[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrarea si miscarea  XML
Forum Index » Apa
Author Message
ionionut
Member
[Avatar]

IP:

Pompele de aer, dupa umila mea parere, nu mai au nicio utilitate azi in acvaristica.
Din moment ce exista toate marimile de pompite de apa - de flow, de valuri, cu jet variabil, dispersat, orientabil etc, etc...
in vremurile imemoriale, când singurele filtre erau buretele sau pâlnia conectate la ,,vibrator", da, dar acum...
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

IP:

intr.adevar,ai dreptate.pompele de aer sunt bune in iazuri,unde apa tinde a devenii maloasa,sau pur si simplu insuficient oxigenata. antecume iti recomanda totusi in situatia in care nu vrei filtre de niciun fel.

later edit: adrian09,tata ce ai facut,pe unde esti ? tu ce parere ai ^^? ai devenit acvarist si nu mai ai nevoie de noi

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2020 12:59:51

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

IP:

ionionut wrote:Pompele de aer, dupa umila mea parere, nu mai au nicio utilitate azi in acvaristica.

Era in ideea oxigenarii apei. Misca apa la suprafata si o oxigeneaza.
Da, merge la fel de bine o pompa de apa.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Fadds
Junior member

IP:

Pompele de aer, dupa umila mea parere, nu mai au nicio utilitate azi in acvaristica.

De cand? Sau crescatorii profesionisti de pesti nu au treaba cu "acvaristica"?

https://www.youtube.com/watch?v=Z7FQxQhpOcI&lc=UgzhPhTyidwoEIa8InJ4AaABAg
ionionut
Member
[Avatar]

IP:

Din partea mea, esti liber sa folosesti filtre cu aer si burete )) Da' te intorci in timp 30-40 de ani, când domeniul nu dispunea de pompe de apa.
Linkul de youtube... so boring.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

IP:

Cei care au creveti folosesc filtre din burete, pentru siguranta crevetilor.
Mai foloseam si eu la marin (microbubbles). Utilitate au, dar ai dreptate, vremurile s-au schimbat, nu mai e ca in anii 80 cand maxima tehnologie (pentru cei fara relatii in RFG) era incalzitorul si "vibratorul" rusesc.

Si referitor la discutie, sa facem totusi diferenta intre crescatorii profesionisti de pesti - care au nevoie sa economiseasca bani pentru a intretine x bazine si hobistii care intretin 1-2 acvarii pentru placerea ochiului.

I'm Batman!

Aquatic Jungle - Sweet-Bat - Salty-Bat - Bat-reef

Mi te supui.
[WWW]
sefer jesirah
Junior member

IP:

dan.pavelescu wrote:Cei care au creveti folosesc filtre din burete, pentru siguranta crevetilor.
Mai foloseam si eu la marin (microbubbles). Utilitate au, dar ai dreptate, vremurile s-au schimbat, nu mai e ca in anii 80 cand maxima tehnologie (pentru cei fara relatii in RFG) era incalzitorul si "vibratorul" rusesc.

Si referitor la discutie, sa facem totusi diferenta intre crescatorii profesionisti de pesti - care au nevoie sa economiseasca bani pentru a intretine x bazine si hobistii care intretin 1-2 acvarii pentru placerea ochiului.

Pentru siguranta, se poate pune burete pe in-ul oricarui filtru...extern, hang on, intern, powerhead.. . Pentru cei care au x bazine cu creveti,( sau maternitati, bazine pentru monta..) bolborositorul are raportul cost/eficienta, maxim! In plus, mentenanta se rezuma la nivelul secundelor per bazin.
ionionut
Member
[Avatar]

IP:

Pentru hobby-ul acvaristic, pompa de aer este, azi, o simpla escrocherie de marketing.
Firmele din acvaristica isi cladesc aceasta escrocherie pe convingerea tuturor incepatorilor ca ,,pestii au nevoie si de aer" in acvariu.
E pe acelasi nivel cu decorurile acvatice din plastic.
Lemon
Senior member

IP:

Intreb pentru un prieten:
Urmeaza vreo dezvaluire senzationala referitoare la ciclul azotului? Ceva demn de minim 1 premiu Nobel. Ca asa pare pana acum. A trecut partea de Captatio benevolentiae, asteptam cu interes prezentarea.

Cub 30 litri plantat - West-Africa river
ionionut
Member
[Avatar]

IP:

Vai, Lemon, cât de slab...
Ai vrut si tu sa bagi o acreala, si ti-a iesit un fâs : )))

Forum Index » Apa
Go to: