[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor! Scalar bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze pentru recatia colegului,dar filtrul acela a fost inutil,deoarece este gol...
Ar trebui sa bagi in el macar niste carbune activ,si sa mai iei o canistra in care sa bagi cv pt filtrare mecanica
Sau poti sa folosesti un conditioner de apa.
Imi pare rau pt pestisor

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2021 16:48:18

[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cred ca pestii au patit ce au patit deoarece ai schimbat apa direct,fara sa folosesti un conditioner/sa o declorinezi 24 h,iar cartusul acela de curatare a apei fiind gol
Probabil ca in ziua aceea a venit cv nasol pe teava,poate mai mult clor,AlSO4 etc.
[WWW]
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

iti multumsc mult pentru toate sfaturile. O sa merg sa cumpar conditioner si sa schimb din apa, sper sa ii pot salva macar pe ceilalti ramasi.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte bine,eu folosesc sera aquatan si e ff bun,dar merge si jbl biotopol,tetra aquasafe,seachem prime (acesta este considerat cel mai bun).
Cand faci urmatorul schimb de apa dozeza dublu,sa neutralizezi si otrava din acvariu.
[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Daca ai facut schimburile de apa direct, fara sa lasi apa la declorinat si fara sa o treci prin filtru cu carbune activ cel mai probabil de aici e problema. Posibil ca pe langa ceva substante daunatoare pentru ei sa fi si deciclat acvariul. Pentru filtrele de apa de tipul celui din poza pusa de tine se gasesc rezerve destul de ieftine. Crabunele activ pentru a neutraliza clorul, cartus ceramic pentru metale si alte nebunii.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Catalina05
Junior member

Joined: 02/01/2021 23:36:26
Messages: 23
IP:
Offline

Am schimbat apa si am combinat cu cei doi conditioneri.Sper sa se rezolve problema si sa imi supravietuiasca pestisorii ramasi.
[Thumb - thumbnail (11).jpg]

[Thumb - thumbnail (10).jpg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Ar trebui sa fie binisor. Cel mai sigur fa niste teste de apa pentru a vedea care e situatia.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hei,eu nu radeam de poze sau de voi,ci de explicatia si situatia in sine ^^ mai mult ca sigur ai patit asemenea colegului.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com