[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu provizoriu  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am pH-ul apei destul de stabil. Totusi el varianza in plaja 6,5 -6,9 . Daca ar fi dupa mine eu as prefera un pH de 7 -7,1 , numai ca se pare ca nu creste ... . Am incercat si kh/pH increaser de la Sera , cresterile erau cam de 0,2 pH imediat dupa augmentare apoi dupa o zi doua pH revine la legea lui ( valorile ce le-am pus initial ) . Sa ma ingrijorez sau sa nu imi mai bat capul si sa merg inainte cu pH - ul 6,5 -6,9 ? Ieri cu ocazia schimbului saptamanal de apa am gasit valori foarte bune : NH4 imperceptibil , N02 intre 0,05 - 0,1 mg/l , pH cum am zis mai sus, doar NO3 era pe la 30 mg/L si cu schimbul de apa l-am adus pe la 15 mg/L .
Apa v-a fi tratata pe moment cu Profito de la Easy Life si Clynol de la JBL. EasyCarbo nu adaug inca pentru ca nu am achizitionat inca test permanent de CO2 si atunci imi este teama de o eventuala intoxicatie a pestilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2017 08:39:37

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

poze

image

image


by koala: Am reparat linkurile.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/03/2017 10:16:36

Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

MihaiF wrote:Am pH-ul apei destul de stabil. Totusi el varianza in plaja 6,5 -6,9 . Daca ar fi dupa mine eu as prefera un pH de 7 -7,1 , numai ca se pare ca nu creste ... . Am incercat si kh/pH increaser de la Sera , cresterile erau cam de 0,2 pH imediat dupa augmentare apoi dupa o zi doua pH revine la legea lui ( valorile ce le-am pus initial ) . Sa ma ingrijorez sau sa nu imi mai bat capul si sa merg inainte cu pH - ul 6,5 -6,9 ? Ieri cu ocazia schimbului saptamanal de apa am gasit valori foarte bune : NH4 imperceptibil , N02 intre 0,05 - 0,1 mg/l , pH cum am zis mai sus, doar NO3 era pe la 30 mg/L si cu schimbul de apa l-am adus pe la 15 mg/L .
Apa v-a fi tratata pe moment cu Profito de la Easy Life si Clynol de la JBL. EasyCarbo nu adaug inca pentru ca nu am achizitionat inca test permanent de CO2 si atunci imi este teama de o eventuala intoxicatie a pestilor.


De ce doresti sa maresti ph-ul ?

EasyCarbo nu va modifica ph-ul apei si nici nu va modifica concentratia de co2 din apa. Easycarbo este o sursa de carbon lichid mai precis este o solutie cu glutaraldehida care ofera plantelor carbon, nu CO2. Solutia nu este toxica pt vietati decat in concentratii mari, daca folosesti dozajul recomandat nu va fi nicio problema.


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ok ... deci pot sa bag Easy Carbo fara nici un stres ?

Pai legat de carasi am gasit ca pH optim este intre 6,5 si 7,5 din unele surse SI 6 si 8 din alte surse . Asa ca eu am vrut sa il duc la 7 ca sa fie pe mijloc. Nu stiu insa ce pH prefera guppy.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si nici de ce nu se vad pozele mele am facut exact la fel cum faceam si pana acum ...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

MihaiF wrote:ok ... deci pot sa bag Easy Carbo fara nici un stres ?

Pai legat de carasi am gasit ca pH optim este intre 6,5 si 7,5 din unele surse SI 6 si 8 din alte surse . Asa ca eu am vrut sa il duc la 7 ca sa fie pe mijloc. Nu stiu insa ce pH prefera guppy.


Poti sa bagi EasyCarbo sau echivalentii lui fara probleme. Dozarea trebuie facuta zilnic dupa ce se aprinde lumina - se descompune repede in apa - in 14 ore ramine la jumatate.
Gupy nu au o preferinta majora pt. pH. Oricum sint crescuti in acvarii de zeci de generatii. 7 e bun pt. ei.

O sa ai in timp 2 probleme.
1. Gupy se reproduc foarte repede, dar o sa aibe grija carasii sa nu ramina nici un pui de gupy. Daca o sa vrei pui de la gupy o sa trebuiasca sa izolezi femela.
2. Tot carasii o sa-ti haleasca plantele si o sa le scoata din substrat. Mai tirziu, nu acum cind sint mici.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Liv wrote:
MihaiF wrote:ok ... deci pot sa bag Easy Carbo fara nici un stres ?

Pai legat de carasi am gasit ca pH optim este intre 6,5 si 7,5 din unele surse SI 6 si 8 din alte surse . Asa ca eu am vrut sa il duc la 7 ca sa fie pe mijloc. Nu stiu insa ce pH prefera guppy.


Poti sa bagi EasyCarbo sau echivalentii lui fara probleme. Dozarea trebuie facuta zilnic dupa ce se aprinde lumina - se descompune repede in apa - in 14 ore ramine la jumatate.
Gupy nu au o preferinta majora pt. pH. Oricum sint crescuti in acvarii de zeci de generatii. 7 e bun pt. ei.

O sa ai in timp 2 probleme.
1. Gupy se reproduc foarte repede, dar o sa aibe grija carasii sa nu ramina nici un pui de gupy. Daca o sa vrei pui de la gupy o sa trebuiasca sa izolezi femela.
2. Tot carasii o sa-ti haleasca plantele si o sa le scoata din substrat. Mai tirziu, nu acum cind sint mici.


1. Eu nu doresc guppy in acvariu. I-am primit de la un prieten pe post de pesti de sacrificiu pe perioada ciclarii. Vad ca au reusit sa treaca de ciclare. Nu am nici un interes sa ii inmultesc. Faptul ca vor regla carasii inmultirea lor este de bine din punctul meu de vedere.
2. Aici e nasol , carasii nu i-am dorit ... sunt primiti de fica mea. Eu nu mi-am dorit un acvariu. Au venit pestii , cadou pentru fiica mea si odata cu ei a inmugurit in sufletul meu dragostea pentru acvaristica. Problema e ca eu imi doresc un acvariu plantat chiar daca am 2 carasi ... .
Voi face un compromis si imi voi asuma pagubele care vor aparea in timp . Alta varianta nu am , daca nu se va mai putea cu ei atunci am sa ii vand . Asta este. Ma voi orienta pe plante rezistente , eventual cu crestere f rapida si acvariu f bine plantat . Cam asta as putea face.
Am inteles si mi-am asumat potentialul distructiv al carasului.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu esti primul care a ajuns la acvariu de la un cadou pt. copil. Si care a preluat intretinerea completa. Si ai facut aproape foarte bine pentru cineva care nu a aflat de intretinerea unui acvariu decit dupa ce a avut primul peste.

Carasii au viata destul de lunga. 10-12 ani in acvariu si pina la 20 de ani in iaz. Am citit si de 18 ani in acvariu. La 180 de litri daca sint intretinuti bine ii ai pe minim 12 ani. Sint adevarati porcusori. Maninca mult si fac mizerie multa. Chiar cu intretinere f. buna (schimburi de apa la 1-2 saptamini, sifonat substratul la maxim 1 saptamina - preferabil ar fi mai des - se poate face repede si destul de usor) tot ai nevoie de un filtru extern umflat cu materiale de filtrare biologice (Siporax, Matrix, Biorio).

Liste de plante facute de altii pt. carasi:

http://aquariumtidings.com/live-plants-for-goldfish-aquariums/

http://thegoldfishtank.com/plants-with-goldfish/

Daca nu te descurci cu engleza intreaba. Toate sint plante din categoria usoara fara necesitati deosebite.

Anubias e foarte rezistent, dar creste foarte incet (rizomul nu se ingroapa in substrat). Elodea creste atit de repede incit carasii nu reusesc sa o manince. Poate fi lasata si ca planta plutitoare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc , eu acum nu numai ca am preluat munca de la copil dar cred ca m-am si virusat . Nu cred ca caraseii mei vor apuca atatia ani , au muscat destul de bine din varful de nitriti din timpul ciclarii , pana cand am apucat sa ii mut la prietenul meu.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

18 ani nu cred. Dar cred ca o sa ii ai pt. 8-10 ani.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

MihaiF wrote:Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?


Mi se pare ca trebuie sa introduci link-ul ca BB codes - nu stiu exact. Sau sa pui un anumit link din cele 4.
Copiiind link-ul tau (de la http pina la .jpg) in alta pagina se vad.


Eu prefer sa redimensionez pozele care vreau sa le pun aici la 800x600 sau 1024x768 cu IrfanView simultan cu comprimare - sa se incadreze in pagina si sa fie mai mici.
Din cite am vazut pozele de pe photobucket dispar dupa un timp.
De la o vreme prefer sa folosesc contul de gmail - https://photos.google.com/ - scap de introdus parametrii de comprimare.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?


- in primul rand, trebuie sa debifezi optiunea "Disable HTML in this message" (in casuta in care scrii, randurile de dedesubt).
- in al doilea rand, linkurile puse de tine nu erau corecte.

Astea sunt cele corecte... le afli cu right mouse pe poza si "Copy image location".

- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212005_zpski0mueko.jpg~original
- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212049_zpsc4gfl0sz.jpg~original

Un ultim sfat util: Inainte sa dai "Submit" unei postari, e bine sa previzualizezi mesajul ("Preview"). In felul asta iti dai seama daca totul apare asa cum trebuie.
Edit: Ti-am reparat linkurile si acum pozele sunt vizibile.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2017 10:21:26


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:
MihaiF wrote:Ceva pareri de ce nu se vad pozele mele ?


- in primul rand, trebuie sa debifezi optiunea "Disable HTML in this message" (in casuta in care scrii, randurile de dedesubt).
- in al doilea rand, linkurile puse de tine nu erau corecte.

Astea sunt cele corecte... le afli cu right mouse pe poza si "Copy image location".

- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212005_zpski0mueko.jpg~original
- http://i1368.photobucket.com/albums/ag177/fenesan_mihai/20170310_212049_zpsc4gfl0sz.jpg~original

Un ultim sfat util: Inainte sa dai "Submit" unei postari, e bine sa previzualizezi mesajul ("Preview"). In felul asta iti dai seama daca totul apare asa cum trebuie.
Edit: Ti-am reparat linkurile si acum pozele sunt vizibile.


Multumesc foarte mult. Sper sa reuses de acum inainte.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu gasesc un mascul de guppy. E cel mai mic dintre cei 5 pesti care erau in acvariu . Acvariul are capac , deci de sarit nu a putut sari. Pe langa asta l-am tot cautat dupa plante , dupa filtre si NIMIC . Ce s-a putut intampla oare ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A murit si l-au mancat ceilalti (melcii, carasii, etc.)... mirosul de "mortaciune" ii atrage, chiar daca in mod normal ei nu ar manca un peste viu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:A murit si l-au mancat ceilalti (melcii, carasii, etc.)... mirosul de "mortaciune" ii atrage, chiar daca in mod normal ei nu ar manca un peste viu.


Asa repede ? Eu nu am melci , decat cei 2 carasi. Aseara cand am facut schimbul de apa l-am vazut . Dimineata nu mai era . Se poate descompune asa in 5-7 ore si sa fie papat complet ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Treaba e batuta in cuie . Mai am doar 4 pesti in acvariu. 2 Carasi si 2 guppy . Am cautat peste tot , pe langa acvariu, pe sub buturuga , pe dupa filtre si plante , NIMIC.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

poza cu acvariul Aquael ...
singura planta care creste este Ludwigia (restul stau pe loc)
Am in acvariu substrat de la Tetra , si folosesc de la Easy Life , Profito si Easy Carbo. Lumina este deficitara ...



image
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

se pare ca m-am indragostit de hobby-ul meu cel nou . Acvariul mic nu se va mai demonta . Rog un moderator sa ii modifice numele din ,,Acvariul meu provizoriu '' in ,, Acvariu Aquael de 54L ''

Azi a mai murit un peste guppy , o femela . Moartea a survenit la 12-13 ore de la schimbul de apa ....
Populatie actuala : 2 carasi , 1 guppy , 2 melci pomaceea.

image
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com