[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator - batran - restart la microb  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa revin si eu cu ceva detalii, ca a trecut ceva timp.

Filtrul Diy inca nu e gata, am abandonat pt moment proiectul. Nu-mi place cum merge, o sa-l refac in iarna asta in alta forma.
Intre timp am pus un filtru Eheim 2250 cu canistra de 12L. Mai am de bibilit si aici ca vreau sa-i pun un prefiltru.

Un ancistrus a luat-o razna, zici ca a intrat necuratu'n el : i-au crescut mustatile, s-a facut mai negru, si-i alearga pe ceilalti. A pus monopol pe o scorbura (o piatra gri care are gaura si e goala pe dinauntru) si nu lasa pe nimeni sa se apropie. Ceilalti s-au cuibarit pe unde s-a putut: pe sub un mopan, pe sub plante, alta piatra cu gaura, etc

RCS facura secs si mi-au aparut 3-4 pui mici stravezii care alearga de nebuni printre plante p-acolo. Daca au mancat rahat si au noroc o sa traiasca, daca nu, o sa-i aspire filtrul.

Melcii cresc intr-o zi cat altii in 10, ca Fat-Frumos si albinos, si alearga prin tot bazinul. Apropos, cat de mari se fac melcii astia Pomaceea? ca daca mai cresc asa o sa trebuiasca sa-i mai raresc.

Am fost iar la Hornbach si am luat placaj sa fac un capac. Inspirat de MSI de aici : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/46673.page
Acu trebe sa gasesc timp sa lacuiesc placajul si apoi sa-l pun.

Multa bafta si Ape limpezi

[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Exact asa fac masculii de ancistrus. Fiecare vrea cite un loc in care sa depuna si il apara de orice.
RCS pot sa traiasca acceptabil si in filtru. Scot mereu 15-25 de bucati maturi din filtru cind il curat. Am vazut si femele cu pui deci se si reproduc acolo - nu aveau cum sa treaca prin gratarul de pe IN. Puii mai degraba mi-au intrat in plasa cind alergam dupa RCS.
Pomacea ajunge fara probleme la 3-5 cm "diametru".

Din cite am inteles lacul de barci e bun pt. etansarea lemnului. Daca nu il lacuiesti foarte bine (cel putin 2-3 maini) o sa se umfle in 2-3 ani (sau chiar mai repede. Pt. capacul propriu zis am folosit policarbonat celular transparent de 4 mm. E foarte usor si rezistent.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com