[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy gestant?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline


adrian09 wrote:#sclau,eu zic sa nu te grebesti sa ai dai plantele pana nu are substratul.. inert sau fertil.. de care poate sa ia..
Are nevoie de plante. cu sigutanta...il ajuta la stabilitate dar cu substratul pe care il are ..habar nu am daca rezista vreo planta

Pai am zis ca ii dau microsorum pteropus si hydrocotyle tripartita, astea se descurca,oricum nu se pun in substrat, si in cel mai rau caz, pana ii mor, sigur iar am de dat

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 17:29:08

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asa da...daca se planteaza pe ornamente... si ,din cite vad....ai puteti oferi si ceva sprijin cu cite ceva.. incet incet...poate sa fie ceva frumos...

#ericuta.. totul e sa nu te descurajezi la prima ratare sau la primele probleme...in felul cum ai inceput ,e pe muchie de cutit...se poate sa traiasca pesti sau pot sa moara...eu am inceput la fel ca tine...duminica mi-a murit si ultimul samaritean.. care a trecut prin acest calvar.. inceputul unei ciclari cu bazin populat si filtrare insuficienta...
in general daca ai filtrare suficienta pentru capacitatea bazinului,filtrele ciclate...adica cu coloniile de bacterii maturizate,atunci ai un bazin stabil,ciclat...dar cu o filtrare insuficienta,chiar daca filtrul e ciclat,bazinul tau v-a fi intro stare de decilare partiala sau deciclat permanent asta insemnand un bazin instabil..Un bazin instabil inseamna ca , chimia apei se poate schimba foarte usor datorita si unor erori neinsemnate,neinsemnate daca ai filtrul ciclat si pentru capacitatea bazinului..
din cauza acestei instabilitati,vietuitoarele din bazin sufera...sau,mai dramatic,mor
In aceasta situatie,un substrat bun ar fii un substrat din lava vulcanica,care prinre altele este si bun filtru biologic,adica se pot acumula colonii de bacterii.. Lava vulcanica sa foloseste si ca mediu de filtrare bio... si nisipul ,coart,de care spunea colegul e destul de bun si pentru asta...
Deci in esenta, ce vreu sa spun.. sa nu te descurajezi.. inceputul e greu.. si nu cred ca e vreun acvarist printre noi care sa nu fii avut rateuri...
Ce am spus mai sus este pentru a intelege putin cum merg treburile...in general...asta nu inseamna ca explicatiile date sunt suficiente pentru a face un bazin bun in care pestii sa fie "fericiti".. e de invatat

PRINCIPAL 1-CICLUL AZOTULUI
2-FILTRAREA -tipuri de filtrare si rolul acestora
3-PROPRIETATILE APEI-compozitie chimica de baza (limitele admise pentru apa dulce)
eu cred ca pentru a putea trece de situatia in care esti ,e destul.. din punctul meu de vedere asta e mimimul de plecare in acvaristica dar nu suficiet...Suficient... nu cred ca exista cand vrei evolutie...

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 22:11:55


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Multumesc la toti, v-am ascultat sfaturile ?i cred ca toti am început prost cu acvariile, Ok acum ca am terminat cu asta poate cineva sa Imi raspund la prima mea întrebare? Cu guppyul?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2017 12:57:31

ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Adrian de când am pestii mi-au murit 1 sanitar si 2 Guppy iar, tot nu m-am retras

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2017 12:57:54

ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Care cred ca s-a întâmplat din cauza ca nu am f?cut ciclarea, asta a fost inainte sa am neonii si zebrele
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

in legatura cu femela..nu stiu ce sa zic... am avut si eu si...credeam ca e gestanta dar nu am avut pui.. nu iti pot spune sigur...ce stiu este ca daca are conditii cat de cat ....o sa faca puiisi in bazin....sa nu te impacientezi.. lasa selectia naturala... cel mai puternic traieste...guppy se inmultesc in draci... nu v-a dura mult sa ai un bazin suprapopulat cu guppy

Daca e gestanta iti pot spune colegii cu toate ca unul din colegi a incercat sa iti raspunda la inceput


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Salut ast?zi am schimbat apa la acvariu si la o zebra i-a Puscat burta nu stiu dece ?i ,Clau nu prea pot veni pentru ca am 12 ani
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ai schimbat apa?.. TOATA?
.. daca ai schimbat-o toata nu e prea bine....schimbul de apa sa face odata pe saptamana,intre 10 si 30% si e bine sa si aspiri substratul (nisipul).. la alte specii de pesti se schimba mai multa.. daca bazinul nu e ciclat.. faci schimbul max la 3 zile.. nu mai mult de 30% din volumul bazinului
pentru guppy,zebre,neoni... si alte specii de apa calda, e indicat ca apa de schimb sa fie la aceeasi temperatura cu cea din bazin pentru ca daca pui apa mai rece, diferenta de temperatura creeaza soc termic ceea ce dauneaza pestilor...
Sa nu credzi ca daca le pui apa rece si ai vezi ca se agita, pestii sunt fericiti... in nici un caz
Cind speli filtrul si materialele filtrante, niciodata sa nu le speli la jetul de la ghiuveta,materialele filtrante se clatesc in apa care ai scos-o din bazin,nu stoarse ,nu agitate...pur si simplu le bagi si le scoti de cateva pri... altfel ,pierzi coloniile de bacterii
Mancare nu se da multa,pentru ca ceea ce ramane se aseaza pe fundul bazinului si ,prin descompunerea ei se creaza amoniac.Acest amoniac se face si de la dejectiile peztilor (kaka)Da-le mancare atata cat mananca in 2 minsi poti sa le dai doar la 2 zile..asta ar fii indicat pentru ca bazinul nu este ciclat si oricind poate sa apara o cantitate mai mare de amoniac,nitriti sau nitrati.. dandu-le mai putina mancare,si la o perioada mai lunga,asta inseamna mancare mai putina pe substrat si dejectii mai putine deci si emisii de amoniac mai mici..nu te speria,nu ai sa vezi peste mort de foame
In legatura cu zebra... imi pare rau pentru ea.. dar nu am auzit pina acum sa ai plesneasca burta unui peste.. poate ca s-a mai intimplat... eu nu stiu...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2017 12:31:57


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Nu nu am schimbat toat? apa, ?i nu le dau mult? mancare, mai dau câteodat? o mancare pastila pentru hoplo
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Este gestanta?
[Thumb - Screenshot_2019-10-21-10-59-16.png]

[Thumb - Screenshot_2019-10-21-10-59-11.png]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu ii vad bine pe niciunul din pestii de mai sus.
Adrian,sa sti ca mie mi s.a intamplat odata,prin 2014 parca,aveam niste zebre amarate salvate din petshop,iar la un moment dat,uneia roz i s.a intamplat ca dintr.un punct rosu pe abdomen,sa i se ttansforme intr.o explozie de stomac,i.a pocnit efectiv stomacul,dar ea inota fara probleme.....nu am mai vazut asa ceva...a trebuit sa o inlatur

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Prima poza
[Thumb - Screenshot_2019-10-21-10-59-16.png]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Posibil sa fie, dar mai e mult pana sa faca puiuti. Mi se pare ca e cam rosie in zona branhiilor, daca e asa, nu e normal. Spor!
[ICQ]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Dar aceasta molly ballon?
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Tu chiar nu intelegi sa numai te bagi in posturile colegilor? Ai topicul tau deschis, posteaza acolo! Nu are acvariu ciclat, de aceea sunt asa rosii.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com