[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebare filtru extern  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Va rog spuneti mi ce sa fac. Timpul de asteptare pentru un acvariu custom este de 1luna de zile.
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Scuze pentru postarea tripla. Am încercat sa editez de pe telefon
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca are cine sa ti-l faca si sa iasa frumos, cel mai bine e sa astepti, iar diferenta de bani o bagi in altceva. Daca nu, cumpara unul sa vedem cum te descurci cu transportul si cu banii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Salut Scorpion.

Crede ma ca am încercat si am cerut oferte de pret. Daca ai o recomandare te rog spune. Din cate observi chiar sunt interesat, nu postez aiurea.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si cum ajunge la tine?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Sa ajung? ce? De unde? Sunt zilnic in Bucuresti. Spune deschis si direct
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pai in cazul asta ai mai multe variante: eu, Coralis, Pepika, Aquadec. Dar in oricare din variante sfatul meu este sa astepti 3 saptamani ca sa se usuce siliconul. Iti trimit pe pm datele mele daca te hotarasti sa ma contactezi. Iti reamintesc ca indiferent care e decizia ta nu este cu suparare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Din motive de 5 minute libere intervin in topic si eu. Nu trebuie sa te limitezi la plante daca ai carasi . INSA nu toti pestii sunt la fel. Trebuie sa iti cunosti pestii si apoi sa actionezi. Eu spre exemplu cresc inclusiv gazon in bazin cu carasi ( ma rog unul singur ).
Aaa ... stii ce nu am putut tine cu pestanul meu ? Moss , noa pe asta l-a facut praf ! In rest am bucefalandre , am plutitoare , gazon , etc . Nici o problema.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2018 07:21:17

mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

scorpionul wrote:pai in cazul asta ai mai multe variante: eu, Coralis, Pepika, Aquadec. Dar in oricare din variante sfatul meu este sa astepti 3 saptamani ca sa se usuce siliconul. Iti trimit pe pm datele mele daca te hotarasti sa ma contactezi. Iti reamintesc ca indiferent care e decizia ta nu este cu suparare


Am contactat cele trei firme:
Coralis.....mi a l?sat un gust amar, vai mama lor ...... Sfatul meu este sa angajeze macar un consultant pasionat si un om de vânz?ri. Calitatea serviciilor oferite este multimea vida. Nu as avea curaj sa comand la ei un acvariu.
Pepika si Aquadec raman in cursa, astept comunicarea pretului pentru acvariu 125x 45 x 55 si pentru dulap.
Mtimesc Scorpionul pentru timpul acordat si consultatia oferita. Maine ne auzim la telefon
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

In alta ordine de idei astazi primesc filtrul Fluval 406 si maine il pun la treaba.
Încerc sa mai comand inca unul pentru acvariul cel nou.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

dupa parerea mea e ca 125 cu 45 sau 55 e o masure atipica cu probleme pe urma. Incerca 120 cu 40 sau 50( 50 da profunzime mai mare)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

scorpionul wrote:dupa parerea mea e ca 125 cu 45 sau 55 e o masure atipica cu probleme pe urma. Incerca 120 cu 40 sau 50( 50 da profunzime mai mare)


Ce probleme ar putea fi?
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

mihai florescu wrote:
scorpionul wrote:pai in cazul asta ai mai multe variante: eu, Coralis, Pepika, Aquadec. Dar in oricare din variante sfatul meu este sa astepti 3 saptamani ca sa se usuce siliconul. Iti trimit pe pm datele mele daca te hotarasti sa ma contactezi. Iti reamintesc ca indiferent care e decizia ta nu este cu suparare


Am contactat cele trei firme:
Coralis.....mi a l?sat un gust amar, vai mama lor ...... Sfatul meu este sa angajeze macar un consultant pasionat si un om de vânz?ri. Calitatea serviciilor oferite este multimea vida. Nu as avea curaj sa comand la ei un acvariu.
Pepika si Aquadec raman in cursa, astept comunicarea pretului pentru acvariu 125x 45 x 55 si pentru dulap.
Mtimesc Scorpionul pentru timpul acordat si consultatia oferita. Maine ne auzim la telefon


Pepika. ro contactat joi dimineata, facut solicitarea in legatura cu acvariu si dulap....am insistat dupa ora 17 si ieri si astazi. Dupa mai multe telefoane raspunde si.... "suntem cam ocupati momentan nu vrem sa va incurcam, doua sau trei saptamani nu va putem incurca" ... jenant. E bine domnilor, tot respectul, asta este a doua oara cand va bateti joc.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

mihai florescu wrote:
scorpionul wrote:dupa parerea mea e ca 125 cu 45 sau 55 e o masure atipica cu probleme pe urma. Incerca 120 cu 40 sau 50( 50 da profunzime mai mare)


Ce probleme ar putea fi?


lampile in general sunt facute pentru dimensiunea de 120, la 125 gasesti greu. Neoanele la fel au 1149 cele mai uzuale si gasesti. Sunt si la 1200 dar mai rar si nu le poti baga in capac ca diferenta aceea de 5 cm nu permite montarea soclurilor. De asta spuneam ca trebuie sa mergi pe standard 120 sau 100. Daca vrei ceva personalizat este altceva, dar si acolo trebuie gandit bine inainte de a purcede la treaba. La fel si la latime, cele mai multe capace se fac pe latime de 50 la 120L( pentru ca vizual e un acvariu mai echilibrat decat cel cu latime de 40). Gasesti ceva si la latime de 40 dar mult mai greu si pe urma daca vrei sa mai adaugi neoane sau ceva coolere ai problema cu spatiul)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
GMC_TM
Unripe member

Joined: 12/03/2018 12:12:45
Messages: 3
IP:
Offline

Buna ziua!
Mi-am cumparat un filtru extern JBL Cristal Profi Greenline e902 de doua saptamani si nu inteleg de ce apa este in continuare verde si foarte blurata! Am schimbat apa de 2 ori pana acum si tot asa se face dupa fiecare operatiune de schimbare a apei. Am un acvariu de 120 de litri!
Undeva am gresit si nu stiu unde! Astept un raspuns! Multumesc anticipat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

GMC_TM wrote:Buna ziua!
Mi-am cumparat un filtru extern JBL Cristal Profi Greenline e902 de doua saptamani si nu inteleg de ce apa este in continuare verde si foarte blurata! Am schimbat apa de 2 ori pana acum si tot asa se face dupa fiecare operatiune de schimbare a apei. Am un acvariu de 120 de litri!
Undeva am gresit si nu stiu unde! Astept un raspuns! Multumesc anticipat.


Daca apa are un aspect verde este altceva. Chiar asa se numeste, apa verde, si este data de alge unicelulare dispersate in masa apei. Poti pune o poza, ca sa fim siguri?
Nu e o problema mare, se rezolva.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GMC_TM
Unripe member

Joined: 12/03/2018 12:12:45
Messages: 3
IP:
Offline

Poza cu acvariul meu! Apa am schimbat-o sambata!
Multumesc pentru raspuns! Ce pot face ca sa il aduc la normal?
[Thumb - 5D9508AB-8A8A-454F-BCBA-8ED7B4AC5364.jpeg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

E apa verde. Solutia este un blackout total timp de trei zile. Acopera acvariul cu o patura, sa nu intre raza de lumina in el.
Opresti lumina dar lasi restul echipamentelor sa functioneze. Timp de trei zile nu umbli la el. Anticipez urmatoarea intrebare :
nu, vietuitoarele, cite sunt, nu vor avea nici o problema. Dupa trei zile incheiate, descoperi acvariul si faci un schimb masiv de apa
(50%). Apoi, dupa 2-3 zile, inca un schimb de apa de 30% si s-a rezolvat.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/03/2018 19:24:54


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
GMC_TM
Unripe member

Joined: 12/03/2018 12:12:45
Messages: 3
IP:
Offline

Ok! Multumesc pentru raspuns! Am sa revin cu rezultatul final!??
flash4x4
Junior member

Joined: 14/06/2016 12:34:11
Messages: 28
Location: Bucuresti, 13 Sept
IP:
Offline

Gasesti la Hornbach acvarii mari fara capac si stand la preturi mici
Eu am luat 100x40x50 la 370 lei, dar nu avea intariturile longitudunale
Le-am comandat la geamgerie si le-am lipit, totul ok
Ca sa scapi de apa verde poti incerca si cu lampa uv

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2018 14:44:20

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com