[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A doua incercare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu m-am lovit de problema palpairii la alta lampa si pana nu i-am facut legatura la pamant(interesant: la reflector) nu am rezolvat palpairea. O alta cauza a palairii este distanta foarte mica intre reflector si neon, si ca solutie este marirea distantei intre cele 2. De asemenea lipsa impamantarii da erori mari la sonda ph, si discutiile pot continua

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu m-am lovit de problema palpairii la alta lampa si pana nu i-am facut legatura la pamant(interesant: la reflector) nu am rezolvat palpairea. O alta cauza a palairii este distanta foarte mica intre reflector si neon, si ca solutie este marirea distantei intre cele 2. De asemenea lipsa impamantarii da erori mari la sonda ph, si discutiile pot continua


Probabil ai dreptate, la capitolul asta cultura mea este aproape de 0. Mai departe de schimbat o priza si impins sigurantele la loc nu ajung

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am gasit-o aici mai ieftina: http://www.pro-aquarium.ro/magazin/apa-dulce/lampa-acvariu-t5-2x24w-60-cm-aquazonic/
Sper ca nu incalc vreo regula, ca am postat asta...daca da, rog un moderator sa stearga postul.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Asa cum am mai spus si alta data scopul forumului este ca fiecare sa-si aduca contributia atat cat poate el, fara a avea vreun interes. Experienta aici ca si in alte domenii se prinde in timp. Sunt convins ca si tu esti mai bun decat mine in alte domenii in care eu sunt 0. Asa ca sa fim sanatosi, si sa ne aducem aportul fiecare dupa priceperea si cunostintele noastre

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu zic sa o comanzi. Acum ma gindeam daca nu ai gasi si o solutie de capac de sticla, decupat pentru sistemul de prindere al lampii. Sau poate merg prea departe ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

La asta nu m-am gandit inca
Oricum, va multumesc mult de ajutor, ramane Aquazonic.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

studiaza si aici http://www.petbazar.ro/Lampi-Acvaristica/p/146/p-2,s-3,f-prod-Aqua-Zonic/ . Sunt 2 modele diferite de la aceeasi firma. Vezi care sunt diferentele. Sau cauta si alte modele, poate vezi ceva mai bun. Prima(cea gri) are si multe recenzii

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2017 13:16:21


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna din nou,

Astazi a ajuns filtrul, iar diseara cand ajung acasa o sa il instalez. Din ce am citit, cel mai OK e sa il pun sa mearga in paralel cu cel de acum...dar avand in vedere decupajele mici din capac, nu prea cred ca o sa imi incapa mie toate acareturile...si ca sa fiu foarte sincera, nerabdarea mea joaca un rol foarte important. Daca as turna micromecul pe care il am in filtrul actual intr-unul din sertarele de la filtrul nou, e rau rau? Sau mai bine sa nu incerc scurtari de genul si sa procedez ca la carte?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Procedeaza ca la carte. Lasa ambele filtre sa mearga concomitent. Sprijina capacul pe ceva mai sus si lasa filtrele sa-si faca datoria. Ar fi bine sa folosesti si bacterii vii( fiole) pe care le pui in filtrul nou pe care il umpli cu apa din acvariu(nu cu apa proaspata). Poti sa pui pe coltul acvariului in diagonala niste betisoare pe care poti sprijini capacul actual( nu e foarte estetic, dar cu siguranta este cel mai bine)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Intr-adevar, nu e foarte estetic, dar de capac scap oricum zilele astea dupa ce ajunge lampa pe care am comandat-o ieri.
Mersi de sfat, asa o sa fac.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Tocmai am terminat de instalat filtrul...si nu sunt incantata deloc. Imi face furtuna efectiv in acvariu, desi in manual arata ca are o rotita de reglare a debitului, eu nu am gasit-o niciunde, deci imi ravaseste tot prin acvariu In plus, teava de in era prea lunga, deci a trebuit sa o ajustez ca arata foarte rau, spray bar-ul la fel, e cam lung

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2017 00:36:09

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de regula toate tevile vin mai lungi, ca sa poata fi ajustate prin taiere in functie de dimensiunile acvariului nostru. Filtrul este acum ca o pereche de pantofi noi care te strang: da-le timp sa se aseze pe picior si or sa devina cei mai buni pantofi ai tai. Daca debitul e prea puternic, actioneaza butoanele(parghiile gri) de langa furtunuri de pe filtru. Nu uita ca orice filtru se va colmata in timp si atunci automat iti va scade debitul. Odata cu introducerea pestilor, va creste si mizeria si depunerea acesteia in sistemul de filtrare. Aceasta va colmata partial mediile de filtrare si debitul se va reduce. Ai rabdare si da-i posibilitatea sa-si faca datoria, o sa vezi ca totul e ok

This message was edited 2 times. Last update was at 28/02/2017 01:19:48


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

McLovin wrote:...si nu sunt incantata deloc. Imi face furtuna efectiv in acvariu...

Problema se poate rezolva si daca "largesti" putin gaurile din teava aia...
- cu un varf de foarfeca, prin rasucire, incet-incet, se poate mari diametrul gaurilor.
- pentru inceput, fa-le alternativ (una "da" si una "nu")... daca tot nu esti multumita, le poti largi pe toate.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc frumos, o sa incerc asa, sa largesc gaurile de la spraybar cu varful foarfecii.

scorpionul wrote: Filtrul este acum ca o pereche de pantofi noi care te strang: da-le timp sa se aseze pe picior si or sa devina cei mai buni pantofi ai tai.


De obicei, pantofii mei ma strang de la prima purtare pana la ultima, sper sa nu fie asa si cu filtrul
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai nu mai cumpara pantofi de la raionul de copii....
scuze off-topic..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cand ii iau, zici ca imi pune Dumnezeu mana in cap, ca nu exista pantofi mai comozi...dup-aia...e alta poveste
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai schimba povestile intre ele...cind pleci la cumparaturi ia-o pe "dup-aia"

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asa si cu acvariul.

La inceput, cind il umpli cu apa, este plantat, toate pietrele si decorurile stralucesc de curatenie, ai senzatia ca nu trebuie decit sa astepti sa creasca plantele, sa se cicleze si sa vezi, in sfirsit, animalutele "bintuind" prin acvariu. Apoi incep problemele : apa cetoasa, apa galbena sau verde, alge, nu ai dimensionat bine filtrul (e prea mare sau prea mic), iti mai trebuie lumina, CO2 (hopa! asta e chiar scump) s.a.m.d. Insa, diferenta fata de pantofi este aceea ca, pe masura ce "imbatrineste", acvariul devine mai frumos ca la inceput, deci mai "confortabil" pentru privire. Cu cit il "porti" mai mult, cu atit devine mai interesant.

In nota glumitelor de mai sus ...

...aflati ca, in anii '70-'80 in orase erau foarte multe cizmarii. Pantofii erau de calitate slaba (cu exceptia celor "refuzati la export" si pe care era bataie) asa ca noi toti trebuia sa reparam pantofi sau cizmele (ba sa-i lipim, ba sa le batem cuie sau blacheuri, ...). Acum abia daca mai vezi una sau doua cizmarii; cine mai lipeste talpi. Interesant era faptul ca, dupa ce puneai "fete" la pantofi (adica talpa falsa) erau mai comozi ca la inceput. Acvarii insa, nu prea gaseai. Erau unii care se incumetau sa le faca, cu putinele posibilitati de taiere, lipire, cantuire. Plantele erau culese de prin iazuri iar pestii erau mai mult "la schimb". De filtre profesionale, nici vorba.

Ca sa vezi cum se schimba lucrurile.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

smilie

Mai o intrebare, reglarea de la chestiile alea on/off se face atat pe in cat si pe out? Sau poate sa ramana IN e maxim de exemplu si OUT pe minim? Mie asta imi cam da cu virgula, dar ce stiu eu?! As vrea sa incerc sa il reglez asa inainte sa bag foarfeca in el...
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

parerile sunt impartite aici, dar daca ar fi al meu, eu as obtura din out

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com