[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cichlide africane mbuna Malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este clar problema sunt pietrele, am scos o parte din ele in urma cu cateva zile si am lasat un pic mai minimalist decorat ( mi-ati bagat in cap sa nu daram vreun bolovan sa sparg acvariul si pana la urma le-am dat jos ), ideea este ca pietrele scoase din acvariu, uscate acum, cand am dat cu mana peste ele au lasat un nisip fin - asta trebuie sa fie cauza pentru ceata din acvariu...
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema devenise destul grava, pietrele respective clar se erodau in apa si din ce in ce mai multe particule pluteau prin ea si intrau peste tot, in filtru, substrat.. etc. - clar era ceva in neregula si cum ultima schimbare au fost pietrele acolo era problema.

Asa ca m-am decis si am scos toate pietrele si nisipul ala dubios, schimbat 80% din apa, deschis filtru extern ( am pastrat cele doua sertare pe care le am cu bile cateva minute in galeata cu apa scoasa din acvariu, cat am aruncat toata mazga de se formase la fundul filtrului ) curatat de mizerie filtrele din bureti tot cu apa din avariu.

Am inlocuit nisipul cu nisip natural, culoare bej, granulatie mica si am decorat cu cateva pietre mai mici din cele vechi negre, schimbatul nisipului a fost o provocare destul de mare dar am reusit sa asez nisipul cel nou foarte usor dupa ce l-am spalat bine inainte si nu a ridicat prea mult praf in apa.

Am schimbat un neon din cele doua standard cu care a venit dotat acvariul, am pus un neon JBL de 30W, cu spectru de lumina rosu/albastru ( in fapt o tenta de lumina rozalie ) - din ce am citit pe un topic aici pe forum am inteles ca acest spectru de lumina rosu si albastru ar fi bun pentru a evita algele ( sper sa nu fii inteles aiurea ).

Dupa 24 de ore, apa este destul de limpede si acum nu pot decat sa sper ca totul sa mearga bine sa nu fii dat peste cap filtrarea biologica.

Pestii cel putin sunt foarte energici, nu par sa se resimta dupa schimbul de apa destul de mare si de decor prin care au trecut si mananca fericiti.

Legat de pietre o sa studiez un pic mai bine problema si sa vad cum o scot la capat cu decorul.

Ca si plan pe termen scurt vreau sa-mi iau inca o canistra externa sa o umplu cu material biologic si o pompa sa imi circule apa prin acvariu. ( sa elimin improvizatia cu filtru mic ascuns dupa piatra )
Pe termen mediu un upgrade - ceva de 1.5 - 2m ( 500 L ) .

Si o poza cu acvariul :
image
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Stefan M wrote: din ce am citit pe un topic aici pe forum am inteles ca acest spectru de lumina rosu si albastru ar fi bun pentru a evita algele ( sper sa nu fii inteles aiurea ).


Ar trebui sa-ti doresti alge, pestii le vor aprecia.
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu au fost neaparat algele un considerent, vroiam mai mult sa schimb lumina sa scot culoarea pestilor mai bine in evidenta si pe plan secund se evit algele ( am avut in trecut problema apei verzi si nu prea as vrea sa o repet ).

Piatra mai mare, de este pusa sa mascheze filtrul intern a fost scoasa din acvariul carantina si avea un strat de alge verzi destul de frumos, in 2 ore au curatat piatra complet cei doi ancistrusi din acvariu ( pe prima pagina am scris pleco .. imi cer scuze de confuzia respectiva ) - Koala, spuneai sa ii scot la inceputul topicului, la treaba asta cu algele te gandeai ?

Ca si update pt a 3-a zi, apa limpede, ce sedimente am ridicat in coloana de apa cand am schimbat nisipul s-au ridicat toate la "luciul apei" si am bagat un Eheim Skim350 astazi in acvariu sa le elimin, nu par sa fie probleme pana acum.


Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Posibil sa mai fie postat aici clipul de mai jos.

Daca tot am avut experienta neplacuta cu pietrele precedente cred ca este un bun tutorial.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stefan M wrote:... in 2 ore au curatat piatra complet cei doi ancistrusi din acvariu ( pe prima pagina am scris pleco .. imi cer scuze de confuzia respectiva ) - Koala, spuneai sa ii scot la inceputul topicului, la treaba asta cu algele te gandeai ?...

Nu!... eu ma refeream la faptul ca pleco se fac mari de tot si elimina multa mizerie.
Pe de alta parte, nici ancistrusii nu sunt o "jmekerie" intr-un bazin de africani... africanilor le place sa ciuguleasca algele de pe pietre, asa ca ancistrusii "le iau mancarea de la gura".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un nou mic update )

Daca va spun ca iar am schimbat nisipul ma credeti nebun, dar cam asta am facut - nici ultimul nisip cel bej nu a fost de prea mare succes - orice miscare a pestilor mai energica aproape de substrat ridica multe particule fine de nisip - ce pluteau prin apa.
Nu am mai rezistat si am schimbat cu totul nisipul ( pt a 3-ea oara ... ), am pus nisip negru de quartz marime 0.8 - 1.2mm si cu asta am rezolvat problema, de o sapt este apa limpede, nu mai pluteste nimic prin ea ( cu exceptia pestilor ).

Acum ma preocupa altceva, m-am decis sa-mi fac un cadou de Paste si sa-mi fac un acvariu corepunzator si cum parca Elis spunea pe postarea lui "cand stai singur faci ce vrei", eu vreau sa-l fac de 200 lungime x 60 latime x 55 inaltime si sa arate cam asa :

image

image

Acum as avea nevoie de ajutorul celor mai experimentati dintre voi cu cateva aspecte tehnice, in special cu sistemul de overflow.

Am gandit sistemul de overflow sa vina in partea dreapta a acvariului atasat de o latera mica, iar pieptanele prin care apa curge in caseta sa fie acoperit de capac, aici am cateva nelamuriri, vreau sa dimensionez acvariul de asa natura dupa ce pun capacul sa fie vizibila inaltimea de 50cm iar "luciul apei" sa fie acoperit 1-2cm de capac, ca sa fie mascat si returul de la pompa. ( nu cred ca m-am exprimat f clar - sper sa puteti descifra ce inreb eu aici )

image
image

Pentru proiectare am folosit un program de tip CAD din cloud unde pot sa modific oricand cotele date ( vreau sa proiectez fiecare aspect in aplicatie ca la final sa am toate cotele determinate ).

ps : mai aveam sa fac in capat la tevile de full si half siphone bucata de teava de duce in jos, dar fiind un work in progress stiu ca o sa mai le mut un pic asa ca le finalizez un pic mai incolo.

Opinii ?





Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Desigur, sunt sigur ca sunt multe aspecte pe care nu le-am luat in calcul unde va rog sa ma ajutati cu pareri/sfaturi/opinii.

Legat de inaltimea finala a acvariului in acesta schita nu am luat in calcul ca va avea fund dublu ceea ce adauga inca 2,4cm in partea de jos + inca alti 2.5 cm pe care ii ocupa substratul, ceea ce imi ridica inaltimea la 60cm, unde 5cm sus sunt imbracati de capac, iar 5 cm jos care trebuie sa vina imbracati de mobilier ( sau doar 2.5cm partea de fund dublu sa ramana tot substratul vizibil ) - as putea lasa mai mult de 50cm vizibili din acvariu in acest caz.

Cutia de overflow din imagini este dimensionata 10x10 ( si merge pe toata latimea acvariului 60cm ).

Momentan nu am desenat in detaliu cum va fi compartimentat sumpul. Iar ca idee cutia din stanga de culoare gri se vrea un filtru extern ( teava portocalie din acvariul fiind sorbul acestuia ).

image

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2017 20:41:36

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Succes cu noul proiect !

Nu stiu de ce ai ajuns la nisip negru ... Mananca foarte mult din lumina ... Eu am luat intotdeauna nisip din Hornbach si spalat de 4-5 ori in galeata (un sfert nisip si restul apa) iese cristal ...

Dar daca la tine functioneaza ... E OK. (Sa nu fie pietris vopsit ca am vazut si asa ceva prin petshopuri) Am experienta la pietre prin natura meseriei - piatra neagra trebuie lustruita in draci ca sa se vada neagra. Nisip negru fara interventia omului (chimicale, vopsele) nu prea se gaseste in natura.

Am folosit o singura data nisip negru intr-un acvariu mic cu un betta pentru fiul meu - nu prea a fost bine cu nisipul ala ... Acum are nisip alb si totul e perfect.

Urmareste ce se intampla ...
[Thumb - 689.JPG]

[Thumb - 679.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pai daca tot stai singur fa-l mai mare. Mie mi-e ciuda ca nu am fost pasionat de acvaristica cand eram ficior holtei.
Mi-as fi facut un acvariu de cel putin 1000l. Nevasta-mea ar fi trebuit sa accepte tot pachetul.
Acum e mai greu. Cei insurati stiu despre ce vorbesc.

Legat de nisip, si eu folosesc cel din Hornbach si sunt foarte multumit de el.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Pai daca tot stai singur fa-l mai mare. Mie mi-e ciuda ca nu am fost pasionat de acvaristica cand eram ficior holtei.
Mi-as fi facut un acvariu de cel putin 1000l. Nevasta-mea ar fi trebuit sa accepte tot pachetul.
Acum e mai greu. Cei insurati stiu despre ce vorbesc. ...

Adevar graiesti!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Caseta de overflow este prea putin adanca de 10 cm, ar teebui sa o faci de minim 15-16 cm. Latimea de 10 cm este in principiu ok,
dar ar trebui sa te gandesti ce fitinguri si teava folosesti.

In desen vad un filtru extern si un sump, daca tot faci sump fa-l mai mare si renunta la filtrul extern.

Inaltimea coloanei de apa este data de catre pieptane si este fixa la un anumit debit. Daca faci laterala
bazinului unde vine caseta de overflow mai scurta cu 7-8 cm atunci poti monta un pieptane pe toata lungimea
latimii bazinului. Coloana de apa peste dintii pieptanelui ar trebui sa fie undeva intre 1 si 3 cm. Dupa ce alegi
pompa de recirculare poti sa faci niste calcule sa determini care ar fi coloana de apa peste dinti. Mai departe
vezi cum ar trebui sa arate pieptanele ca sa ai in bazin coloana de apa pe care o doresti.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragos are dreptate.

- nivelul apei in display este dat de baza dintilor de la pieptan... in functie de numarul lor si de debitul pompei, apa urca cu 1-3 cm.
- ca atare, poti calcula cu destul de mare acuratete nivelul apei din display.
- cutia de overflow este prea mica... fa-o cum ti-a zis Dragos... oricum, ar trebui sa ai la indemana flansele, inainte sa dai comanda de gauri.
- nu vad rostul acelui filtru extern, in conditiile in care se poate mari sumpul.
- teava de retur (de la pompa) poate fi trasa tot prin laterala cu overflowul... ca sa nu se vada inestetic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai daca tot stai singur fa-l mai mare


Limitarile sunt urmatoarele :

image
image

In schitele de mai sus am incercat sa evidentiez cat mai bine spatiul disponibil, deschiderea unde vreau sa pozitionez bazinul este de 290cm x 60 cm ( intre grinzile de beton, 100cm pana la linia usilor / pe care le am scoase ) si ma gandesc ca il trag cu 5cm mai in fata ca sa pot scoate prin laterala din dreapta tevi care sa duca in holul alaturat la coloanele de alimentare si scurgere a bailor.

Asa ma gandeam ca daca am un spatiu de 290 disponibil, bazinul sa fie de 200 si sa las 45 cu 45 stanga/dreapta iar in stanga sa nu il inchid cu dulap sa am vedere in el prin doua laterale si acces la nevoie 5 cm in spatele lui ( poate si mai mult ).

-------------------------

Acum dupa ce am facut reply-ul si desenele astea, mi-am dat seama ca il pot face de 250 ... il trag 30 cm de la peretele din spate, maschez acolo overflowul si toate tevile, practic duc totul prin spate .. si am vedere si din laterale si din fata...

Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut si varianta si cu marimea de 250 / vizibil din 3 laturi ... trebuie sa gandesc instalatia pentru varianta asta - este mai buna ( trebuie sa vad si impactul in buget - dar modific bugetul .. ).

image

Legat de canistra pe care o gandeam in completarea sumpului - Fiind adusa in sump apa din partea de sus a acvariului nu o sa ajunga f greu excrementele acolo ? O canistra cu sorbul pozitionat undeva spre mijlocul acvariului nu ajuta sa capteze mai bine excrementele cand sunt plimbate de curenti prin apa ?

Asta era singurul motiv pentru care ma gandeam ca ajuta sa pun si o canistra.

Sumpul pe designul initial este de 100 x 40 x 45 - chiar am o ocazie sa cumpar un acvariu de marimea asta de la un prieten si vroiam sa-l convertesc in sump.

La designul Nr.2, ce marime sa dimensionez caseta de overflow, care acum vine pe spatele acvariului?
Din pozitia asta o sa fie mai incurcata caderea tevilor in sump, am citit recomandarea lui koala pe o alta postare privind caderea in sump direct fara alte coturi si vreau sa le fac drepte.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa arunci un ochi pe topicul lui Adi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/25254.page ... raspunde si la intrebarea ref. "cum aspiram din mizeria de pe fund".
Mai vorbim dupa aia...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Eu am facut acvariul dupa Adi Radu si a fost totul ok !
E bine sa te gandesti inainte la tot ce vrei sa faci !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, arunca un ochi pe topicul lui Adi, gasesti multe solutii acolo, varianta cu caseta in interior. Si trage apa si
de pe fundul acvariului. Oricum o sa ai nevoie si de o pompa de valuri. Nu ai nevoie de canistra aia externa,
un sump de 1,8-2 metri iti este suficient. Cu sticla de 8, maxim 40 cm inaltime si 50 cm latime.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/04/2017 07:58:23


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am mai analizat problema si voi face bazinul de 2000x600x550, saptamana viitoare daca am noroc am cadrul gata pentru el.

La sfarsitul lunii vreau sa iau sticla si silconul pentru sump ( vreau sa-mi incerc mana la lipit ) - cred ca o sa fie 1200/1000 x500x400.

La bazinul principal nu ma bag, sa il faca un profesionist, daca merg lucrurile cum imi doresc sper sa il fac spre sfarsitul lui Mai/ jumatatea lui Iunie, dar pana una alta vreau sa pregtesc sumpul, tevaraia, capacul, lumina si toate celalte detalii.

Pun si cateva imagini cu proiectul la stadiul lui actual ( mai trebuie sa detaliez tevile din caseta de overflow, dar in mare cotele sunt stabilite pentru etapa la care sunt ).
- caseta de overflow la recomandarile voastre o fac pe modelului lui Adi Radu cu fundul bazinului gaurit ( am prevazut in desene si teva din interiorul casetei care va aduce apa si din partea inferioara a bazinului ).
- pentru sistemul de iluminare am pus orientativ 6 neoane, trebuie sa ma documentez un pic mai bine prin celalalte postari sa vad ce si cum ( to be continued ).

image
image
image
image

Si un update la acvariul actual:

- Dupa povestea anterioara cu pietrele nepotrivite, m-am decis sa merg pe varianta naturala si in weekend trecand pe langa Arges am cercetat un pic zona de pietre - ocazie cu care am gasit niste bolovani in rau pe care i-am adus acasa ....
Vreau sa va spun ca de 3 zile ma lupt cu ei ( sunt 6 bolovani, 5 din ei sunt asa cat o mingie de handbal/fotbal si un bolovan mai mare sa zic cat un bidon de 10L ) fiind scosi din rau aveau alge, depuneri, scoici si mai stiu eu ce vietati pe ei - i-am spalat cu clor ...i-am tot pus la fiert - de 3 zile am 4 oale pe aragaz aproape non stop sa ii curat pentru acvariu ... ma dor mainile de cat am frecat la ei.. dar incep sa arate chiar bine - sper spre sfarsitul saptamanii sa ajunga in acvariu sa le fac si cateva poze .

Seara buna,
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot faci sump (recomandat cat mai mare ) e pacat sa te opresti la 2 metri lungime acvariul, parca
suna mai bine 2,5 metri nu ar trebui sa impacteze bugetul foarte mult diferenta de 50 cm. Parerea mea

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com