pui de guppy.

Hai ca esti tare! Cauta si tu pe internet despre Guppy si vei gasi o groaza de site-uri.
E mai bine sa-i scoti separat. Si sa le dai artemia eclozata de mincare. Se gaseste in Obor - 10.000 lei o punguta. Sau hrana pentru alevini (prafuri).
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite ca am gasit ceva.
Si mai e si in romana, sa nu te chinui prea mult!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si daca te uiti pe site la sectiunea de link-uri gasesti o gramada despre guparezi...
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

Salutare oameni buni , acvariul meu sia revenit asa ca mai nou i-am pus si plante (am luat de la johnnys6600) de treaba tipu , dar mai am o veste trista ::: mi-a murit si femela de guppy inpreuna cu puii.Dar nui bai ca restu traiesc bine in vechea lor casa inbunatatita.salutareeeeee

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poc_poc123 wrote:mi-a murit si femela de guppy inpreuna cu puii.

De ce a murit? Asa, din senin? :o Ziceai ca e vioaie si maninca. Nu ai separat nici puii?
poc_poc123 wrote:Dar nui bai ca restu traiesc bine in vechea lor casa inbunatatita.

Ba e mare bai. Uite cum incep sa se duca unul cit unul. Daca nu faci ceva mai repede, parca vad ca ramii cu acvariul plantat, dar fara pesti.
anubis4alex
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2005 08:06:01
Messages: 32
Location: Ploiesti, 9 my
IP:
Offline

Exista chiar si o substantza impotriva suprapopularii: se numeste Domestos, dar nu te sfatuiesc... . Nu, lasand gluma la o parte, sunt foarte multi acolo. Vor incepe sa si creasca. Corect? Oricum, esti la inceput, te vei "virusa" foarte repede (asta daca nu ai facut-o deja) si in maxim 1 luna sau 2 vei dori ceva si mai mare (GARANTAT ) toata lumea pateste asta... Bafta multa
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Topicul asta e mort de o luna , inteleg ca ai vrut sa faci posturi dar ar fi bine sa dai sfaturi la chestii curente data viitoare.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

Salutare acvaristi ma-m reintors in "bransa" si am de gand sa imi fac un acvariu de 100 de litri p4entru pestimei,trebuia sa ma ajute cineva dar se p[are ca nu mai poate, va rog sa imi dati si mie niste dimensiuni pt acest nou acvariu si din ce as putea sa ii fac capacul cu lumina in el pt planteam mutat toti pesti din acvariul mic intrunul de vreo 60-70 de litri si am pastrat neoni in cel mic si vreu sa fac unul mai mare putin ca cel pe care il am este de imprumut pana imi fac eu altul.multam fain :pigeons:

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

Dolly wrote:
poc_poc123 wrote:mi-a murit si femela de guppy inpreuna cu puii.

De ce a murit? Asa, din senin? :o Ziceai ca e vioaie si maninca. Nu ai separat nici puii?
poc_poc123 wrote:Dar nui bai ca restu traiesc bine in vechea lor casa inbunatatita.

Ba e mare bai. Uite cum incep sa se duca unul cit unul. Daca nu faci ceva mai repede, parca vad ca ramii cu acvariul plantat, dar fara pesti.



cic&#259; de ce a murit?
p&#259;i dac&#259; îi zici omului mai întâi s&#259; î&#351;i caute singur site, &#351;i apoi îi zici unu pân&#259; la urm&#259;................a murit aia tot a&#351;teptând un site

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com