[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvarista fara voie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Se refac de la sine daca nu cumva pestii se bat sau se agata in ceva coditele .
E ca si cum te-ai fi taiat la mana in ceva ,daca iei mereu coaja nu se mai vindeca niciodata.
Totusi e bine sa faci un tratament cu Baktopur sau alta solutie de genu.
Atentie : Daca nu ai alt acvariu în care sa pui doar pestii cu probleme ,poti pune Baktopur sau alte chimicale in acvariu cu tot cu pestii sanatosi dar sa nu fie carbon activ in filtru pentru ca nu isi mai face efectul nicio solutie,niciun chimical gen (AquaSafe, Baktopur, etc)

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2018 09:03:47

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

NU baga antibiotice inca.incearca cu sare neiodata(de muraturi)cam o lingura rasa/10l apa.boala e cauzata de o bacterie,aceasta atacand cand pestele e mai sensibil.aceasta boala poate aparea si din cauza calitatii proaste a apei.eu as incerca cu sare inainte...


image
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Lilit, nu baga antibiotice , risti sa faci mai mult rau decat bine. Utilizeaza Voogle de la easy life dupa cum ti-am recomandat.
Pune castravetii seara inainte de a stinge lumina (ancistrusii sunt pesti nocturni din cate stiu eu). Poti sa ii infigi intr-o frigaruie din bambus ca sa iti fie usor sa ii scoti pe intuneric.
Poti sa mai adaugi plante, sunt benefice intr-un acvariu, iar cele de suprafata care plutesc sunt chiar foarte bune pt perioada ciclarii si nu numai. Pt ca filtrul sa nu mai produca asa multe bule, poti sa cresti nivelul apei pana la teava de iesire a apei sau sa cobori filtrul sub apa si sa indrepti gaurile tevii spre suprafata apei. Las aici un link cu plante usoare pe care le poti creste fara probleme in acvariile tale: https://tropica.com/en/plants/search/?mode=search&sew=&dif=Easy&pgr=&ori=&use= . Uita-te la informatii (cam sumare) dupa care daca crezi ca e planta potrivita pt tine, caut-o aici pe forum in anunturile de vanzare, pe facebook sau pe prietenul google.
Planta cu striatii nu stiu ce e , dar nu cred sa fie acvatica.
Coloniile de bacterii din buretii filtrului ajuta la consumarea amoniacului si a nitritilor. Poti clati usor buretii aia , odata pe luna, in apa pe care o scoti din acvariu la un schimb (niciodata sub robinet). Avantajul buretilor este ca bacteriile ii colonizeaza mult mai repede decat mediile biologice dintr-un filtru , dezavantajul insa e ca buretii nu pot sustine un numar foarte mare de bacterii.
Daca as fi in locul tau, nu as cumpara/introduce alti pesti/fauna pana nu se stabilizeaza acvariile si consider ca sunt ciclate 100%.
Las inca un link, catre un site care pe mine m-a ajutat enorm la inceput cand nu stiam compatibilitatea dintre speciile de pesti si in alegerea numarului lor: http://aqadvisor.com/ . Tot ce trebuie sa faci e sa selectezi display in cm, dimensiunea acvariului, filtrul sa il alegi din lista , sau ceva asemanator ca volum si debit, dupa care cauti pestii pe care ii ai, ii adaugi cantitativ si vezi recomandarile din subsolul paginii.
Succes.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Cozmastie wrote:NU baga antibiotice inca.incearca cu sare neiodata(de muraturi)cam o lingura rasa/10l apa.boala e cauzata de o bacterie,aceasta atacand cand pestele e mai sensibil.aceasta boala poate aparea si din cauza calitatii proaste a apei.eu as incerca cu sare inainte...

E si asta o solutie
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

mai bine cu sare,eu fac tratament la guppy de ceva vreme,boala stagneaza,oare chiar asa greu se vindeca?


image
GeoCri3772
Member

Joined: 10/07/2018 14:28:49
Messages: 262
IP:
Offline

Cozmastie wrote:mai bine cu sare,eu fac tratament la guppy de ceva vreme,boala stagneaza,oare chiar asa greu se vindeca?

Eu la Betta am folosit Sera Baktopur deoarece avea coada putin franjurata si in a 11 zi de tratament avea coada perfecta.
Asa era înainte de tratament :
[Thumb - IMG_20180726_104147.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2018 13:08:39

Lilit
Junior member

Joined: 12/08/2018 17:40:35
Messages: 15
Location: Tirgu-Mures
IP:
Offline

Litru wrote:

Plantele tale daca ti se par ca-s ca acestea din pozele mele, te anunt ca sunt de terariu ;) acolo la mine e un mini plantarium care mai trb sa se dezvolte (acelea cu striatii albe)


Ups. Asta inseamna ca ori scot planta de acolo ori bag si un sarpe? Joke.
Da, planta aia nu pare foarte fericita in apa, adica are frunzele cumva rasucite. Rezista, totusi, de vreo doua luni... Seamana cu cea din poza dvs., numai ca are striatiile roz. Mama sustine ca vanzatorul de la petshop i-a spus lui tata ca e planta de apa.
Care sunt problemele cu ea daca nu e de acvariu: sufera planta? E nociva/nebenefica pentru pesti? Cu alte cuvinte, o scot sau o las? (Daca o scot, ce fac cu ea, o plantez pe malul paraului din fata blocului?)

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

se topeste,nu rezista


image
Lilit
Junior member

Joined: 12/08/2018 17:40:35
Messages: 15
Location: Tirgu-Mures
IP:
Offline

Nu am gasit in Targu-Mures Easy Life Voogle (pana acum am descoperit un singur petshop cu acvarii!), in schimb am descoperit ca tata avea un flacon de Sera Omnipur. Folosesc solutia asta sau incerc cu sare neiodata? Pe Omnipur sunt scrise niste lucruri care ma incurca: sa decuplez lampile UV si sa nu filtrez prin carbon activ. Habar nu am daca am lampi UV si carbon activ... Omnipur e antibiotic? Am citit niste articole ca fin rot, daca asta e, ar fi trebuit sa atace toti pestii din acvariu, or numai vreo 3-4 guppy sunt afectati, restul de guppy, pestele neon si cei 3 ancistrus nu au nimic. E posibil ca guppy sa fie masculi si sa se lupte intre ei cand nu ii vad - si de aici cozile sfasiate?
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Pe prospectul Sera Omnipur nu scrie dc e antibiotic sau nu si nici nu am testat sa-ti spun dc e ok sau nu.
Cautand pe google am gasit Easy life Voogle pe un site din Cluj.


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Lilit wrote:
Litru wrote:

Plantele tale daca ti se par ca-s ca acestea din pozele mele, te anunt ca sunt de terariu ;) acolo la mine e un mini plantarium care mai trb sa se dezvolte (acelea cu striatii albe)


Ups. Asta inseamna ca ori scot planta de acolo ori bag si un sarpe? Joke.
Da, planta aia nu pare foarte fericita in apa, adica are frunzele cumva rasucite. Rezista, totusi, de vreo doua luni... Seamana cu cea din poza dvs., numai ca are striatiile roz. Mama sustine ca vanzatorul de la petshop i-a spus lui tata ca e planta de apa.
Care sunt problemele cu ea daca nu e de acvariu: sufera planta? E nociva/nebenefica pentru pesti? Cu alte cuvinte, o scot sau o las? (Daca o scot, ce fac cu ea, o plantez pe malul paraului din fata blocului?)


Cei de la petshop spun multe
Daca nu e de acvariu, planta se va topi(muri).
Plantele rezista 3-4 luni, dupa se topesc....si stai sa te intrebi..hmm oare de ce? ce am facut gresit? Dar de fapt ai luat o mica teapa

This message was edited 1 time. Last update was at 17/08/2018 10:32:47


Gata oricand!
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Lilit wrote:Nu am gasit in Targu-Mures Easy Life Voogle (pana acum am descoperit un singur petshop cu acvarii!), in schimb am descoperit ca tata avea un flacon de Sera Omnipur. Folosesc solutia asta sau incerc cu sare neiodata? Pe Omnipur sunt scrise niste lucruri care ma incurca: sa decuplez lampile UV si sa nu filtrez prin carbon activ. Habar nu am daca am lampi UV si carbon activ... Omnipur e antibiotic? Am citit niste articole ca fin rot, daca asta e, ar fi trebuit sa atace toti pestii din acvariu, or numai vreo 3-4 guppy sunt afectati, restul de guppy, pestele neon si cei 3 ancistrus nu au nimic. E posibil ca guppy sa fie masculi si sa se lupte intre ei cand nu ii vad - si de aici cozile sfasiate?


In pozele puse de tine erau o femela si un mascul...încearca sa asculti sfaturile date de ceilalti colegi de aici...

Gata oricand!
Lilit
Junior member

Joined: 12/08/2018 17:40:35
Messages: 15
Location: Tirgu-Mures
IP:
Offline

De câteva zile stau la spital de diminea?a pân? seara, tata are nevoie de supraveghere permanent?, nu am timp nici m?car s? m? duc s? cump?r sare neiodat? s? încerc s? tratez pe?tii naturist... Am mai pierdut un guppy, f?r? niciun avertisment: l-am gasit seara mort cu burta in sus pe fundul acvariului mic, diminea?a nu avusese nimic. ?i acum pestele neon mi se pare c? se misca greu, inoata pe loc, nu pare ok. Totusi, cozile pestilor nu mai par zdrentuite si niciun alt peste nu pare a avea nimic, sunt vioi, m?nânc?, nu mai st? niciunul la suprafa??... Nu sunt 3 zile de cand am schimbat 20% din ap?...

Îmi cer iertare, poate sunt prea obosit? s? în?eleg ce am de f?cut. Am solutia asta cumparata de tata, Sera Omnipur, ma gandesc sa o incerc, dar nu inteleg instructiunile, nu stiu daca am lampi UV (imi zice sa le deconectez), nu stiu daca am sau nu carbune activ, nu stiu cum arata si unde trebuie sa fie. Nu stiu nici ce înseamn? s? asigur o oxigenare bun?: am filtru, am plante, ce s? mai fac? Solutia e foarte verde, o s?-mi coloreze toat? apa verde, m? tem s? nu omor to?i pe?tii. A, ?i mai scrie c? poate deteriora plantele de acvariu... O torn pur ?i simplu în acvariu?? ?i o las acolo sau pe urm? schimb apa?
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

lampa uv sigur nu ai,eu in poze nu am vazut cel putin,oxigenarea buna e asigurata de valurile facute de filtru,si carbunele activ se afla in fiiltre(in general zic),cred ca ale tale sunt umplute cu burete(asa vin cele interne/hang on)


image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

carbunele activ seamana cu niste baghete negre care se rup foarte usor... intr-un filtru, ele se vad ca niste pietricele cilindrice negre ,sunt bagete rupte
In legatura cu tratarea pestilor cat mai natural,asa cum au spus colegii mai sus...sare neiodata sau schimburi de apa mai dese...in general apa nu este in parametrii adica,nivelul de amoniac sau nitriti este ridicat..Problema aceasta a apei se rezolva prin filtrare..un volum de filtrare biologica mai mare.
Schimburule de apa mai dese te ajuta sa tii ;ai bine sub control nivelul de amoniac,nitriti nitrati
Deci,schimburi de apa la 3 zile 15 sau 20% din volumul bazinului timp de citeva saptamani (asa vezi daca se schimba situatia)|
IMPORTANT >APA STATUTA 24 H LA DECLORINAT<

Pentru filtrare Asa cum a spus colegul,scoate buretii din filtru si pune mini siporax in locul buretilor.Lasa un burete in partea unde filtrul absoarbe apa, ca sa nu traga toate mizeriil inauntru

La mine, incepe sa crape cozile pestilor daca nu fac schimbul de apa la cel 7 zile...asta inseamna ca in bazin s-a acumulat un volum de de amoniac ,nitriti cam mare
Asta mai spune si altceva,spune ca filtrarea biologica este la limita minima,adica nu ar fi rau sa mai adaug ceva medii de filtrare biologice
Am spus asta ca iti dai seama putin cam cum ne spun pestii ce nu e in regula.. cu timpul ai sa iti dai seama de mai multe... bineinteles ca si comportamentul lor spun multe darai sa vezi cu timpul

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2018 11:53:55


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com