[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat constructie acvariu 500l!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer nu am auzit....da nici nu as vrea sa aud. Cum ai noroc pana la urma. poti sa pui si 7t daca distribui greutatea cum trebuie (pe mai multi mp).Oricum nu te sfatuiesc sa depasesti 600kg pe mp
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

deci !
are 150kg pe mp2 ! tipa care mi-a zis cred ca era beata la ora aia dar i-am zis sa faca poza la tabel !!
de vro 3ori am calaculat ! daca nu mi-a iesit bine ma dau cu capu de pereti


Daca e prea mare poza rog moderator sa imi modifice sa fie doar link
image

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In tabel nu este cumva incarcarea minima pe care trebuie s-o suporte (pentru destinatia data) ?
Sau incarcarea uzuala ?
Este vorba de incarcarea pe intreaga suprafata a podelii (ex. la 20 mp o incarcare de 30000 N) sau de incarcarea distribuita punctual ?
S-ar putea pune explicatia de pe pagina precedenta ?
Mi se pare mult prea mica valoarea. Ar insemna ca aproape nimeni n-ar putea tine acvarii in casa.
[Email] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

O sa intreb in seara aceasta cand ajung acasa sa vedem ce va fi !
Un inginger constructor ar sti !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sicmar wrote:Mi se pare mult prea mica valoarea. Ar insemna ca aproape nimeni n-ar putea tine acvarii in casa.
Si nici 2-3 indivizi n-ar putea sta prea aproape unu' de altu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

SuperSteaua wrote:
viviparu'"]Schelet metalic, tati, fara discutie. Din teava rectangulara sanatoasa. Si bine facut.[/quote:9c6d0b2f0f wrote:

Daca tot suntem la capitolul mese pentru acvarii v-as ruga care aveti si puteti sa imi dati si mie poze sau schite (daca se poate si din ce material sun facute) cu mesele voastre de la acvarii.
De mentinut ca trebuie sa fie pentru un acvarii mai mari de 400l-500l.

Multumesc.

mi-am facut la acvariul meu de 250l masa din lemn de brad, imbinat la colturi bine; cu PAL la spate si deasupra.astea din lemn mi se par cele mai potrivite, si ca rezistenta si ca aspect.
alte schite pentru mese din lemn http://www.piranha-fury.com/information/article.php?id=20
http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_stand.php
http://www.oscarfish.com/cms_view_article.php?aid=47&sid=12f49b070b081796c5795adddae0a974&pc_tzo=-28800&pc_d=20051110&pc_t=52485
apropos, e gata acvariul?? eu de abia mi l-am facut pe asta de 250 si deja planuiesc unu de vreo 500, cam ca al tau
MSergiuM
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2008 10:15:08
Messages: 26
Location: Constanta
IP:
Offline

LooSeR wrote:deci !
are 150kg pe mp2 ! tipa care mi-a zis cred ca era beata la ora aia dar i-am zis sa faca poza la tabel !!
de vro 3ori am calaculat ! daca nu mi-a iesit bine ma dau cu capu de pereti


Daca e prea mare poza rog moderator sa imi modifice sa fie doar link
image

m-am trezit si eu... citesc sectiunea asta de ceva vreme si sincer...stas-ul 10101/87 cu incarcari in c-tii e un pic revizuit..Incarcarea utila este de 1,5 sau 2 kN/m2....deci 200kg/m2 este scris pe hartie!dar..coeficientii luati in calcul,impusi de UE,mai nou...sunt mai mult decat acoperitori..in privinta planseelor apartamentelor nu trebuie sa va faceti griji...nimeni nu va avea pe fiecare metru patrat al camerei,inclusiv in mijlocul camerei o incarcare uniforma de 300kg...chiar si pianul ala,impartit in patrate cu latura de 1m,nu da o incarcare mai mare de 50kg/m2..si ink ceva...grosimea planseului rareori depaseste 15 cm grosime...(vorbesc de cele din beton armat)
[Yahoo!]
chiparus
Unripe member

Joined: 16/05/2024 11:15:36
Messages: 1
IP:
Offline

LooSeR wrote:Pianu cu coada in jur de o tona / o tona jumate. nici eu nu am crezut ! Am facut la arhitectura rezistenta blocurilor si cum sunt calculate .. dar sincer am uitat cate kg pe metru patrat sunt o sa verific !


Foarte mult apreciez arhitectura!
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com