[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reefer 350 - Primul acvariu de recif  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Da , este si asta o solutie .
Momentam mi-am montat un AC si prefer sa functionez cu el , deoarece consuma doar cu putin mai mult decat chiller-ul si beneficiez si eu de confort .

Acvariul o duce bine , pana acum in cele 6 luni de cand este la mine nu m-am luptat cu nici o boala / infectie, etc.
Voi reveni zilele astea cu cateva update-uri .

O zi buna ,
Andrei
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ma uitam ce bine arata acvariul.

Nu neg ca e si meritul tau, dar trebuie sa recunosti ca si acvariul bine gandit ajuta. Indiferent de ce zic carcotasii (ba ca sumpul e prea mic, ba ca un BA e superior tevilor cu valva de la RedSea).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

um02122 wrote:Ma uitam ce bine arata acvariul.

Nu neg ca e si meritul tau, dar trebuie sa recunosti ca si acvariul bine gandit ajuta. Indiferent de ce zic carcotasii (ba ca sumpul e prea mic, ba ca un BA e superior tevilor cu valva de la RedSea).


Este un acvariu bine gandit care iti permite sa faci destul de multe modificari ulterioare si fiind un acvariu de serie gasesti destul de multe rezolvari la cam toate problemele ce pot aparea .






Ce s-a mai intamplat in ultima vreme .....

Acvariul a implinit varsta de 7 luni de cand este la mine, pana acum nu am avut probleme cu pestii . Singurele mici probleme au fost datorate agresivitatii celor doi tangi care in perioada in care eu sunt plecat si nu mai primesc hrana congelata zilnic se bat intre ei ca doi prosti , dar dupa ce incep sa le dau iara congelata se calmeaza .
Coralii o duc bine din cei vechi , cumparati la pachet cu acvariul singura pierdere suferita a fost acea colonie de paly .

Acum aproximativ 2-3 luni am modificat scape-ul si am mai rarit Ricordea , deoarece devenise invaziva si nu prea mai aveam locuri de plantat corali noi . Momentan acvariul arata decent zic eu ... am bagat cativa fragi de acropore care o duc bine , insa dupa cum bine se stie cresc INCET si sigur....

Eu personal sunt multumit de noul scape , insa acvariul pare mai golas. In noul scape am fost constrans de anumiti corali mari pe care ii aveam asa ca rezultatul final este unul satisfacator.

Am terminat amenajarea sump-ului ... am creat din plexi un fel de perete despartitor pentru a putea " cultiva " chaeto .

In materie de pesti am mai cumparat in decursul timpului un Valenciennea sexugata , deoarece problema cu diatomele / dino / ce dracu or fii fost , nu se mai sfarsea mai ales in zonele cu flow redus asa ca am apelat la acest mic munctior necalificat care pot spune ca face o treaba pe cinste si este plin de personalitate si pana acum desi nu am plasa antisuicid nu a sarit ( in cele 2 luni ) , am gasit intamplator un madarin femela asa ca i-am cumparat nevasta actulului meu mandarin care este de trei ori mai mare ca ea , treaba intre ei merge ok , ea mananca si congelata insa am in acvariul Mysis viu foarte mult si pozi asa ca nu imi prea bat capul ... in cele 7 luni de cand am acvariul nu cred ca mi-am hranit mandarin mascul vreodata si totusi o duce bine .
Mi-am mai cumparat si un Cleaner Shrimp care este destul de simpatic ... de cele mai multe ori cand eu ma chinui sa lipesc un frag el se chinuie sa ma ciupeasca de mana

Cam asta imi vine in minte ... daca aveti curiozitati sau v-ar interesa ceva anume , va stau la dispozitie .

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2018 13:05:46

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Andrei P wrote:
Acum aproximativ 2-3 luni am modificat scape-ul si am mai rarit Ricordea , deoarece devenise invaziva si nu prea mai aveam locuri de plantat corali noi .


Ricordea florida e scumpa, faina problema de avut.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

um02122 wrote:
Andrei P wrote:
Acum aproximativ 2-3 luni am modificat scape-ul si am mai rarit Ricordea , deoarece devenise invaziva si nu prea mai aveam locuri de plantat corali noi .


Ricordea florida e scumpa, faina problema de avut.


As fii vrut eu ... am Ricordeea Yuma Red , destul de comuna .

image

Intrebare de 100 puncte . Ca si recipiente pentru a tine Ca , Mg , Kh folosesc sticle de 1L de la Aqua Carpatica . La recipientul de Mg dupa aprox 4 saptamani au aparut in sticla niste alge baloase asa ... am filtrat printr-un ciorap solutia de Mg si am trecut-o in alta sticla nou nouta ... ce credeti iar au aparut acele alge.
Problema este ca sticlele stau in spatele acvariului , in exteriorul standului intre perete si cabinetul de la acvariu . Lumina acolo si ziua este foarte foarte putina .....
Ca si suplimente de Ca, Mg , KH am mers pe AquaForest .
Sticlutele sunt din plastic nu din sticla , dar pana si bidoanele originale AF sunt din plastic ....

Voi ce parere aveti ? Am prins eu un lot prost ? Ce sa fac cu solutia de Mg care mai este in sticla ~ 500 ml ?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/07/2018 15:07:57

Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Este cineva interesat de o mana de chaeto ? Peste o saptamana vreau sa o mai raresc .
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Poze noi : pt a le putea vedea la rezolutia lor adevarata trebuie sa dati click pe poza


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2019 16:56:45

Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Update:

image image image image image image image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Superb, o simfonie de culori

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Foarte fain

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Faina selectia de corali!

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com