[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JUWEL LED vs T5?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pai ar fi cazul sa-i credem pe ei, nu-i asa? Inseamna ca varianta cu doua neoane era o varianta mai ... romaneasca, sau era gresit prezentata.
Si Eheim 400 vine cu doua lampi a cite doua neoane de 54, numai ca a doua este optionala si .. se plateste separat!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ionut75
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2016 16:15:31
Messages: 5
Location: Belgia, Liege
IP:
Offline

Bun! citind printre randuri ma bag si eu in discutie...
Traiesc in Belgia de cinci ani si mi am cumparat si eu un acvariu Juwel Wision 450l cu patru neoane t5.
Pretul ma rog 890e cu transport ....Fata de ce am avut in tara ,referitor la acvariu este zic eu foarte frumos ,ca aspect dar am renuntat la pompa interna pentru doua externe Hydor 600l si doresc sa renunt la neoane in favoarea ledurilor.....dupa cercetari multe pe net si nopti nedormite am gasit o alternativa de leduri ce se pot schimba si adapta cu sina la orice tip de acvariu.
https://www.biconeo-aquascaping.de/daytime-matrix/produkt:daytime-matrix-150.0/
Da adevarat sunt inca foarte scumpe si mai am de strans cureaua pana sa le am ....
Ar fi multe de spus despre neoane vs leduri si pe forumurile de aici sunt fel si fel de discutii iar balanta bate si spre neoane si spre leduri dar parca ledurile castiga un pic de teren .
A aparut si Luminatul hybrid led cu neon ceva interesant!!!!
oviwankenobi
Member

Joined: 17/04/2013 09:28:00
Messages: 163
Location: Brasov
IP:
Offline

interesant modul asta dar foarte scump, si daca vrei totusi un plantat in 450 de litri,nu stiu daca o sa faca fata iluminarea.Parerea mea , daca ai un prieten electronist, sa-ti faci tu o lampa pe led, si cred ca iesi ,de cel putin 3 ori mai ieftin.

Carpacio ochio acvarist
Bloody Mary shrimps
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

oviwankenobi wrote:interesant modul asta dar foarte scump, si daca vrei totusi un plantat in 450 de litri,nu stiu daca o sa faca fata iluminarea.Parerea mea , daca ai un prieten electronist, sa-ti faci tu o lampa pe led, si cred ca iesi ,de cel putin 3 ori mai ieftin.


problema nu este de un electronist, problema este de combinatia de leduri, culori, etc, ca sa ajungi la performanta luminii solare. Daca era asa simplu acum toata lumea avea lampi pe led. Avem aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page o intreaga lupta pentru a face o lampa led profi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Ok, topicul era facut sa ma ajutati sa ma hotarasc strict pe ce am intrebat. Nu vreau nimic hand made. Poate ieseam mai ieftin, poate era mai roz, poate era mai eficient si poate chiar crestea mai bine plante dar poate nu vreau asa. Probabil ca daca imi luam masina venea cineva si zicea" Apai dinasta ti-ai luat? De ce nu ai luat BMW?" ) Nu vreau sa supar pe nimeni dar nu ajuta sugestiile astea chiar daca sunt foarte bine intentionate. Daca topicul era" Cumpar acvariu de firma sau imi fac unu la comanda" atunci sugestii gen lampa hand made erau fix pe subiect.
In orice caz iti mutumesc ca ti-ai rapit din timp sa urmaresti topicul meu si sa imi scrii.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:Datele problemei suna cam asa, cel pe T5 are 2 lampi adica 4x54W iar cel pe LED areo lampa de 2x31W si temerea mea e ca nu va fi suficienta lumina pentru plane cu cerinte medii macar.

Si mi se pare ca 2 X 31 W e prea putin. Daca alegi varianta cu led ia doua lampi.
Citi lumeni are o lampa 2 X 31 W?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Maine imi vine acvariul, azi am primit confirmarea, l-am comandat cu T5-uri. Exact, exact nu stiu lampile led de la Juwel cati lumeni au dar clar nu poate avea un led de 31 w mai multi lumeni ca un neon T5 de 54 W. Chiar daca ar avea exact la fel T5-uri vor fi 4 asa ca va fi mai multa lumina. Sincer si eu cred ca LED-ul va fi rege pe viitor dar inca nu suntem acolo la preturi accesibile. Varianta cu inca o lampa am exclus-o din start, m-ar costa 400 ron inca 2 neoane Led plus dracu stie cat e o lampa asa ca am mers pe clasicul si sigurul T5

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2017 16:53:48

[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asadar, ai ajuns inainte de ... noaptea cea mai lunga!
Savureaza momentele. Nimic nu se compara cu un nou inceput.
Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Multumesc
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:dar clar nu poate avea un led de 31 w mai multi lumeni ca un neon T5 de 54 W.


De exemplu, ledurile Cree XPL albe au peste 400 lumeni (401-535 lm) la 1A (cu Vf 2.85-3V adica vreo 3W). In 30W ai cam 4000 lumeni.
Daca dai maximul de 3A se duc mai sus (Max Light Output 1150 lm), dar le scazi viata, majoritatea producatorilor duc ledurile in curenti mai mici decat cei nominali pentru a le lungi viata.

Acum eu nu stiu cati lumeni dau neoanele T5HO/VHO dar cred ca mai mult de 1/3 din ce dau ledurile high end nu dau.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cel mai simplu, ai plante cu cerinte medii,ar trebui sa ai macar 0,5W/litru...sa alegi intre lampa led sau neoane.. asta e alegerea cam dificila..eu am luat 5 proiectoare de 60W.. dar caut sa fac un artificiu si inca nu am gasit o solutie palpabila...proiectoarele au lumina alba rece...avantajul proiectoarelor e ca ocupa putin spatiu... eu u le folosesc pe toate odata,am cateva plante easy cu crestere lenta... folosesc doar 180W

This message was edited 2 times. Last update was at 31/10/2017 22:29:13


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

adrian09 wrote:cel mai simplu, ai plante cu cerinte medii,ar trebui sa ai macar 0,5W/litru...sa alegi intre lampa led sau neoane.. asta e alegerea cam dificila..eu am luat 5 proiectoare de 60W.. dar caut sa fac un artificiu si inca nu am gasit o solutie palpabila...proiectoarele au lumina alba rece...avantajul proiectoarelor e ca ocupa putin spatiu... eu u le folosesc pe toate odata,am cateva plante easy cu crestere lenta... folosesc doar 180W


Banuiesc ca vorbesti de reflectoarele chinezesti de gradina (flood lights).
M-am uitat la ele, dar nu sunt foarte convins. Nu stiu ce leduri folosesc (adica ce cantitate din putere se traduce in lumina vs caldura), dar ce ma nedumereste e 60W cu racire pasiva. Nu mai spun ca am vazut modele de 100 / 150 / 300 W care difera doar prin dimensiunea cutiei.

Oricum, conventia cu numar de W /L se poate aplica la T5, dar nu si la lampi led, cel putin nu in aceleasi proportii si diferit functie de ledul folosit.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

caldura degajata... nu stiu ce sa zic dar nu cred ca se ridica peste 40 G celsius.. dupa 2 ore de functionare poti pune mana pe sticla de la reflector

pai si cam care ar fi calculul pentru lampile led? ledul are lumina mai puternica sau mai slaba? ca .. draq eu zic ca am 300W dar se pare ca nu e valoarea reala..

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 13:01:07


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

adrian09 wrote:caldura degajata... nu stiu ce sa zic dar nu cred ca se ridica peste 40 G celsius.. dupa 2 ore de functionare poti pune mana pe sticla de la reflector

pai si cam care ar fi calculul pentru lampile led? ledul are lumina mai puternica sau mai slaba? ca .. draq eu zic ca am 300W dar se pare ca nu e valoarea reala..


Nu stiu, exista niste dracii numite Kill-a-watt care-ti spun consumul real.
De principiu, o lampa led comerciala cu leduri Cree XTE sau mai noi de 300W costa in jur de 750 de lire sterline (vezi Maxspect Razor R420r 300W 8000K).

Desigur, o lampa DIY te duce considerabil mai ieftin, dar sansele sunt ca nu va arata la fel de bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 21:56:00


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

hai sa nu mai poluam topicul colegului... are nevoie de indrumari si il bagam in ceata...o sa ma uit pe niste poze sa vad ce reflectoare am ca am aruncat curiile si nu mai stiu...stiu ca sunt de 60W...o sa deschid in alta parte subiectul asta sau.. chiar la mine la bazinul de 400 l

scuze colegu

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com