[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reflection  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pina la urma am facut o poza in seara asta. Nu e foarte profi ( fara colant se vad toate alea ) dar mi-a placut la maxim crevetele in scena .
Eu zic ca se vede un pic de evolutie fata de prima zi pe partea de plante .

image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2018 19:34:32

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Arata foarte bine, ai incadrat bine noile pietre, doar cel din stanga nu e ce trebuie ca forma dar il poti indrepta cu plantele sau cu niste moss pus pe extremitatea stanga.

o alta sugestie pe mijloc unde ai tripartita daca te uiti vezi substratul, e acolo pune o planta care vrei tu pe care o tunzi din laterale spre centru scazut, dar defapt daca ma uit mai bine poti tunde asa incepand cu rotala, deci formezi "V" cu varful in mijlocul acvariului
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu as "supune" cumva Tripartita in spatele radacinii. Ar forma o tufa joasa care ar da un contrast frumos cu racadina.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

https://www.ukaps.org/forum/threads/for-dan-spezial-n-nitrogen-fertilizer.14594/

Si inca un lucru important pentru a scoate culoarea este intensitatea luminoasa si extra fier.

http://www.plantedtank.net/forums/33-plants/89186-keeping-red-plants-red-please-share-your-thoughts.html
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Baieti multumesc de idei. Rodo piatra aia din stinga sus e provizoriu. S-a dezlipit radacina de geam si a trebuit sa o lipesc din nou .
Cu zona aia centru spate nu stiu inca foarte exact ce voi face . Fie gazon fie tripartite . Nu as pune rotala pe care sa o tund dupa forma " dealurilor" create pentru ca momentan ar fi prea mare bataie de cap . Poate pe viitor sa ma gindesc la asta . De mers ar merge fara discutie .
Mersi inca odata baieti .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Azi am tras citeva concluzii ( sper nu pripite) dupa cele 9 zile care le are bazinul.
Ce are in comun setupul asta cu lost nature este ca am folosit scaper's soil nou cca 12l spre deosebire de swet bat unde am folosit cam 80 % din sol din setupul anterior ( am considerat ca este plin de bacterii " bune" plus ca fusese folosit doar citeva luni ).
Cocluzia mea este ca solul nou ajuta mult mai mult la echilibrul si sanatataea bazinului decit cel folosit . Cel mai tare se vede la gazon care creste extrem de sanatos si rapid ( cu exceptia unei zone unde " l-am prajit" ca bolovanu cu niste easy carbo ).
Legat de CO2 - dozez mult mai mult cantitativ ( avind in vedere ca masa de plante este foarte mica acum) decit in setupul precedent - ceea ce pare ca place plantelor .
Cu fertilizarea merg momentan mai jos dar vad ca momentan plantele nu dau semne de carente.
Singura pacoste in momentul asta ramine cyano care a aparut pe ici pe colo . Sper sa o pot tine sub control sa nu mai am stres cu ea . Zilele astea o sa iau si niste apa oxigenata.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu nu as fertiliza deloc 2-3 saptamani , oricum are solul destui nutrienti in el la inceput , co2 baga tare asta e baza , nu degeaba are Amazonia NH4 in el , stie Amano de ce e bun NH4 la inceput

Fa schimburi de apa 40 -50 % tot la 2-3 zile si da cu H2O2 pe cyano unde se face , nu lasa sa se extinda

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2018 14:56:13

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pentru plantele plantate in substrat chiar si 2-3 luni nu trebuie fertilizare decit daca doresti sa le grabesti.
Pentru plantele atasate de radacini, dupa 2 saptamini fertilizarea este necesara, altfel stagneaza si poti
observa cum frunzele se rasucesc, se ofilesc sau se acopera de alge. Moss-ul, indeosebi, nu se prinde bine
de suport si are tendinta sa "plece" prin acvariu.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi de sfaturi Skija .Si tie Silviu. La fertilizare totala nu as renunta .
Si un detaliu din seara asta . Deocamdata nu e prea mult ce arata .

[/img]image

This message was edited 2 times. Last update was at 09/01/2018 21:16:21

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Eu nu as fertiliza deloc 2-3 saptamani , oricum are solul destui nutrienti in el la inceput , co2 baga tare asta e baza , nu degeaba are Amazonia NH4 in el , stie Amano de ce e bun NH4 la inceput

Fa schimburi de apa 40 -50 % tot la 2-3 zile si da cu H2O2 pe cyano unde se face , nu lasa sa se extinda


Pentru plantele plantate in substrat chiar si 2-3 luni nu trebuie fertilizare decit daca doresti sa le grabesti.
Pentru plantele atasate de radacini, dupa 2 saptamini fertilizarea este necesara, altfel stagneaza si poti
observa cum frunzele se rasucesc, se ofilesc sau se acopera de alge. Moss-ul, indeosebi, nu se prinde bine
de suport si are tendinta sa "plece" prin acvariu.


Nu este chiar asa, sunt plante care se hranesc din sol, sunt plante care se hranesc din coloana apei si plante care se hranesc din ambele, iar ADA tocmai din acest motiv are trei solutii diferite si perioade diferite pentru fiecare din ele.

1. sol bogat in nutrienti iar pentru asta ai ADA Green Brighty STEP 1 + ADA Brighty K
2. solul incepe sa fie pe jumatate consumat in special fierul ADA Green Brighty STEP 2 + ADA Brighty K
3. solul este aprope inert ai pasul ADA Green Brighty STEP 3 + ADA Brighty K

Nicaieri Amano nu a spus sa nu fertilizezi di prima zi.

Un alt motiv pentru care teoria voastra este eronata este: plantele pe care noi le cumparam sunt fie in gel, lichid, legate cu plumb, sau in ghivece de plastic petshop-urile sau locul de unde cumparam plantele nu foloseste instalatie de co2, nu fertilizeaza deci le tin intr-o apa chioara de la chiuveta si voi vreti sa mai tineti acele plante fara fertilizare inca 2-3 saptamani, e ca si cum daca o persoana e mai plinuta poate rezista fara hrana cam aceeasi perioada va inselati.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:
Eu nu as fertiliza deloc 2-3 saptamani , oricum are solul destui nutrienti in el la inceput , co2 baga tare asta e baza , nu degeaba are Amazonia NH4 in el , stie Amano de ce e bun NH4 la inceput

Fa schimburi de apa 40 -50 % tot la 2-3 zile si da cu H2O2 pe cyano unde se face , nu lasa sa se extinda


Pentru plantele plantate in substrat chiar si 2-3 luni nu trebuie fertilizare decit daca doresti sa le grabesti.
Pentru plantele atasate de radacini, dupa 2 saptamini fertilizarea este necesara, altfel stagneaza si poti
observa cum frunzele se rasucesc, se ofilesc sau se acopera de alge. Moss-ul, indeosebi, nu se prinde bine
de suport si are tendinta sa "plece" prin acvariu.


Nu este chiar asa, sunt plante care se hranesc din sol, sunt plante care se hranesc din coloana apei si plante care se hranesc din ambele, iar ADA tocmai din acest motiv are trei solutii diferite si perioade diferite pentru fiecare din ele.

1. sol bogat in nutrienti iar pentru asta ai ADA Green Brighty STEP 1 + ADA Brighty K
2. solul incepe sa fie pe jumatate consumat in special fierul ADA Green Brighty STEP 2 + ADA Brighty K
3. solul este aprope inert ai pasul ADA Green Brighty STEP 3 + ADA Brighty K

Nicaieri Amano nu a spus sa nu fertilizezi di prima zi.

Un alt motiv pentru care teoria voastra este eronata este: plantele pe care noi le cumparam sunt fie in gel, lichid, legate cu plumb, sau in ghivece de plastic petshop-urile sau locul de unde cumparam plantele nu foloseste instalatie de co2, nu fertilizeaza deci le tin intr-o apa chioara de la chiuveta si voi vreti sa mai tineti acele plante fara fertilizare inca 2-3 saptamani, e ca si cum daca o persoana e mai plinuta poate rezista fara hrana cam aceeasi perioada va inselati.


Bineinteles ca se poate aplica fertilizarea din prima zi. Insa eu am perceput discutia din perspectiva evitarii aparitiei sau eliminarii algelor, mai cu seama daca nu ai in apa mincatori de alge.
Altfel, o fertilizare cu 1/2 din doza si apoi cresterea ei este benefica. Daca iti amintesti chiar am discutat de acest subiect. Ca sunt diferite recomandari si ca furnizorii de plante au viziuni
diferite, asta e o alta discutie. De ex. Tropica recomanda expres sa nu se fertilizeze in primele saptamini ci sa se aplice numai CO2, apoi sa se fertilizeze 2-3 saptamini cu 1/2 din doza, de
preferinta fractionat in doze zilnice si abia dupa aceea sa se treaca la doza recomandata si sa se introduca fertilizanti care contin N. Asadar, pe cine sa mai crezi?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ca idee in momentul de fata fertilizez tot la 2 zile : 6 ml de scaper's green si 6 ml de NPK booster.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Astazi am fost pe la petshop sa-mi mai iau monte carlo . Am avut o surpriza placuta cind cei de acolo mi-au oferit cadou ( in calitate de " special client" ) o carte cu autograf de la Chris Lukhaup.

image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si un detaliu de azi. Deh am iar lentila de macro .

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma uitam acu seara ca mi-am busit o gramada din gazon cu easy carbo . Are o culoare translucida ca si cum l-as fi oparit . Fain ca trebuie sa o iau aproape de la inceput cu el . Sa vedem ce mai urmeaza ....
Pina una alta o poza de acu seara . Nu e spectaculoasa si nu as fi postat-o daca nu as fi observat locatarul de pe frunza .

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pune o poza si cu gazonul, e interesanta observatia ... si utila.
Ce doza ai folosit? ... ca peste tot se spune ca gazonul, si mai cu seama HC, reactioneaza perfect la Easy Carbo.
Numai ca acum citesc pentru a 7-a oara acelasi lucru.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2018 21:28:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

parca era monte carlo , faina poza
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu mai pun poze . E transulcid , topit . Am inceput sa pun de citeva zile 5 ml/zi . Cred ca e prea crud si l-a afectat .
Ma bucur ca ti place poza Skija.
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

Gabi C wrote:Si un detaliu de azi. Deh am iar lentila de macro .

image


Acum am vazut si eu de unde ai tu fotografiile ...

https://www.facebook.com/groups/OliverKnott/about/
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com