[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ciclide africane - Juwel Rio 350 LED  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De 4-5 zile am observat ca apa s-a incetosat un pic, cu o usoara tenta verzulie. Nu este extraordinar de deranjant si se observa doar cand te uiti pe latura lunga a acvariului, nu mai poti vedea clar dintr-o parte in alta. Nici nu pare sa se evolueze in vren fel - nici mai rau, nici mai bine.

Imediat dupa ce apa albicioasa de la inceput a disparut apa s-a facut cristal, pana acum. Sunt curios care o fi cauza. Din cate-mi pot da seama nu sunt alge, nu vad nicio alga nicaieri, LED-urile au stat permanent oprite, cu mici exceptii pt vizionare, de maxim 1h.
Maine se fac 2 sapt de cand am pus apa, iar acum am 3 pesti mici in acvariu - 2 zebre si 1 caeruleus. Am adaugat si 4 Anubias - 3 barteri si 1 heterophylla.

Ca si parametri, testat cu JBL 6in1 (nu stiu cat e de precis):
NO2 = 0 (nu am vazut sa fie vreodata peste 0)
NO3 = ~20ppm, in usoara crestere, de la o zi la alta.

Pana acum am facut un singur schimb de apa de 15% acum 2 zile, insa nu am simtit nicio schimbare dupa.

Sa mai pastrez apa asta pana face 3 sapt, sau sa fac un schimb mai mare de apa?
Pestii par sa o duca bine, nu am sesizat nimic in neregula. Cele 2 zebre au crescut, iar cel albastru s-a colorat foarte pronuntat.
[Thumb - 20190304_111141.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2019 15:14:22

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ai de ce "sa pastrezi" apa, niciodata!
Eu as face un schimb major, cel putin 50%.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parca citisem ca pe perioada ciclarii sa nu faci niciun schimb de apa. O sa-i schimb 50%, merci.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2019 09:29:23

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai bine citeai partea aia in care se spune sa nu bagi pesti in primele 3-4 saptamani.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe aia am omis-o intentionat
Gata, am facut si schimbul de 50%. Inca sunt bule prin acvariu, dar parca tot e usor fuzzy apa.
Mai fac unul peste inca o sapt si apoi pot sa ma apuc sa bag pesti mai multi?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, in 3-4 saptamani bazinul este deja colonizat cu bacterii si poti incepe sa bagi pestii... "maturizarea" acvariului se va produce in urmatoarele 6 luni.
Ia in calcul un peste la 10-15 litri apa, ca sa stii CATI baboi sa cumperi...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata chef, asa facem!

Pesti prea multi parca nici nu-mi doresc sa bag, poate doar fortat, cat sa nu se incaiere.
Ideea este ca nici nu prea stiu exact ce vreau.

Din elicopter asa ma gandeam la:
Aulonocara red dragos (firefish)
Aulonocara sp. lwanda
Haplochromis borleyi - asta-mi place foarte mult, as vrea 1 mascul daca as gasi pe undeva

Parca tind sa merg catre un all-male tank, ramane de vazut daca pot sa-i si gasesc.
In Bucuresti, in afara de baiatul de la Obor ce alte crescatorii mai gasesc?

Daca poate cineva sa-mi mai sugereze niste combinatii de pesti pt acvariul asta ..
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul are acum 33 de zile, si am 8 pesti in total.
Pana acum NO2 a fost mereu 0, insa acum vreo 9 zile am sesizat o crestere brusca a sa (cam dupa ce am facut schimbul de 50% de apa), s-a dus pana in 2ppm! Culmea este ca si NO3 este maricel de obicei in jur de 20-25ppm, insa acum parca a urcat mai inspre 40ppm

Am mai facut un schimb de 50%, apoi cate 25% urmatoarele 2 zile. Am pus si Seachem Prime in acvariu, de 5X doza recomandata, asa cum recomanda ei sa tratezi spike-urile de nitriti, insa nimic, nicio schimbare, ba din contra. Acum nu stiu daca Prime-ul asta ar trebui sa elimine complet nitritii sau doar sa-i neutralizeze, ei inca aparand pe test.

Azi am gasit NO2 intre 0.5 si 2 (mai inspre 2, cred), iar No3 25-40 (am fost plecat 3 zile de acasa si n-am mai facut schimburi, doar dat de mancare 1 data pe zi)

Ideea este ca nu prea inteleg ce se intampla - cum pot exista si NO3 si NO2 in acelasi timp de zile bune, iar NO3-ul chiar sa creasca? Nu s-au dezvoltat suficiente bacterii care sa transforme No2, sau care ar fi explicatia?

Pestii sunt ok (inca), nu am observat nicio modificare la ei, insa as vrea sa inteleg ce se intampla si sa rezolv problema asta.

This message was edited 4 times. Last update was at 15/03/2019 17:43:37

[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare destul de normal, dai cu schimburi de apa, nu prea sunt adeptul substantelor.

Avand in vedere ca ai bagat recent mai multi pesti, este destul de firesc ce se intampla (no2) - adica populatia era obisnuita sa consume cat produc 2 pesti, acum ai 8 parca, se adapteaza populatia de bacterii si o sa creasca doar no3, deci dai cu schimburi de apa si cam aia e. Acum bazinul are doar 33 de zile, este in perioada de maturizare, cum a spus koala mai sus 6 luni, astfel de variatii sunt firesti la inceput.

In alta ordine de idei, benzile alea 6-1 nu sunt prea de incredere, as luat doar test de NO3 pe baza de reactivi (40-50 lei) si as urmari doar cum creste NO3 sa stiu cand sa schimb apa.

Succes,

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2019 20:52:27


MSI Reef
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii noi i-am bagat cam in acelasi timp cand am observat spike-ul de nitriti. Nu mai testasem de cateva zile si am testat cand i-am bagat, deci nu sunt ei cauza declansarii.

Am 8 pesti in total, dar sunt mici - maxim 5-6cm/buc.

Pot cresterile astea de nitriti sa apara de la buturuga pe care o am in acvariu? E luata din Hornbach (mangrove wood scria pe ea). Am fiert-o inainte s-o bag in acvariu, tanin nu a lasat absolut deloc in bazin, insa acum daca o ating un pic se desprind f multe particule mici de pe suprafata ei, ca si cum s-ar descompune. Cred ca asta e si motivul pt care am apa usor fuzzy. Trebuie sa o scot si sa o frec cu o perie, sa vad cum se prezinta. Din ce citisem un lemn ar trebui sa tina cativa ani pana incepe sa putrezeasca...

Schimburi de apa sa fac 25% zilnic, sau sa merg pe schimburi mai mari, de 50+%?
Aseara am schimbat 25% si de dimineata iar batea inspre 2ppm NO2-ul. Mancare le-am dat ff putin, o data pe zi.


This message was edited 3 times. Last update was at 16/03/2019 07:52:21

[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LYM wrote:
Schimburi de apa sa fac 25% zilnic, sau sa merg pe schimburi mai mari, de 50+%?
Aseara am schimbat 25% si de dimineata iar batea inspre 2ppm NO2-ul. Mancare le-am dat ff putin, o data pe zi.


Nu sunt convins de rezultatele de la benzile respective, cum ziceam anterior, as urmari doar NO3 (test la picatura), NO2-ul eu zic ca se datoreaza schimbarilor recente si faptului ca acvariul este "tanar", nu as fi foarte preocupat de NO2.

25% este un schimb ok, freventa ti-o da citirea de NO3, zilnic/saptamanal/lunar, depinde de cat de repede creste.

Acum ca totusi este tanar, schimba la cateva zile 25% si sigur o sa fie in regula ai un litraj serios, ca sa schimbi 50% zilnic, este destul de greu sa lasi apa la aclimatizare de temperatura si la declorinat si este de preferat apa statuta vs apa de retea introdusa direct si tratata cu diverse substante. (daca apa are clor si tu o bagi in sistem, sufera cel mai mult populatia de bacterii, pana sa apuce substantele minune sa neutralizeze clorul, bacteriile sunt expuse in tot acest timp si pot sa moara din ele .. de ajungi la probleme de deciclare).

MSI Reef
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Nu te stresa ... Lasa apa in pace cateva zile pentru ca schimband zilnic nu rezolvi nimic ... Ba din contra - lungesti procesul de ciclare.

NO2 apare inca pentru ca nu ai o colonie suficient de puternica sa-l transforme inca pe tot in NO3. Lasa-l in pace ca se cicleaza el. Cu pesti cu tot.

Mancare putina si schimb de 25% maxim de 2 ori pe saptamana. Si totul va fi OK.

Succes !


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci frumos pt sugestii! Ma stresam fiindca stiu ca NO2 este toxic pt pesti; ce-i drept am tot facut schimburi de apa de cate 25%, practic in fiecare zi in ultimele 3 zile.

O sa o mai raresc si astept sa vad. Am scos si buturuga si am curatat-o din nou; for some reason a iesit iar numai mizerie si galbeneala din ea, chiar daca dupa ce o fiersesem era super curata.

[Yahoo!]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Salut. Pozele cu prefiltrul modificat imi apartin. Ar fi fost corect sa se specifice acest lucru. Asa... Ce pot sa va spun este:
1. Prefiltrul este asezat pe suport de zapada artificiala in asa fel încât nu sunt probleme cu asezarea lui.Suportul este decupat sub forma literei "U" ??
2. Proba a fost facuta si cu intrarea in prefiltru pe partea laterala si nu este chiar ok, mizeria se aseza doar pe o parte a buretelui si il colmata foarte repede acolo unde "lovea" fluxul de apa.Din punct de vedere al functionalitatii intrarea in prefiltru in partea centrala este mai buna, in felul asta curentul de apa este directionat pe toata suprafata buretelui.
3.Pentru cei interesati si care pot aduce imbunatatiri va stau la dispozitie, poate iese ceva util pentru mai multi utilizatori.
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai florescu wrote:Salut. Pozele cu prefiltrul modificat imi apartin. Ar fi fost corect sa se specifice acest lucru.


Salut. Imi cer scuze, la momentul respectiv nu-mi aducam aminte userul tau, asa ca am scris doar "Pana atunci atasez pozele pe care le-am primit de la un coleg de pe forum de aici, poate ajuta pe cineva."
Nu am avut nicio intentie de a-ti prelua pozele in alt scop decat de a ajuta alti colegi, asa cum si tu m-ai ajutat cand mi le-ai trimis pe whatsapp smilie

Rog un admin sa-mi editeze post-ul si sa te mentioneze in el.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2019 12:56:34

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LYM wrote:Rog un admin sa-mi editeze post-ul si sa te mentioneze in el.

Rezolvat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam koala!

In alta ordine de idei, dupa vreo 3-4 zile in care n-am mai facut niciun schimb de apa nitritii au ajuns la 0 curat, iar nitratii, culmea, au scazut si ei un pic - erau 15-25ppm acum 4 zile, iar acum sunt 10-15ppm (mai aproape de 10), testat de mai multe ori. Nu stiu exact care ar fi motivul pt asta - am 3 anubiasi, dar nu cred ca au papat aia atata.
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

LYM wrote:Nu stiu exact care ar fi motivul pt asta


Motivul e ca pe benzile alea 6 in 1 nu te poti baza.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exactly... testele alea "all-in-one" nu merita luate in seama.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
LYM
Member

Joined: 09/03/2008 09:03:01
Messages: 224
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca sunt doar orientative, dar nah, daca tot am dat banii pe ele, might as well use them.

Am testat de mai multe ori si testele au iesit identic. Am testat pana si apa de la robinet si nitratii erau in jur de 5ppm pe test, la fel cat zice si ApaNova.

Ma astept sa nu fie f precise, dar nivelul mai scazut de nitrati pare destul de clar. Astept sa le termin pe astea si voi lua unele cu reactivi.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com