[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu drag pentru margaritari (C.// D. margaritatus // Galaxy)  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Tuturor, Sfinte Sarbatori de Primavara fericite !

[Thumb - _20170215_195722 (8b).JPG]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Incontestabil, acvaristul este un om rabdator si optimist. Dar, o data la o suta de ani, rabdarea si optimismul nu ajuta la nimic.
Bunaoara eu, rabdator si optimist, am zis ca la sfarsitul lui aprilie vine primavara.
Totusi, o data la o suta de ani, e evident ca primavara vine la sfarsitul lui august.
Ce sa facem, o sa astept pana atunci ca sa mut pestii in iaz.
Am si 3 poze, facute in zile consecutive:
- pe 19 aprilie,
- pe 20 aprilie,
- si pe 21, azi.
(Fireste ca pozele s-au pus complet aiurea, dar intelegeti ideea: de la cald la frig).
[Thumb - _20170215_195722 (19b2).jpg]

[Thumb - _20170215_195722 (15b).JPG]

[Thumb - _20170215_195722 (17b).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2017 10:58:37

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Pe aici nu sunt broaste, ca stam la cucuietii din deal. Cea mai apropiata balta e fantana arteziana de la teatrul national, iar aia n-are broaste.
Pana aici e teorie. Concret insa, in iasi exista broaste de uscat, pe englezeste toad – vezi poza, mai jos. In luna mai, normal ca si broasca de pamant se reproduce, prin oua urmate de mormoloci. Ce s-o mai lungim, am pus-o: 4 broscoi, mari cat roata de rezerva, inotau si faceau pluta pe burta in balta mea.
A dat totusi Maica Domnului ca aceste broaste sa nu aiba nici o frica de om, bagi minciogul si intra singure in el. Deci de broastele mari scapi, dar ce te faci cu mormolocii? Si iar te rogi, sa dea Maica Domnului sa manance carasii caviar de broasca, sau mormoloci.
Am inconjurat balta cu o plasa deasa. Sigur, un nou minus la nivel estetic, dar infrangerea definitiva a broastelor – nepretuita.
Ontopic 1, bine ca n-am bagat margaritarii, ca-i manca broscarimea.
Ontopic 2, balta nu are deloc alge, cred ca salciile sunt turate la maxim.

[Thumb - a frog-vs-toad (2).jpg]

[Thumb - DSCF2890B.jpg]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

De o vreme, n-am mai vazut coada de margaritar prin balta: carasii, dupa ce au ingurgitat toti mormolocii de broscoi, normal ca au trecut la pestisori... Acestea fiind spuse, am plecat in concediu placut.

La revenirea acasa, am gasit salciile intr-o faza de vegetatie ciudata, cu o claie de radacini plutitoare, subtiri si dese, crescute pe tulpina deasupra ghivecelor.

Am bagat foarfecul sa le mai tai, cand vad printre ele cateva bancuri de pestisori vioi, de diferite varste. Puiet de peste, dar ce peste: o fi de caras? Carasii erau mici cand i-am adus, sa se fi maturizat, sa fi depus, si sa nu-si infulece propriile icre? Sau ... margaritarii ... hastag au rezistat, s-au fofilat si s-au sporit? M-am incordat, m-am uitat bine, dar in iaz nu se vede ca in acvariu. Deci nu se stie. In afara de acest puiet si de carasi, nu am vazut margaritari de-ai mei, adulti.

Ma gandesc sa fac un desis din plante plutitoare si muschi, in care sigur se va baga puietul, si cu o plasa dedesubt sa scot pestisorii, sa-i studiez de aproape. Dar orice specie ar fi, intrebarea ramane: cum naiba de nu i-au mancat carasii, pe foamea asta, dupa ce au terminat mormolocii?
[Thumb - DSCF2998b 5.jpg]

[Thumb - DSCF2962v.jpg]

Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Explicatia e simpla: pestii sunt mai rapizi decat mormolocii. Fiind asa mici e posibil sa nu fi atras atentia asupra lor. Chiar sunt curios daca au supravietuit sau te-ai ales cu ceva clandestini. Sa ne ti la curent. Am si eu vreo 35 de micuti de astia si imi sunt foarte simpatici. M-am indragostit si eu de ei acum cativa ani. Confirm spusele tale, nu sunt deloc timizi daca sunt tinuti in numar mare si in acvarii care sa le ofere suficient spatiu de "manevra". Sunt chiar curiosi din fire cand se plimba in gasca mare. Ai mei vin si ma ciupesc de degete daca le bag in apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2017 06:15:45


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cel mai probabil micutii sunt puiet de carasi
[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Ce ramasa de izbeliste e povestirea asta !
Ia sa remediem rapid situatia:

Asa. Puietul de peste din iaz nu era de caras, deci erau margaritari juvenili. Am prins vreo 10, cu capcana de muschi, si i-am adus in casa. La fel am prins si margaritarii adulti, tot vreo 10.
Ca observatie, inainte de vacanta in gradina mancau numai spirulina, iar acum mananca orice le dau. Deci aventura i-a trezit la realitate.

Pe timpul verii, baltoaca lor a aratat cam asa:

[Thumb - DSCN110 (70z).jpg]

[Thumb - DSCN110 (68z).jpg]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

... iar pe timpul toamnei, baltoaca arata asa:

[Thumb - DSCF3028b.jpg]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Iar in finalul actualizarii, cate o poza cu lighioanele de carasi, care raman in iaz peste iarna, si cu un pui de margaritar, nascut si crescut in gradina

[Thumb - DSCF2985ab.jpg]

[Thumb - DSCF3031b.jpg]

ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Cu gandul alaturi de fratii lor ramasi afara, in iaz : )
[Thumb - DSCF3082b.jpg]

[Thumb - DSCF3080b.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

inca continui a urmarii acest topic. crezi ca margaritarul acela va supravietuii?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Cand s-au anuntat ninsori si ger, am zis sa iau masuri ca sa nu inghete balta pana la fund. Nu atat de dragul pestilor ramasi in ea, cat de dragul prelatei, sa n-o rupa gheata. Apa era deja inghetata deasupra, pe o adancime de 10 cm.

1. am facut un cadru din fier, din tabla,
2. am pus peste el folie, trecuta peste malul iazului,
3. am acoperit totul cu o plapuma de paie,
4. peste lucrare s-au asternut zapada si gerul de la rusi.

Estimez ca gheata nu a mai coborat sub cei 10 cm, poate chiar s-a subtiat.
Acum se anunta caldura, zapada probabil se va topi, dar las balta camuflata pana dupa 1 martie.

[Thumb - WP_20170921_18hgt.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bun asa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene` Ionute - am urmarit cu mare drag si mai ales interes story-ul dtale si indraznesc sa te intreb daca nu esti dispus sa oferi spre vanzare cateva exemplare de "margaritari" din astia "chinuiti romaneste", as fi tare interesat sa cumpar de la dta.

Multam fain pt intelegere
[Yahoo!]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Catalos, nu vand pestisorii, sunt o specie de-alea din care nu ajungi niciodata sa ai prea multi adulti. Am mai donat cate 3-4, aici pe plan local, dar e cam inutil sa fac un colet cu 4 pestisori : )

Ceva ce merita stiut e ca margaritarii sunt intr-adevar, pesti extrem-extrem de rezistenti, dar numai la varsta adulta.
Puii sunt foarte sensibili, mor chiar si la o simpla scoatere din apa si nu pot fi aclimatizati la alti parametri.
De exemplu, cand i-am adus din iaz in acvariu, adultii n-au avut nici o treaba, dar puii au murit imediat. Chiar daca apa din acvariu avea o calitate excelenta fata de apa mizerabila si rece din iaz.

[Thumb - DSCF3130a.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asa pt. propria curiozitate, cum ai facut aclimatizarea de la iaz la acvariu?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ce se mai aude despre ei ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu nu reusesc sa scot pui deloc, am 1 mascul si femela, apa 25 grade, ph 7.5 pe acolo, mop etc. Numai vor sa faca "dragoste" deloc. Am pus perechea acum 2 sapt, nimic, am pus alta pereche in urma cu 1 luna cam asa, nimic. Ceva nu fac bine deloc si nu imi dau seama.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Rabdare,rabdare,nu merge intotdeauna cum si cand vrem noi,mai ales daca avem raport de o femela cu un mascul

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sorinat
Unripe member

Joined: 27/02/2019 12:54:08
Messages: 3
Location: Galati
IP:
Offline

Din ce am vazut intr-un film youtube, cel de acolo spunea scazuta temperatura la 22 de grade 2 saptamani, apoi crescuta la 25 si hraniti cu mancare de buna calitate.
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com