[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BBA\  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asa miroase glutaraldehida. Cunosc foarte bine substanta, chiar acum am in curs de inregistrare un decontaminant pe baza de glutaraldehida care inlocuieste vechile produse pe baza de formaldehida, interzisa de vreo trei ani in UE.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asa, de curiozitate, ce concentratie are si ce mai contine pe linga glutaraldehida?

Recunosc ca ai dreptate cu mirosul. Intepator si a ceva stricat simultan. N-am fost destul de curios. Reflex ramas de pe vremurile cind lucram in chimie. Daca nu stii ce e mai bine nu mirosi.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 08:38:12


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Acuma am incercat si eu sa vad, da are un miros ciudat, intepator,da las ca nu lasa miros in acvariu
Si la mine a avut efect la alga, asa ca trecem peste miros.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cum am spus in alta parte, eu am avut o experienta negativa cu produsul acesta.
Insa, ca sa fiu corect, dupa ce m-am gindit bine, mi-am amintit ca eu l-am folosit injectat
direct in zona de plantare a HC. Chiar in forma dozajului corect, este posibil ca de aici
sa fi rezultat efectul negativ asupra RCS (pentru ca Amano nu avut nimic).

Cum am memoria cam scurta, l-am folosit si in al doilea nano unde aveam 3 Amano,
6 Blue Pearl si 6 Bloody Mary, de data asta diluat si adaugat treptat in apa. Rezultatul :
am ramas numai cu Amano si doi BP. Asadar, ceva-ceva tot este. Posibil sa fie legat de
volumul de apa si de curentii de apa din acvariu. In ambele cazuri nu stateam foarte bine
la acest capitol. Oricum, recomandabil cred ca este sa fie diluat inainte de a fi utilizat si
dozat in fluxul de apa incet-incet.

Asta ca sa fiu corect si fata de Easy Life si fata de voi si sa nu gresesc prin informatii incomplete.

Edit : Am un flacon de 100 ml apropae intreg. Cine e amator ...

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 11:39:54


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am avut si eu probleme cu niste alge exact ca in pozele tale.
Am pus Easy Carbo zilnic cam cat ziceau ei in instructiuni, turnat direct in acvariu (nu injectat langa plante).
Incet, incet au disparut (in cateva luni). Si nu am avut probleme cu crevetii.
Acum cei drept intre timp s-a si inmultit in draci Elodeea si e posibil sa fi consumat din nutrientii care inainte erau disponibile pentru alge.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am vazut vreo doua review-uri unde se vorbea de acelasi efect asupra RCS.
Nu se spunea cum a fost administrat dar ma tem ca au facut aceeasi greseala.

Edit : Foaaarte interesant! Am intrat din nou sa revad review-rile si ... nu mai sunt.
Era unul suparat tare pe "chimicalele pe care ni le viriti pe git" pentru ca pierduse
toata colonia de RCS. Dar sub produse nu mai sunt review-ri ... deloc!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/07/2017 11:46:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Poate o fi fost din cauza unei supradozari.
Eu la 60L parca puneam cam 2ml.
Daca acvariul e si mai mic e destul de greu de nimerit doza. Eventual doar sa iei cu pipeta.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca prima data l-am aplicat gresit : era in acvariul de 100 de litri!
A doua oara l-am dozat la picatura in seringa de 10, l-am diluat cu apa si l-am injectat treptat.
Ramin la parerea ca este foarte important fluxul de apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Venit din peregrinari, inceput aditie de easycarbo. 5 ml/zi. Vedem ce va iesi. Cert este ca am inceput sa am alge cam pe tot ce este plastic in acvariu.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De cind au dat caldurile Am ajuns la 29 de grade cu toate ventilatoarele) s-a mai raspindit si la mine - pe PVC si pe PTFE.

Mai ales acolo unde sint unghiuri ascutite - la imbinari, taieturi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

se pare ca la mine merge bine cu temperatura.. cu algele... mai sunt pe ici pe colo...cred ca cei care aveti pesti de apa rece ar fi cazul sa faceti schimburi de apa mai dese...mie nu mi s-a mai ridicat apa peste 24 ,5 doar 2 ventilatoare.. dar cu schimb de apa la 3 zile

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aveam 34-35 de grade - am zis mersi ca nu a trecut de 29.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Rundas wrote:Pfffff... M-am dus sa vad daca am prin casa asa ceva si cica ar fi. Doamneeeeeeeeeee!! Asa miros întzepator are sau este "stricat"?


Mie mi s-a parut mereu ca glutaraldehida (vb aici de Easy Carbo si Master Line Carbo) are un miros asemanator cu cel ramas pe maini dupa ce rupi o crenguta verde de copac si o decojesti...ceva de genu

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Glutaraldehida nu disociaza in apa decit in foarte mica masura. Asadar, aportul de carbon pentru plante nu provine de aici. Glutaraldehida insa, are efect de reducere a tensiunii superficiale pe suprafata pe care ajunge. Desi cei de la Easy nu ne vor spune niciodata care este secretul, eu cred ca este un efect indirect : datorita proprietatilor glutaraldehidei, se forteaza stomatitele plantei care, astfel, absoarbe mai mult CO2 existent in concentratii normale in apa. Un efect indirect. Probabil ca are si un efect direct asupra algelor care, pina la urma, sunt organisme inferioare pe scara evolutiei. Probabil ca Easy carbo, pulverizat pe o suprafata mucegaita, va avea un efect similar.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Glutaraldehida se disociaza si in apa distilata - in citeva sute de zile nivelul ei se injumatateste (parca cca. 3 ani). Daca in apa exista si substante organica ( ca in orice acvariu) timpul de injumatatire ajunge in jur de 16 ore. E motivul pt. care ferilizarea cu glutaraldehida se face zilnic.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

https://en.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde


primul paragraf
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Liv wrote:Glutaraldehida se disociaza si in apa distilata - in citeva sute de zile nivelul ei se injumatateste (parca cca. 3 ani). Daca in apa exista si substante organica ( ca in orice acvariu) timpul de injumatatire ajunge in jur de 16 ore. E motivul pt. care ferilizarea cu glutaraldehida se face zilnic.


Corect! In solutie cu apa, glutaraldehida nu disociaza rapid decit in contact cu substratul asupra caruia actioneaza, cum bine zici, substanta organica dar care contine amine, amide, ... orice tip de fractiune proteica pe care o poate denatura. Acesta este si mecanismul prin care devine o substanta biocida. In combinatie cu compusi cuaternari ai amoniului, este foarte stabila in solutie si actioneaza dupa diluarea ei in apa si aplicarea pe substrat. Chiar si asa, solutia este stabila pentru mai mult de 12 ore.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Conform cu datele din articol (plus alte 5-6 articole) corelate cu datele publicate despre CIDEX poate fi folosita ca agent dezinfectant timp de 2 saptamini - deci se descompune (de prin alte parti - in contact cu apele poluate cu materiale biologice se descompune de la 51mg/l la 4mg/l in 30 minute - e folosita la tratarea apelor uzate). Cidex OPA cica are 0.55% glutaraldehida (la CIDEX nu se precizeaza concentratia - in RO). Recomandarile altora pt. dezinfectanti ridica concentratia la 5-25%. In calitate de dezinfectant e activa impotriva bacteriilor gram pozitive si gram negative, virusurilor si ciupercilor, iar la expunere indelungata (30-40 minute) si impotriva sporilor. Se pare ca se combina cu multe proteine - de unde deriva si efectul dezinfectant. Din nefericire ataca si pielea - sint citeva plingeri ale chirurgilor despre Cidex se pare. Asupra ochilor are un efect si mai rau. In concentratii mai mari poate provoca arsuri.

Testele toxicologice mi se par cam neconcludente - sint citate aceleasi teste prin toate articolele (le-am citit prin diverse locuri - dar nu am destule cunostiinte de biologie ca sa le interpretez). Se pare ca undeva intre 1-5mg/l e o limita de toxicitate (la soareci si sobolani). Ataca in primul rind sistemul respirator (in aer). A fost testata si pe un ostracod si o planta de apa cu rezultate iarasi cam neclare (pentru mine).

E folosita in industrie la prevenirea "depunerilor" de bacterii si alge (inclusiv petroliera - la fracking - astia declara ca nu e toxica in apa, dar parca nu ii cred). Solutiile de glutaradehida pot fi "activate" cu unele substante alcaline - devine mult mai eficienta la dezinfectie.

Am gasit si eu citeva topicuri in care se declara ca a fost toxica pt. creveti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Concentratia de pina la 25% este folosita la decontaminarea incaperilor prin termonebulizare.
Este varianta de inlocuire a clasicei formolizare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com