[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aripioara lipita xifo-gaura alba cory  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atunci este bine. Pune pestii la rubrica pentru donat pe forum poate ai noroc. Iti recomand sa ramai doar cu neoni/guppy si corydoras
[WWW]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 265
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

doua filtre si piatra de aer intr-un acvariu de 30 de litri mi se pare overkill. Pe de alta parte piatra aer si filtru bolborositor in dormitor...e greu. Eu as tine doar filtrul cu pompa de apa, cu jetul orientat cat sa valureasca apa. Acvariul are substrat, asta ajuta la filtrarea biologica.
[Email]
Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 39
IP:
Offline

Inainte sa postez pe rubrica de donatii.... mai cunosc pe cineva care are acvariu si poate m-ar"scapa" de o parte di pesti( vorbesc sa vad ce alege...daca vrea vreun pestisor). Multumesc pentru multele sfaturi! Dar (fara suparare) cum as putea sa tratez acel Cory? Dupa cum ziceam gaura nu pare sa il deranjeze...dar pare ca a mai progresat un pic...NU are puf,ate,fire,etc

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2024 22:05:46

Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 39
IP:
Offline

Corectez: S-a extins si e mai adanca.
Apropos... Anubiasul a facut radacini in pamant...cand iau creanga sa il"dezradacinez"? Totusi,cu ce sa tratez gaura? Am verde de malachit(DAR STIU CA OMOARA CORY),JBL Atvitol, bacterii active( de la:neptun,nitridac,easylife,etc),filter medium,etc.
Verde de malachit NU folosesc in niciun caz. Vreau SFATURI...
Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 39
IP:
Offline

Stiu ca o mare parte din ce am enumerat nu sunt madicamente ...dar ziceam ca ceva din toate astea o ajuta
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Nu o sa iti dea nimeni nici un sfat, dintr-un motiv foarte simplu: nu prea ai ce sa-i faci.
Gaura e de natura bacteriana sau mecanica (lovitura, muscatura, etc).
Teoretic ar trebui un antibiotic, dar greu de spus care si greu de procurat.

Singurul sfat: nu te atasa prea tare de pestisor.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Love_fish11
Junior member

Joined: 25/03/2024 12:56:35
Messages: 39
IP:
Offline

Mul?umesc! Incerc sa nu ma atasez...desi imi iubesc toti pestii... Acum,asta e... Primul acvariu mai in regula.. am zis ca sunt pesti de incercare. De experiment... Acum,dupa TOATE sfaturile( astept sa mai dau unui prieten din pesti si astept sa vad care mai traieste...) poate remobilez un pic acvariul...si evit pe viitor aceste greseli...poate cresc o singura specie...vad eu. Multumesc de sfat ,dan.pavelescu. Multumesc si celorlalti pentru timpul acordat,pentru sfaturi si pentru atitudinea binevoitoare! Daca ma mai poate sfatui cineva,il rog sa ma ajute( desi nu cred ca se mai poate)...dar pentru ceilalti...Va anunt cand moare pestisorul... Multumesc!
P.S Va anunt cand moare cory.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com