[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
70x45x45 no sump  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Balansul de alb e praf, am facut poze cu lumina alba , data viitoare mai exersez cu fotografiile
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lasa ca au iesit bine
Sa-ti iei niste filtre cu gel, galbene si orange, ca sa nu mai zapacesti lumina

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna idee, erau pe lista demult dar am tot amanat Nu-mi plac pozele pe lumina albastra intens si nici cele suprasaturate.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu promit nimic, dar daca le gasesc pe ale mele ti le trimit, mie nu-mi mai folosesc.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Dan, nu e musai ca trag RAW, mai multa munca dar cu un monitor calibrat ar trebui sa fie ok.

De curand am inceput sa fiu mai atent la parametrii apei si fac teste la 2 zile sa-mi dau seama care e cantitatea optima de dozat Ca si kh...

As dori un sfat pentru un mix reef cu LPS dominant, ce KH recomandati pentru o crestere buna si colorare?
Daca este sa ma iau dupa recomandarile RedSea, la ei pe site exista un simulator si recomanda 11,5 Kh, o valoare mult prea mare fata de ce am vazut la unii colegi de aici. Eu il mentin la 10-10,5, e totusi prea sus?

Nu pot nega nici recomandarile lor, avand in vedere ca folosesc sarea RDS Pro care oricum are o concentratie mare de KH (13 dtk la o testare).

Pana acum tin toti parametrii spre maxim (Kh 10,5, Ca 450, Mg 1470, NO3 2ppm)

O alta problema o am cu un acan care sta inchis (am postat la Corali) , ar trebui sa ajustez valorile?
Stiu ca stabilitatea este cea mai importanta dar asta incerc sa fac momentan.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin de data aceasta cu o recomandare legata de lampile AI (in special din seria Hydra), aviz celor care folosesc programul AB+ de la BRS sau orice setare cu valori peste 100% la UV si Violet....
Se pare ca nu doar eu am patit, iar pe grupurile si forumurile din afara sunt multi care se plang ca lentilele se inegresc/ard de la temperatura.
Eu am patit exact ca in foto, lentilele la UV si Violet sunt parjolite dupa ce am tinut lampa cateva luni pe programul AB+ ... led-urile sunt ok, se aprind doar lentila este afectata.
Din pacate inlocuirea lor presupune un cost pe transport de 60$ iar ele se gasesc pe site la 3 $

De ceva timp folosesc setarile lui Saxby modificat pentru bazinul meu, se pare ca toate exploziile de cyano/dyno erau legate de intensitatea mult prea mare a lampii, acum cu aceste setari este perfect si nisipul mult mai curat.

[Thumb - IMG_9862.PNG]

[Thumb - IMG_9644.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2021 17:10:50

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, revin si eu cu o intrebare cum ai adaptat setarile lui Saxby la acvariul tau? Am si eu un acvariu de 70L, ce trebuie sa urmaresc sa fie ok pt el, sa nu fie prea puternica lumina etc. Am si eu explozie de dino pe nisip care ma sparge psihologic. Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2021 10:37:12


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

In primul rand ce tip de lampa ai? Pentru lampile Aqua Illumination pentru a reduce intensitatea totala in procente , tragi cu doua degete in jos graficul si astfel se va reduce progresiv.
O alta metoda este sa activezi aclimatizarea pentru o perioada mai mare de timp, sa zicem 50% pentru 6 sau 12 luni.
Setarea Saxby ca si multe altele sunt pentru bazine mari si adanci.... evita sa treci peste 90-100% la oricare din ele.

Respectand recomandarile BRS, eu as incepe cu 40-50% (UV, V, Blue, Royal), 0% (Red si Green) si 10-15 % White
Secretul sta in a te hotara la un program si sa-l lasi asa cel putin 6 luni fara sa te atingi de el. Orice modificare de spectru cat de mica se va vedea fie prin alge fie coralii vor stanga din crestere.

La cum am fost si eu sfatuit de altii, diatomele se formeaza si din alte cauze:
- testeaza tot si vezi cum stai , in special NO3 si PO4
- foloseste doar apa de osmoza cu cartus NPS
- Intensitate mica-medie la lumina si fotoperioada de maxim 8h
- nu te atinge de nisip deloc, orice deranjare a nisipului va emana silicati si se va forma acea patura maronie.

Succes,
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Scuze, am AI prime HD, am trecut de perioada de aclimatizare, am sa fac si eu un jurnal cu Istoria acvariului. Momentan folosesc programul lui Karen, insa mi se pare ca am prea mult alb, geamurile se maronesc repede insa coralii sunt infloriti la maximum in perioada de CW, maximum atinge 30%. Ehe nisipul l-am rascolit aseara, era prea maro tot , l-am aspirat usor usor. Teste inca nu am, luna viitoare le vine randul la achizitionat. Am sa fac un jurnal si mai explic acolo, nu vreau sa iti poluez postul. Numai bine si multumesc,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut, intreb si eu ca om care abia a achizitionat o lampa(de buget redus),ele adica lampile nu au o setare optima prestabilita, in functie de ce pot ledurile respective ,la ce am cumparat eu e simplu, are un buton verde pe telecomanda recomandat de producator.Se pot modifica cele 4 canale de leduri dar eu dupa ce le-am butonat ,am ajuns la concluzia ca producatorul are dreptate.In ce priveste radiatia UV asta am inteles ca in timp arde orice ,cred ca ar trebui sa-ti includa in pachet lentile de schimb.
craresc
Junior member

Joined: 10/01/2013 17:55:58
Messages: 53
Location: Bucuresti sector 1
IP:
Offline

Salut,

Multumim pentru feedback-ul la AI prime. Daca pana acum eram usor in dubiu daca sa cumpar sau nu, acum sunt sigur ca evit .

Legat de lampi, a folosit cineva kessil sau ATI sirius seriile X (led only)? Ce am mai gasit legat de kessil este ca modele mici (A80-160) se cam incing si nu prea dureaza peste 3 ani

Din pacate pentru ATI nu am gasit multe review-uri

Multumesc
[Email]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu vreau sa poluez postul colegului, insa AI prime nu este de evitat! Poti sa iei orice si sa ai ghinion, sunt electronice, cum si o masina noua o iei si a doua zi ii pica ceva. Nu generaliza pt ca ai vz ca s-a ars la el in conditiile in care le-a folosit la putere peste 100%. Na, parerea mea, sunt f multumit de lampa. Numai bine si scuze de postare in topicul tau.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am avut AI Prime HD si acum Hydra 32 HD, lampile sunt de top, nimic de reprosat in afara de acest detaliu, veti fi surprinsi cati de multi si-au ars lentilele din cauza ca au trecut in zona HD cu UV si Violet, celelalte leduri nu afecteaza plasticul.
Este doar o atentionare pentru cei care incarca setari gen BRS AB+ , recomandarea nu numai a mea este ca led-urile UV si Violet sa fie tinute maxim 80% din intensitate.
Se pare ca totusi seria Prime nu este asa afectata precum Hydra care sunt mai puternice.
Inca odata, led-urile sunt OK, plasticul de lentila e cel care e afectat, astept sa gasesc si in EU un set de lentile la un pret mai ok si le voi schimba.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Cateva foto dupa 4 luni , timp in care nu prea m-am atins de el... schimburi de apa minime si low maintenance.
Curios este ca am scapat ca prin minune de cyano, dino, diatome... nisipul e lacrima.
Temperatura e 28 grade constant, a ajuns si la 29 dar incerc sa o reduc cu cate o sticla de gheata de la congelator, o data pe zi. Pana acum toate vietuitoarele fericite

[Thumb - DSC_8499.jpg]

[Thumb - DSC_8496.jpg]

[Thumb - DSC_8503.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2021 17:03:58

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Si un mic filmulet care cuprinde mai multe detalii, din pacate nu prea reusit.

Temperatura in acvariu in acest moment 28,5 grade constant dar ajunge si la 29, cu greu reusesc sa o scad cu gheata ... ciudat este ca nu vad nicio problema, mai ales la SPS, e posibil sa se fi acomodat.

This message was edited 5 times. Last update was at 20/07/2021 14:35:48

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Foarte frumos, felicitari

Imi place si cum ai compus filmuletul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clovnul acela n-o sa-ti lase euphilia in pace sa-i mearga cat se poate de bine. De ce nu ii pui un ventilator (si un ATO sa compenseze evaporarea) sa scada temperatura? Altfel arata foarte bine, success in continuare cu el.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci frumos, ma ocup cat pot sa-l mentin cu minimum de efort, sper sa iasa cu bine din perioada asta calda.

Am 2 clowni care imi necajesc doi corali, se plimba cand la Euphilia cand la Duncan, Duncanul e mai mult inchis din cauza asta dar nu am ce face, las sa se simta si ei bine .

ATO am de mult timp, optic si destul de precis..ventilator aveam in plan dar cineva mi-a recomandat cu sticle de gheata si chiar functioneaza, doar ca e munca si nu e constanta temperatura.

Momentan coralii s-au adaptat, si cat timp lucrurile merg bine nu ma ating de el.

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Acelasi acvariu, nicio schimbare. Cred ca abia acum dupa ce a implinit un an de cand a fost mutat s-a stabilizat. De cateva luni bune nu mai am niciun fel de problema cu el... functioneaza singur fara a interveni aproape deloc.

LA MULTI ANI !


image

image

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2021 18:10:44

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

aerosv wrote:Acelasi acvariu, nicio schimbare.


La multi ani!

Ma bucur ca nu e nici o schimbare, pentru ca e la fel de superb
Succes si cu micul nano-dulceag

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com