[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BACK IN BLACK  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

salutare...cred ca tipul asta te poate ajuta cu o tehnica interesanta de prins pestii inteligenti/sireti cum is ciclidele

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2017 23:01:07


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De ce sa se schimbe PH-ul? Tratezi apa cu ceva pentru alterarea Ph-ului?
Daca nu, atunci PH-ul apei din acvariu e identic cu cel al apei de la robinet.
Ai pierdut pesti dupa schimbul de apa doar daca a fost diferenta de temperatura sau ai prins o tura cand au bagat astia in apa ceva gen sulfat de aluminiu.

Legat de prinsul pestilor si eu ma chinui cu unii din cauza bolovanilor. Dar mi-am dezvoltat o metoda.
Folosesc 2 plase. Cu una ii "indrum" spre unul din colturi unde ii asteapta cea de-a 2 doua plasa cu care inchid orice ruta de evadare.
Totul trebuie facut cu rabdare, fara miscari bruste. Sigur ca se mai gaseste cate un peste mai destept ca mine si de multe ori se uita nevasta-mea compatimitor
la mine cum injur singur langa acvariu.
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Disciponel wrote:salutare...cred ca tipul asta te poate ajuta cu o tehnica interesanta de prins pestii inteligenti/sireti cum is ciclidele




Acuma am observat clipul pus de tine.
Ceva de genul fac si eu doar ca folosesc in loc de mana o alta plasa.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Mi se pare interesanta chestia aia cu un tub opac in care intra pestii dupa care poti sa-i iei ca pe iepurasi

O sa incerc ...

Bolovanii ma omoara - cum vad minciogul toti pestii mici dispar printre bolovani.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai nene, terminati cu mincioace si vrajeli... aici vorbim de un bazin mare, garnisit cu decor din belsug.

@Arhitectul: Riscul dat de pH-ul diferit (apa din acvariu versus apa "proaspata") este considerabil doar daca nu ai facut schimburi de apa de mult timp... in cazul asta:

- AZI se face un prim schimb de apa, de 50%...
- MAINE se repeta treaba... acelasi procent de 50%.
- POIMAINE se poate scoate toata apa din acvariu, fara niciun fel de probleme.

Evident, apa "proaspata" tre' filtrata in prealabil (bumbac, carbune si, eventual, sterasyl).
Eu fac schimburi de apa "masive" in fiecare luna... apa n-are cand sa se strice in asa hal incat pestii sa sufere un soc de pH.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu pestii mai greu de prins ii prind pe intuneric, la lanterna.
am prins asa ancistrusi in acvariu plantat (cine a incercat sa prinda ancistrusi stie ce spun )

o alta metoda e sa iau un minciog mare, sa-l rezem cat de mult se poate de sticla, cu spatiu doar cat sa treaca un peste, si sa pun niste mancare in fundul plasei - apoi astept pana intra acolo pestele care ma intereseaza, moment in care apropii brusc miciogul de peretele sticlei

This message was edited 1 time. Last update was at 17/10/2017 10:16:58




Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Revin cu niste poze dupa o scurta vacanta (asa e cu copiii de scoala - cand au ei vacanta trebuie sa ai si tu chiar daca ai treaba ...)

Am fost plecat o 10 zile si pestii s-au descurcat de minune Nu am avut nici unul faultat major - ba din contra vad 3 puisori mici prin spate care ies de dupa bolovani
Azi am facut un schimb major de 45% si am curatat printre bolovani ...

Am adaugat astazi si 3 familii noi dintr-o sursa din Germania si astept sa se coloreze ...

Placidochromis phenochilus Tanzania 1M+2F
Aulonocara Eureka 1M+2F
Copadichromis Kadango Red Fin 1M+2F

Surprizele incep sa apara - un Aulonocara OB care avea ceva portocaliu pe el cand am plecat acum are niste pete albastre de toata frumusetea

Nu am reusit sa-i prind in poze pe noii veniti - sunt inca alergati de ceilalti si stau mai mult pe dupa pietre.

image

image

image

image
ASTA E EUREKA DIN CEI NOI

image

image

image

image

image

image

image

Cam atat pentru moment ... Sunt ingrozit de ritmul de crestere - cred ca pana la Craciun trebuie sa fac deja o selectie printre pesti. (Si din nefericire va trebui sa renubt la niste specii ) E deja cam colcaiala pe acolo si ma uit ca sunt unii pesti din familii inrudite care se tot fugaresc si e motiv sa-mi stea masculii necolorati. Firefish cu Eureka si cu Other point se alearga non stop - Seamana bine intre ei ...

Mai astept un pic si trebuie sa fac ordine

Numai bine !



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Pozele
[Thumb - OB 1.jpg]

[Thumb - Firefish 2.jpg]

[Thumb - Milomo.jpg]

[Thumb - Acv 6.jpg]

[Thumb - Firefish.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Poze in continuare ...
[Thumb - Acv 3.jpg]

[Thumb - Acv 1.jpg]

[Thumb - Acv 4.jpg]

[Thumb - Acv 2.jpg]

[Thumb - Acv 5.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

In seara asta dupa schimbul de apa









Cresc incet dar sigur

Vizionare placuta !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto arata bazinul, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Un acvariu cu ciclide foarte reusit, felicitari smilie



Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc ! Cred ca mai am de asteptat un an ca sa fie totul la superlativ ... Sunt foarte multi pesti care abia au prins un pic de culoare (si cresc la ei de aproape un an )

Am observat mai multe imperecheri interetnice astazi - stand in casa din cauza ploii si uitandu-ma la pesti. O femela mica de Aulonocara OB se imperechea frumos cu Aulonocara Firefish
Masculii mai vechi de Aulonocara other point alearga la greu femelele de Eureka abia venite cu masculul lor (mai mic si mai timid ce e drept)
Femelele de Acei si de Elongatus stau tot timpul gusate dar macar acolo e treaba clara.... In schimb Demasonii au inceput sa se mai ia la cearta cu Elongatusii ceea ce nu se intampla pana acum.

Eu m-am straduit sa fac familii si sa fie toata lumea fericita si impacata ... si cand colo e un sex party cu swingeri Am vazut niste puisori iesind de sub pietre dar nu-i revendica nimeni


In incheiere va prezint niste filmulete facute cu telefonul in concediu ... Acquario Genova Arata de 10 ori mai bine in realitate - am ramas tablou









Numai bine !

P.S. Nu ma pricep la Marine dar sunt cu totul altceva ....


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

La multi Ani !

Revin dupa prima curatenie pe acest an cu un scurt filmulet facut cu telefonul.



Singura schimbare majora este ca Familia de Milomo a disparut. Femela am gasit-o moarta inainte de Craciun - alergata zdravan de masculul infierbantat ... Si masculul a disparut ca prin minune in cele 2 saptamani de vacanta. Am gasit oasele printre pietre - a fost mancat integral de cei mici. Nu prea imi explic cum s-a intamplat asta ... O fi murit de depresie ca si-a omorat soata ... sau din alta cauza necunoscuta HABAR NU AM.


Numai bine !
[Thumb - IMG_7359.jpg]

[Thumb - IMG_7380.JPG]

[Thumb - IMG_7353.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

smilie smilie smilie smilie smilie
nebunie ce e acoo...super

Dar am si eu o intrebare... la genul asta de acvarii .. sunt chiar.....PLUTA.....nu sunt cam multi pesti,sau sunt pesti de banc...?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 20:31:27


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Ciclidele Africane se simt mai bine in aglomeratie ... Cand sunt putine le vin idei si de bat. De obicei masculii se bat intre ei si dupa aia isi bat nevestele


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arhitectul wrote:De obicei masculii se bat intre ei si dupa aia isi bat nevestele



Ca la Vaslui
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Ciclidele Africane se simt mai bine in aglomeratie ... Cand sunt putine le vin idei si de bat. De obicei masculii se bat intre ei si dupa aia isi bat nevestele



pai... fa rost de niste militieni .. asa poate mai face ordine intre ei...si ai poti lasa mai lejeri...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara !

In seara asta am revenit acasa dupa 5 zile de vacanta la Ski cu piticul si am gasit dezastru in acvariu ...

Toti pestii mari erau morti si din cei mai mici unii au niste pete ca o exema pe ei CE POT SA FAC ???

Am facut un schimb masiv de apa ... Am mutat bolovani ... Am pescuit o galeata de pesti morti ... Si din supravietuitori cred ca o sa mai moara cativa care sunt in stare proasta ...

Singurul lucru rau facut cu o saptamana inainte a fost ca am luat 3 pesti adulti de la cineva. Sa fie asta cauza ??? Nu vad alta.


IMI VINE SA MA IMPUSC IN CAP

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com