[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano cu albinute  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Manevreaza cu grija cu butonul de la sistemul Tropica. Are tendinta sa sara. In rest ... sa ma anunti cind ai prea multe albinute!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pana acum n-am avut probleme cu sistemul de la Tropica, merge ceas.
Crevetii mi-au ajuns pe la vreo 50, dupa care am avut o perioada in care pur si simplu n-au mai facut pui.
Am mai auzit si pe la altii de perioade in care nu mai au femelele oua, nu stiu care e faza.
Acum am iarasi o multime de pui mici (in jur de vreo 30).
De vreo 2-3 saptamani am incercat sa fertilizez putin si au inceput sa-mi moara cate un crevete la 2-3 zile.
Suspectez ca o fi de la Ferropol ca zice ca ar contine cupru, desi pe eticheta scrie ca e sigur pentru creveit.
Momentan o sa opresc de tot fertilizarea pana o sa gasesc ceva special pentru acvarii de creveti.

Sigur Silviule, la urmatoarea serie de pui, cand o sa creasca mari, ne auzim.

[Nano cu albinute] [Old tree]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Intradevar si eu am citit pe un forum extern ca sunt unii crecatori de crevetii din Europa care povestesc ca in perioada iernii au o rata mai redusa de inmultire a crevetiilor in acvariile lor, motivul inca nu am reusit sa-l aflu.
Eu in acvariile mele de neocaridine folosesc urmatorul fertilizant si nu am observat probleme: https://www.nevertebrate.ro/fertilizant-nano-dennerle-daily-15ml-pt-3000l-14433

Uite aici pe pagina celor de la Dennerle ce contine : K-fertilizer solution 0.3 for fertilising ornamental plants in aquaria 0.3 % K2O water-soluble potassium oxide.
Trace nutrients: 0.006% B boron; 0.0002% Co cobalt; 0.0007% Cu copper; 0.092% Fe iron; 0.001% Li lithium; 0.091% MgO magnesium oxide; 0.036% Mn manganese; 0.004% Mo molybdenum; 0.0002% Ni nickel; 0.0005% Va vanadium; 0.0007% Zn zinc; HEDTA; DTPA; EDTA; NTA.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2019 10:37:31

Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Multumesc, dar vad ca si asta are cupru. O sa mai caut sa vad ce mai gasesc si o sa testez mai multe produse.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2019 11:25:47


[Nano cu albinute] [Old tree]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Am vazut si eu ca are cupru insa cantitatea este infima, si cei de la Dennerle spun ca este shrimp safe, chiar si pe ambalajul lui au poze cu albinute....
Eu l-am recomandat din proprie experienta. Oricum si eu sunt curios daca vei gasi alt produs caci la mine nu tine foarte mult o sticluta, avand doar 15 ml si as fii interesat sa gasesc ceva la un recipient mai mare
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Si Ferropol contine putin cupru, 0,001%. Cred ca o sa incerc si cu doze mai reduse.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Toate contin Cu dar doza este infima, nu afecteaza crevetii. Eu dozez micro in toate acvariile si nu sunt probleme. Faceti un calcul : 0,0007% inseamna 0,007 grame. Din care dozezi citiva ml pe 30 litri sau cit o fi doza.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da stiu ce zici. Dar zic unii ca pentru Caridine n-ar trebui deloc sa contina cupru.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Mi-a placut cum a stilizat google poza asta:

image

[Nano cu albinute] [Old tree]
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Toate contin Cu dar doza este infima, nu afecteaza crevetii. Eu dozez micro in toate acvariile si nu sunt probleme. Faceti un calcul : 0,0007% inseamna 0,007 grame. Din care dozezi citiva ml pe 30 litri sau cit o fi doza.


La fertilizantul ala de la Dennerle Nano Dailly ei recomanda o picatura la 10 litri de apa pe zii, asa ca se pune o cantitate infima de cupru in acvariu.


Frumoasa poza....si mie uneorii "Dl Google" imi stilizeaza pozele interesant
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Antecume wrote:Am avut bafta cu apa de la retea ca are gH (in jur de 4) si nitrati (pana in 5) la un nivel foarte mic. Altfel trebuia sa folosesc osmozor + remineralizare si era mai complicat.
Nu e greu de crescut Caridine.
Trebuie avut grija sa tii ph-ul mai in jur de 7 si sub 7, gH pana in 6-8, nitrati sub 10 (preferabil sub 5), curatenie saptamanal cu aspirare substrat, fertilizare doar micro si sa nu contina cupru.
Daca apa pe care o ai este dura si/sau cu nitrati, folosesti osmozor+remineralizare.
Ca sa reduci ph-ul folosesti CO2 si conuri de arin.

Am verificat TDS apei de la robinet este aprox 35 ceea ce e foarte bun. Am inteles ca trebuie remineralizare GH plus. Ce imi recomanzi?
Am verificat GH si PH de-a lungul timpului cu solutii ,dar metoda mi se parea imprecisa (inclusiv la PH) mi se parea foarte aproximativa culoarea care rezulta. Am vazut ca este acum un alt mod de masurare cu benzi ptr test. Am vazut ceva cu test 6 in 1 . Ma rog undeva am vazut ceva de genul dar doar ptr verificarea GH-ului.
https://www.aquadec.ro/produs/jbl-easy-test-6-in-1-/1444
Sunt mai exacte sau cu ce masori?
Adica TDS fiind atat de mic, cantitatea de sare de remineralizare cred ca e destul de mare ptr 125 l apa. Si nu vreau sa fac o prostie.
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2019 14:38:55


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu folosesc remineralizare, asa ca nu stiu sa-ti fac vreo recomandare pentru sare de remineralizare.
Dar oricum fa un test de gH, nu te baza pe TDS.
Testele alea 6 in 1 nu sunt foarte precise. Ia teste separate de pH si gH.
Pentru pH eu folosesc un tester din ala gen creion, dar vezi ca asta trebuie recalibrat periodic.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Are Dennerle o sare care se dozeaza in cantitati mici si e OK.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Antecume@
Da ptr PH si eu am ceva gen "creion" si e OK. Detestam testul cu solutie, fiindca era ceva relativ nu stiai exact cat ai, macar aici stiu sigur cu eroare de o zecime.
Legat de masurarea duritatii germane e oare mai eficient sistemul cu benzi gen:
https://www.germanelectronics.ro/casa-gradina/gradina-acvaristica/benzi-de-testare/set-benzi-de-testare-duritate-apa-107247.html
Oare e mare eroarea la benzile astea?

Silviuman@
Cred ca ceva de genul? https://www.nevertebrate.ro/minerale-dennerle-king-bee-salt-gh-200g-14496
https://www.nevertebrate.ro/conditioner-dennerle-shrimp-king-shrimp-salt-gh-kh-200-g-17367
Nu inteleg a doua sare spune ca creste GH/KH, dar eu nu inteleg nu cresc amandoua cand adaugi sare calcaroasa? Deci amandoua fac acelasi lucru ,zic eu?
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2019 11:40:34


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cele mai precise teste sunt cele la picatura:
https://www.nevertebrate.ro/set-test-duritate-totala-jbl-gh-204
https://www.nevertebrate.ro/test-set-jbl-kh-205

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am facut niste teste de apa:

NH4 = 0
No2 = 0,05
No3 = 2-3
pH = 7,5
kH = 16
gH = 3-4

[Nano cu albinute] [Old tree]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Antecume@
Te-am ascultat prietene, am mers pe teste cu picaturi. Si pana la urma sunt si mai ieftine ,la testele cu betisoare(benzi) doar cele de GH erau singure mai mult de 110 lei- 100 betisoare.
De asemenea am comandat: Conditioner Dennerle Shrimp King Shrimp Salt GH/KH+ 200 g
chiar daca eu traiesc cu senzatia ca si cealalta sare le modifica pe amandoua si GH si KH cand adaugi.
Stima!

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Poza cu stitemul de CO2 de la Tropica:
image

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am realizat azi ca foloseam doza dubla de Ferropol la schimburile de apa.
De aici cred ca am avut si decesele din utimele saptamani.
Deocamdata nu mai fertilizez nimic in acvariul asta.

[Nano cu albinute] [Old tree]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Antecume wrote:Am facut niste teste de apa:

NH4 = 0
No2 = 0,05
No3 = 2-3
pH = 7,5
kH = 16
gH = 3-4

Antecume am studiat legat de parametrii apei in zilele astea. KH-ul pe care il ai este foarte mare ptr Red Cristal Shrimp. Am inteles ca in mediul natural in perioada de inmultire, in sezonul ploios, KH-ul are valori foarte mici intre 0 si 1. Deci ma mira ca sau inmultit ca valoarea KH-ului este foarte mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2019 23:15:23


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com