[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Oase Biomaster Thermo 600  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Am patit ?i la eheim, sertarele difera insesizabil, si trebuiesc puse intr-o ordine precisa
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote=fanta]Am patit ?i la eheim, sertarele difera insesizabil, si trebuiesc puse intr-o ordine precisa [/quote]
Am asezat si reasezat sertarele cred ca de 20 de ori, ma intreb de ce dracu nu numeroteaza sertarele sa stii ordinea lor. Dupa ce sa ma uit eu si sa le asez? Am incercat sa le pun in asa fel incat sa nu aiba vreun spatiu intre ele pe unde sa le umfle apa.
Am comandat oricum si clamele, vedem si atunci
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au venit si clipsurile, le-am inlocuit, reasezat tavitele, si surpriza.... curge, la fel ca prima data. As mai avea canistra de inlocuit
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

creca dadeam cu el de pamant )) ... tot sh am luat si eu filtrul dar am avut mai mult noroc decat tine.

Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul acela e blestemat...
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma desparte o canistra de un filtru nou, asa ca...
Legat de rabdare... sunt din Ardeal... am ceva rezerve din nastere, scad considerabil dar tot mai am
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

Eddy21 wrote:Ma desparte o canistra de un filtru nou, asa ca...
Legat de rabdare... sunt din Ardeal... am ceva rezerve din nastere, scad considerabil dar tot mai am


Dai cu palinca la fiecare nerv ... la 2 filtre din astea externe ma tranchilizam complet.
Ai reusit sa rezolvi pana la urma? Nu inteleg de ce nu te-ai dus pe un Eheim ... cu putina rabdare gaseai si unu SH calumea.

Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Hobs wrote:
Eddy21 wrote:Ma desparte o canistra de un filtru nou, asa ca...
Legat de rabdare... sunt din Ardeal... am ceva rezerve din nastere, scad considerabil dar tot mai am


Dai cu palinca la fiecare nerv ... la 2 filtre din astea externe ma tranchilizam complet.
Ai reusit sa rezolvi pana la urma? Nu inteleg de ce nu te-ai dus pe un Eheim ... cu putina rabdare gaseai si unu SH calumea.


Eu zic ca dimpotriva s-a "vaccinat" sa mai cumpere filtre cu valoare de garantie ZERO.

Adica eu m-am lamurit cand cu ceva ani in urma am luat tot asa unul second si mi s-a parut de la inceput suspect ca omul nu a vrut sa m-il verifice, desi i-am spus de doua ori,. Fiindca era dintr-un oras din apropiere am ridicat de acasa de la el filtrul. A motivat ca el are altul nou pe acvariu si nu mai are nevoie de el. M-am dus pana acasa vreo 50 km dus intors , bineinteles ca nu a mers. I l-am adus dupa cateva zile. Retroactiv am realizat, ca nici unul din cele 5 acvarii (uneori 6)ale mele nu ajung in stadiul ala de neglijare ca acvariul care il avea omul respectiv. Normal un filtru cu mentenanta slaba, rezulta un filtru care va avea un debit tot mai mic tinzand catre zero.

Am tot urmarit topicul asta o perioada, sperand ca sa intre si omul de la care l-ai luat sa dea si el o idee. Nu a fost asa. Eu zic filtre sau alte produse cu motor sa le iei doar de la oameni pe care sa ii cunosti saau care sa fie aproape(orase invecinate) sa vezi eventual functionand filtrul respectiv cand il demontezi de pe acvariu,nu pe "povesti" . Dar cel mai sigur tot un produs nou ramane.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Hobs
Junior member

Joined: 10/08/2020 22:38:03
Messages: 49
IP:
Offline

calin wrote:
Hobs wrote:
Eddy21 wrote:Ma desparte o canistra de un filtru nou, asa ca...
Legat de rabdare... sunt din Ardeal... am ceva rezerve din nastere, scad considerabil dar tot mai am


Dai cu palinca la fiecare nerv ... la 2 filtre din astea externe ma tranchilizam complet.
Ai reusit sa rezolvi pana la urma? Nu inteleg de ce nu te-ai dus pe un Eheim ... cu putina rabdare gaseai si unu SH calumea.


Eu zic ca dimpotriva s-a "vaccinat" sa mai cumpere filtre cu valoare de garantie ZERO.

Adica eu m-am lamurit cand cu ceva ani in urma am luat tot asa unul second si mi s-a parut de la inceput suspect ca omul nu a vrut sa m-il verifice, desi i-am spus de doua ori,. Fiindca era dintr-un oras din apropiere am ridicat de acasa de la el filtrul. A motivat ca el are altul nou pe acvariu si nu mai are nevoie de el. M-am dus pana acasa vreo 50 km dus intors , bineinteles ca nu a mers. I l-am adus dupa cateva zile. Retroactiv am realizat, ca nici unul din cele 5 acvarii (uneori 6)ale mele nu ajung in stadiul ala de neglijare ca acvariul care il avea omul respectiv. Normal un filtru cu mentenanta slaba, rezulta un filtru care va avea un debit tot mai mic tinzand catre zero.

Am tot urmarit topicul asta o perioada, sperand ca sa intre si omul de la care l-ai luat sa dea si el o idee. Nu a fost asa. Eu zic filtre sau alte produse cu motor sa le iei doar de la oameni pe care sa ii cunosti saau care sa fie aproape(orase invecinate) sa vezi eventual functionand filtrul respectiv cand il demontezi de pe acvariu,nu pe "povesti" . Dar cel mai sigur tot un produs nou ramane.


6 acvarii ? tu esti la un alt nivel omule )) eu ma chinui sa tranzitez de pe un 33l la 112l ... si asa asta micu i l-am promis ca i-l fac frumos lu' soacra-mea ... macar cu atata sa pot si eu sa-i intru in gratii ...

Mai eu am luat un Eheim Classic 250 de la un tip de pe OLX. Mi s-a parut ok omu' .. mi-a zis ca-i lipseste o clema din start si ca de asta il da asa ieftin , dar nu curge si ca pot sta linistit ca functioneaza si asa. Prin urmare ... acuma noul acvariu il ciclez de vreo saptamana si pare a fi super ok filtru. Si l-am luat ieftin ...150 ron am dat. Parerea mea e ca a fost un deal bun... plus ca tipu mi-a aratat factura ca il are de mai putin de 1 an.. inseamna ca mai are viata lunga pana sa-i schimb garniturile pe acolo.

PS: l-am luat si cu material filtrat inclus. Ceramice si Sera Siporax

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2020 00:53:13


Acvariul meu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47715.page
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Bine ai luat unul bun, dar e o loterie . Sau acolo pe OLX e sistemul cu feedback, si daca ii dadeai un negativ mergea mai incet cu vanzarile? Adica acolo unde vezi ca omul a avut "n" vanzari OK da, e un reper . Dar aici pe Forum unde dai un feedback negativ? Era ceva topic care de fapt tot eu l-am initiat acum cativa ani. Dar ptr aia tot poti ramane cu buza umflata.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2020 01:00:05


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

calin wrote:Bine ai luat unul bun, dar e o loterie . Sau acolo pe OLX e sistemul cu feedback, si daca ii dadeai un negativ mergea mai incet cu vanzarile? Adica acolo unde vezi ca omul a avut "n" vanzari OK da, e un reper . Dar aici pe Forum unde dai un feedback negativ? Era ceva topic care de fapt tot eu l-am initiat acum cativa ani. Dar ptr aia tot poti ramane cu buza umflata.

Nu stiu ce sa cred, nu as da feedback negativ omului de la care l-am luat, filtru a functionat pana in dimineata respectiva, cand l-am luat inca mai avea apa in el, este in garantie asa am si obtinut un nou capac de la oase(f bun customer service) si acum le-am scris din nou. Pana acum, cu ce am luat pe langa si cat am dat pe el inca nu am ajuns la valoarea unuia nou nici mult nu mai am dar macar in curand o sa am 2 filtre
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.

1 - aseaza tavitele corect, sa nu fie pline ochi cu material filtrant, ca sa iti permita sa intre un pic una in alta.
2 - poate nu ai montat corect prefiltrul, verifica.
3 - vezi daca ai inchis bine cei doi robinet (clapeta de la prefiltru si clapeta de la "cap"). Clapetele trebuie sa faca cursa directa spre deschis si spre inchis. Nu se tine la mijloc, la trei sferturi, etc. Uita-te cu atentie sa nu fie o pietricica, un melc sau o farama de ceva si sa nu permita clapetei inchiderea la maxim.

In ce sector stai?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Am exact acelasi model de filtru.
Nu a curs niciodata, merge ca fularul, fara probleme.

1 - aseaza tavitele corect, sa nu fie pline ochi cu material filtrant, ca sa iti permita sa intre un pic una in alta.
2 - poate nu ai montat corect prefiltrul, verifica.
3 - vezi daca ai inchis bine cei doi robinet (clapeta de la prefiltru si clapeta de la "cap"). Clapetele trebuie sa faca cursa directa spre deschis si spre inchis. Nu se tine la mijloc, la trei sferturi, etc. Uita-te cu atentie sa nu fie o pietricica, un melc sau o farama de ceva si sa nu permita clapetei inchiderea la maxim.

In ce sector stai?


Stau in sect 3
La prefiltru ce sa verific ca daca nu l-as fi pus bine, nu se inchidea.
Tavitele le-am testat si goale si tot curge, doar daca nu sunt tavite nu curge
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Deci fara tavite nu curge, inseamna ca nu are rost sa mai chinui garniturile, filtrul e ok.
Renunta la o tavita si vezi daca merge asa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Deci fara tavite nu curge, inseamna ca nu are rost sa mai chinui garniturile, filtrul e ok.
Renunta la o tavita si vezi daca merge asa.

Incerc si revin
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eddy21 wrote:
dan.pavelescu wrote:Deci fara tavite nu curge, inseamna ca nu are rost sa mai chinui garniturile, filtrul e ok.
Renunta la o tavita si vezi daca merge asa.

Incerc si revin


Am scos o tavita si tot asa... curge
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ori filtrul e bantuit , ori refularea (OUT) e infundata pe undeva si atunci apa "forteaza" iesirea pe unde poate.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca fara o tavita tot curge, inseamna ca a fost o intamplare ca nu a curs fara tavite.
Daca tu zici ca il asezi bine si ca i-ai schimbat garniturile si nu vezi nimic infundat, nu mai am idei.
Cheama un popa sa-i faci o slujba

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca fara o tavita tot curge, inseamna ca a fost o intamplare ca nu a curs fara tavite.
Daca tu zici ca il asezi bine si ca i-ai schimbat garniturile si nu vezi nimic infundat, nu mai am idei.
Cheama un popa sa-i faci o slujba


Nu primesc popi in casa

Pai ce dracu sa ma zic, am schimbat asa: garnitura prefiltru, garnitura capac, capac, tavite, cleme de prindere capac
Le-am scris astora de la Oase au zis acum ca imi trimit piesele necesare, habar n-am ce piese si nici cand imi trimit, ei deja mi-au trimis un nou capac, vorba aia, nou e 100 euro, n-am ce zice
Ca sa fac un filtru nou nout, as mai avea nevoie de canistra, de un prefiltru si de un alt termometru singura incercare ar mai fi canistra dar poate totusi imi trimit astia

Alte idei nu mai am...

Si mie imi place filtrul, de as putea sa-l si folosesc ar fi si mai bine ca deja am 2 luni de cand ma tot chinui cu el, dar intr-un final ii dau de cap, daca nu, comand unul nou si deschid magazin cu piese de schimb la ce am acum de la asta
Eddy21
Member

Joined: 13/04/2020 20:22:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A venit si canistra si ghiti ce... curge

Si uite asa simt cum cedez, probabil ca fac ceva gresit, dar nu stiu ce, am reasezat tavitele, le-am pus in canistra noua cu capacul nou, cu garnituri noi si clipsuri noi si tot curge, nu stiu ce nu fac bine, dar deocamdata l-am demontat si il las asa pana imi vine alta idee
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com