[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul din garaj  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, am cam terminat cu achizitiile- butelie 10l 300 lei, reductor 250 lei. Dupa chin mic, ca asa-i in tenis, de a realiza conexiunea de la reductor la controler ma simt satisfacut. In sfarsit pot sa am ph constant la un kh 7, ca tot am gasit un test sera kh de acum cativa ani si am facut si masuratoarea .
Singurele fiinte lipsa sunt RCS si 2-3 neritine, dar nu e graba.
Schimbul de apa urmeaza peste 2-3 zile si atunci voi tunde din plante si voi aranja toate dispozitivele: termometru, sonda ph, incalzitor, filtru intern, "in-out" de la extern.
Reglajul de la reductor a fost ceva mai complicat insa dupa cateva ore si incercari am reusit sa il setez sa bage constant 1b/s la o presiune de lucru de 2ATM

A durat mai mult decat am prevazut insa acum imi place ce vad.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/10/2018 10:30:59


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atat am putut (pana acum) atat am facut.Ras, tus, coafat si frezat. Inimaginabil cat de multe furtune, tevi, fire matze, prize, ceasuri ...
In comparatie cu toate astea de mai sus acvariul meu pare un nano...Boala acvaristului mo fi lovit? Vreau (deja) unul mare? WTF?
[Thumb - 05 10 2018.JPG]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sambata, pentru ca incepusem sa am deja cam toate formele si tipurile de alge, am acoperit complet acvariu. Astazi dupa 3 zile de bezna si lipsa de fertilizant si mancare l-am descoperit. Nu eram prea increzator insa as putea spune ca arata bine. Mai bine de 80% din algele vizibile au disparut. Crypo, vro 3 tufe, stau toate cu frunzele in sus de parca se pregatesc sa aplaude anubias aproape curat. Neoni erau aproape translucizi, in 3 minute dupa ce am aprins lumina si au inceput sa manance erau ca noi chiar daca cred ca unul s-a evaporat, inca nu sunt sigur.
Intrucat nu am curenti puternici cred ca filamentoasele au aparut de la dezechilibrele create de bomba cat si de un exces de fertilizant.Incepand de astazi am sa schimb cantitatile mentinand un PH de 6.82 - ca doar am butelie acum.
Am sa las doar 2 neoane cateva zile.
[Thumb - 10 10 2018.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 10/10/2018 08:27:27


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am fost plecat cateva zile iar la intoarcere se auzea un piuit asurzitor, sonda ph urla cine stie de cand ca trebuie calibrata.Pai, nu mai am solutii de calibrare ei nue nimic , am pus pe direct la 1b/s am si tuns nitel din el. Am gasit si cei 5 rcs adaugati saptamana trecuta. Treaba e buna. Mergem sa cautam solutii de calibrare
inainte si dupa tunsoare:
[Thumb - IMG_3532(1).jpg]

[Thumb - IMG_3534.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2018 10:14:03


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cretacic
[Thumb - dinozaur.JPG]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Din ce era e fosila?

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2018 22:41:10

Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A unui neon.A fost damblagit de cand l-am luat.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mos Nicolae a vrut sa ma biciuiasca astazi. Dupa ce mi-am pus in ghete aseara cateva bomboane pentru ca dimineata sa am o surpriza imensa am coborat la acvariu. Parea la fel de frumos si neasemuit si splendid si plin de filamentoase cum il lasasem cu cateva ore in urma. Plusul a venit de la un oto pe care il vedeam ca si cum statea pe geam pana cand un cory a trecut printre el si geam. Ba, zic, am innebunit?! Nicolae ai luat bomboane de la olandezi? Am vedenii? Nu frate, ma dau aproape si vad cum bietul era prins jumatate in filamentoasa de la mosul de mai jos, mi-a fost mila sa ii fac poza. Am ridicat capacul si l-am descurcat din "blana" filamentoasa. Cum nu aveam nimic de facut...si plin de energie de la bomboanele care mi-au facut o asa surpriza am scos pietrele cu moss, defapt cu blana si da-i munca de chinez. Am ales doar cateva fire pe care le-am legat inapoi si restul la gunoi. Da nu a fost chiar asa, m-am razgandit. Cand am scos pietrele le-am pus intr-o tingire de sticla alba ca sa ma pot bulbuca in liniste.Si cum ma bulbucam eu si injuram in voie cu dulceata in gura de la bomboanele ce mi-au facut surpriza vad, da vad, ca misca niste purici in zeama lasata de blana. Bai, zic clar au fost speciale bomboanele. Ma holbez mai bine si vad ca seamana cu crevetii. PFFFF. Baga inapoi urgent blana in apa si clateste-o de sa facut pilaf apa in acvariu.Sper ca am salvat macar cativa creveti, sper.
Si pt ca tot a venit vorba in urma cu 4 zile am bagat si 2 SAE in ideea ca poate ma ajuta cu blana. Ei mananca ceva, ii vad, da cred ca mie imi trebuie o cireada de vaci ca sa scap.
Hai sa va aduca Nicolae, orice...vreti voi.
[Thumb - moss filamet.JPG]

[Thumb - mos dupa.JPG]

[Thumb - moss penseta.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2018 10:31:39


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A venit si 2019. LMA! de bucurie ca m-am umplut de filamentoase si nu mai scap de ele am facut ce se vede mai jos.
[Thumb - 1 1.jpg]

[Thumb - 1 4.jpg]

[Thumb - 1 5.JPG]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
NosS05
Junior member

Joined: 09/01/2019 01:15:13
Messages: 15
IP:
Offline

Foarte frumos proiect, ma uit si salivez, nu o sa am in veci bani de asa ceva ) tot acvariul meu trebuie sa coste cat reductorul tau de la butelie ) (250 lei ) , deocamdata am un acvariu foarte mare si impunator de fix 3.6l =)))) Astept sa iti vad progresul. Si, te-as putea intreba cati litrii are acvariul tau, ce mai, ecosistemul tau din sufragerie ?
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nos, orice are un inceput. Acvariul meu are aprox.90l . Maretului tau ii vei face upgrade in scurt timp, sunt convins asta e boala grea, nu iti face griji de bani pentru acvariu vei gasi permanent, mai ales acum dupa sarbatori cand poti ceda un rinichi ficatul nemaiavand loc SPOR si ape limpezi.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
NosS05
Junior member

Joined: 09/01/2019 01:15:13
Messages: 15
IP:
Offline

E, intr-adevar o boala grea , nici nu am cumparat acvariul de 25l ca deja mi se pare mic e.. si bugetul e redus, ca am bagat banii in xbox inainte sa-mi descopar pasiunea asta
Oricum, spor si ape limpezi, astept un update la ce ai mai facut!
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De cand nu ne-am...multa vreme a trecut.Si ce ? Nu mai scap de filamentoase care par a mirosi si a ciano. Am redus lumina, adica am stins un neon din 4. Mai astept cateva zile si apoi incep sa fac si aditie de carbon lichid. PH il am la 6.8 iar testul permanent e cam pe verde cred ca e motivul pt care pomacea nu vor sa traiasca bine.Ghinion. Am renuntat la ph controler, adica sonda a renuntat la mine.Am reglat din regulatorul industrial la 1b/s si e ok.
Am si tuns nitel din el in ideea in care saptamana viitoare poate schimb tactica/ aranjamentul in teren , trec de la 4-4-2 la 4-3-3 cu varf impins in spate

vorba RFM Atat sa putut!
[Thumb - 19 02 3.jpg]

[Thumb - 19 02 1.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 19/02/2019 10:14:12


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Si eu la un moment dat am avut un inceput de invazie de filamentoase si am reusit sa scap de ele cu apa oxigenata.....Am oprit filtru, am bagat apa oxigenata cu o siringa si am tratat aria cea mai afectata cu ea, dupa care am asteptat aproximativ 10 minute pana sa pun filtrul in functiune.....si dupa doua tratamente de genul asta am reusit sa scap de ele....
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, incerc sa scap fara sa bag nimic, am cativa creveti si nu vreau sa se prapadeasca

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Maab wrote:Da, incerc sa scap fara sa bag nimic, am cativa creveti si nu vreau sa se prapadeasca


Eu tratamentul asta l-am folosit chiar intr-un acvariu dedicat crevetilor. Am in el Neocaridine Bloody Mary si cativa Amano si nu i-a afectat cu nimic.
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa ce am fost chinuit de filamentoase si am incercat sa scap de ele micsorand fertilizarea ,in special micro, am inchis unul din cele 4 neoane, am curatat zilnic cu periuta de dinti, nimic. Filamentoasele infloreau precum ghioceii. Ma exasperau. Si dai si citeste ca prostu iar si iar, pe la toate colturile forumului. Si am luat decizia fatala Am cuparat un kil de carbo lichid- dala romanesc ca sa sprijinim si piata noastra- Categoric nu m-am bazat ca daca bag carbo gata, se va face lumina.Am mers pe ideea ca trebuie sa ajut plantele sa lupte mai bine chiar daca le dau si co2 intens. Ei, cum eu am inceput proiectul in ideea de a cheltui minim cu el si deci am luat acel filtru extern chinezesc de mai sus, mi-am pus problema ca nu este curatat de anul trecut de prin septembrie. Da pana sa imi vina sa il curat eu am spalat filametoasele pe dinti cu periuta zilnic. Bai si minune. Am curatat filtrul, am scos perlonul care era ceva de voma am bagat in loc burete si minune frate, dupa cca 2 saptamani aproape a disparut filamentoasa ardeoar pe matze.Aviz amatorilor/incepatorilor chiar daca schimbul de apa si aspirarea o fac saptamanal trebuie umblat si la filtru periodic. Nu stiu cu ce frecventa, uni spun ca atunci cand scade debitul,la mine nu a scazut ca doar e o chinezarie invincibila
Spor la ape limpezi!
PS Doamnelor sa aveti o primavara frumoasa!

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acusica se face anu' si ma gandesc cum ar fi sa am un acvariu mare Parca nu mai au loc plantele si vreau mai multe si mai diferite si mai mari si bagami-as
[Thumb - 28 004.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata foarte bine. Felicitari!
Legat de unul mai mare ... Uite asa te prinde. Si dupa ce te prinde, nu te mai lasa!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Maab wrote:Acusica se face anu' si ma gandesc cum ar fi sa am un acvariu mare Parca nu mai au loc plantele si vreau mai multe si mai diferite si mai mari si bagami-as


Ia.ti un PS4 ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com