[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
debutul in apa sarata  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul merge bine, in locul skimmerului nano de la Hydor a aparut reefpack-ul 250 de la Tunze cu varianta DC a skimmerului 9004. In filtrul 3162 merg cu Purigen, anti-fosfat si perlon, in Juwel tin filtrarea biologica cu Matrix si Denitrate, anti-fosfat si carbon activ. Dozez NOPOX si KH Coralline Grow, iar parte din piata uscata a fost inlocuita cu piatra vie. NO3 sta undeva la 1ppm, KH/Alk undeva la 9.6/3.4 (Salifert), salinitate intre 1023-1024. Sper sa trec vara fara chiller, temperatura acum e cam 27C, iar pt vara am un cooler JBL 200 plus aerul conditionat din casa cu bataie directa la camera unde se afla acvariul. PO4 n-am testat desi am un kit de la Hanna nou-nout. Prin toamna cand temperaturile vor fi mai potrivite, intentionez un upgrade la lumina si adaugarea de corali. Pierderi - un singura, un puellaris, fara nici o explicatie, fara semne de suferinta, formatia de pesti stabila, fara semne de boala la ceiallti pesti, etc... In schimb mi s-au inmultit melcii turbo, am in momentul asta doi pui.
As putea sa trec si la sump, mi-am adus de peste ocean un overflow box Eshopps 300, momentan insa vreau sa merg pe filtrare interna si sa trec la sump doar daca voi avea nevoie vreodata de skimmer mai mare, reactoare, etc. Stiu ce veti spune despre cutia de overflow dar cu o instalare corespunzatoare , eventual senzori de nivel in display apa n-ar trebui sa ajunga pe podea.
[Thumb - IMG_3122_1.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp am trecut la sump. Motivul principal - skimarea de suprafata cu fitrele interne cerea un nivel al apei mentinut foarte precis astfel incat apa sa aiba o cadere suficienta in interiorul filtrelor - ceea ce Osmolatorul Nano de la Tunze nu putea sa faca la o suprafata a apei de 70 x 45. Rezultatul era fie un nivel ridicat al apei si biofilm, fie un nivel prea jos si atunci era introdus si aer si aveam acvariul plin de bule de aer. Sumpul e foarte simplu, un 30 x 30 x 36 necompartimentat in care am mutat reefpack-ul de la Tunze , 2l de Matrix si filtrare mecanica prin filter sock schimbat la cateva zile. La suprafata asta Osmolatorul devine relativ precis in mentinerea nivelului apei. Ar mai fi loc langa de unul doua reactoare externe, ma gandesc la un biopellet iar in sump ar fi loc pentru un upgrade la skimmer daca va fi necesar sau extra material biologic/chimic. Returul este asigurat de un Jecod DCS 3000 la setarea minima. Pentru zgomotul facut de overflow am mesterit un Hofer gurgle buster. Juwelul intern e in continuare pe pozitie, in camera cu acvariul se mai doarme ocazional si atunci sump-ul este oprit.
Ventilatoarele si aerul conditionat din casa imi tin temperatura cam la 26.5 grade. Urmeaza un upgrade la lumina - ma gandesc la doua AI Prime HD si poate si o pompa de dozare AquaMedic ReefDoser dupa care sa incep sa aduc primii corali.
Alge sunt smocuri de GHA (cred) pe pietrele vii din stanga, au fost de la inceput, erau foarte mici si nu le-am curatat - momentan nu s-au intins, nu au aparut nicaieri pe alte pietre, momentan le mai las sa le ciugule acanthops-ul.
Poze :
[Thumb - IMG_3298_1.jpg]

[Thumb - IMG_3300_1.jpg]

[Thumb - IMG_3309_1.jpg]

[Thumb - IMG_3321_1.jpg]

[Thumb - IMG_3297_1.jpg]

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai inaintat binisor cu acest acvariu.
Ce nu-mi place:
- nivelul apei in display este foarte jos. La un acvariu fara intaritoare, e fain sa vezi apa cat mai aproape de marginea de sus.
- tot nu ai o modalitate de a preveni saritorii
- pestii alesi sunt rezistenti, dar nu sunt foarte colorati. Eu as alege un clown cu rosu in favoarea oricarui fancy clown. Nu stiu de ce sunt cei galbeni predominanti la oferta. Chromis e de asemenea o alegere ciudata pentru un acvariu mic. Iar dwarf angelfish-ul iti va nega placerea de a trece la corali, scoici Tridacna si alte alea.
- nu ai pus niciun coral.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Ai inaintat binisor cu acest acvariu.

Multumesc pt aprecieri, cam asta a fost si planul, incet, cu pierderi minime, investitii treptate incepand de la simplu (filtrarea interna) la complex (sump)..

um02122 wrote:
Ce nu-mi place:
- nivelul apei in display este foarte jos. La un acvariu fara intaritoare, e fain sa vezi apa cat mai aproape de marginea de sus.

NIvelul ales a fost cat de jos s-a putut regla cutia interna a overflowlui pentru siguranta. Pompa in sump de asemenea e instalata pe niste cutii de material filtrant de la Juwel tot pentru un volum cat mai mic de apa pompat in display daca se rupe sifonul sau se blocheaza overflow-ul. Ar mai fi loc de ridicat nivelul dar n-am stat sa fac calcule foarte precise.
um02122 wrote:
- tot nu ai o modalitate de a preveni saritorii

Ma bazez pe faptul ca pestii actuali sunt intr-o formatie stabila si nu sunt stresati - personal cred ca un peste care sare nu-si gaseste locul in acvariu.
um02122 wrote:
- pestii alesi sunt rezistenti, dar nu sunt foarte colorati. Eu as alege un clown cu rosu in favoarea oricarui fancy clown. Nu stiu de ce sunt cei galbeni predominanti la oferta. Chromis e de asemenea o alegere ciudata pentru un acvariu mic. Iar dwarf angelfish-ul iti va nega placerea de a trece la corali, scoici Tridacna si alte alea.

Criteriul de rezistenta a fost cel mai important, de asemenea si agresivitatea. Despre Angelfish am auzit ca nu prea e reef safe si ca se da la corali - voi vedea la momentul la care aduc primii corali cum se comporta. Care ar fi problema cu chromis - crezi ca nu au spatiu suficient sau sunt prea putini 3 ?
um02122 wrote:
- nu ai pus niciun coral.

Urmeaza dupa upgrade-ul la lumina - momentan am doar 60W T5.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2017 17:53:55

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sunt pesti de card care se simt bine intr-un acvariu cu crengute SPS si spatiu mult. Tu nu ai nici una nici alta.

Mie mi-au sarit pesti din acvariu si la 2-3 ani de cand erau rezidenti. Nu exista agresivitate si nu erau stresati. Si sa stii ca doare sa gasesti uscat un peste cu personalitate cu care s-a obisnuit toata lumea din casa dupa ce l-ai avut pentru un numar de ani.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu SPS-ul se mai poate rezolva, cu spatiul fara trecerea la alt acvariu nu prea. Dupa cum s-a mai discutat in multe alte topicuri pe aici, acvariile noastre sunt departe de a oferi conditii normale (nu ideale) pentru pesti, de la spatiu la hrana si diversitatea biologica. Probabil ca pestii supravietuiesc N ani in acvariile noastre pentru ca se adapteaza iar chromisii astia pe care ii tin eu imi par adaptati - mananca foarte bine, orice le dau si au crescut cel mai mult dintre toti pestii. Daca ar fi sa-i inlocuiesc, ce ar merge cel mai bine?
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca a trecut ceva timp de la ultimul update - acvariul a mers inainte catre un nano-reef, si cu echipamentul si cu live stock-ul. La filtrare am adaugat un skimmer Tunze 9004 care a inlocuit filtrul intern Tunze, un reactor de biopeleti in care "ruleaza" cam 300ml biopeleti all in one si un reactor AquaMedic S pentru antifosfat , in momentul asta folosesc PhosEX ultra de la JBL. Am renuntat la filter sock; facea o treaba foarte buna dar mentenanta si costurile erau cam mari si am improvizat un prefiltru din filtrul intern Tunze 3162 la care am scos pompa si capacele; folosesc in el perlon Symec de la JBL si niste fibre de plastic de la Sera. Avantajul este ca vad imediat cand se colmateaza perlonul; cam la 3 zile il schimb.
In display am in filtrul Juwel Bioflow 3 , in ordine de sus in jos - mediu mecanic Juwel biopad, 100 ml Phosguard, un saculet cu Purigen si mediu biologic cam 3/4 din filtru - Matrix + Denitrate. Pompa de 600lph nu o curat niciodata, cu cat curge mai lent cu atat mai bine.
Am renuntat sa mai folosesc carbon activ; foloseam Matrix Carbon de la Seachem dar am descoperit ca scapa cam multi fosfati. Temperatura o mentin cu un chiller Teco TK150 setat pe 24C si histerezis de 1C iar in display temperatura variaza intre 24.5-25.5.
Tot sump-ul e alimentat printr-o priza controlata de un senzor de nivel Aqualight niveau controller, am considerat ca merita investitia de 70EUR in conditiile in care folosesc overflow box; pentru ca senzorul este foarte sensibil a trebuit sa instalez si o valva de sens pe retur. Probleme cu overflow-ul n-am avut niciodata ; atat timp cat flow-ul se mentine la un anumit nivel nu se acumuleaza nici un fel de bule.
Lumina este AI Hydra 52 HD; initial m-am gandit la 2 Prime insa am mai plusat un pic si am luat 52-ul.
Setarile sunt basic - 14K la 60% din putere timp de 6 ore, ramp-up si down cate 4 ore , total program intre 7AM si 9PM.
[Thumb - IMG_3348_r.jpg]

[Thumb - IMG_3364_r.jpg]

[Thumb - IMG_3368_r.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Coralii sunt :
- ciuperci discosoma verzi
- GSP
- un gorgonian, n-am indentificat varianta, fotosintetic
- torch coral
- hammer coral
- brain electric coral
- candy cane coral
- blastomusa, n-am identificat varianta
- turbinaria mesenterina
Si acum close-up-uri cu coralii, pozele nu sunt foarte reusite dar va puteti da seama de starea lor:
[Thumb - IMG_3352_r.jpg]

[Thumb - IMG_3350_r.jpg]

[Thumb - IMG_3351_r.jpg]

[Thumb - IMG_3354_r.jpg]

[Thumb - IMG_3349_r.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Continuare poze corali
[Thumb - IMG_3360_r.jpg]

[Thumb - IMG_3357_r.jpg]

[Thumb - IMG_3359_r.jpg]

[Thumb - IMG_3356_r.jpg]

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Arata intr-un mare fel.
Sunt impresionat cu lumina. Ar trebui sa-ti schimbi numele in Overkiller.
Banuiesc ca planuiesti un upgrade?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Arata intr-un mare fel.
Sunt impresionat cu lumina. Ar trebui sa-ti schimbi numele in Overkiller.
Banuiesc ca planuiesti un upgrade?

Momentan nu planuiesc un upgrade insa lumina a fost cumparata in eventualitatea unui acvariu mai mare. Din cate am vazut dimensiunile nano limiteaza mult optiunile la marine, mult mai mult decat la plantate.
Varianta mai ieftina la care ma gandeam era sa transform plantatul (Lido 200) in marin si sa urc cu aquascape-ul pe verticala ca am loc la 65 cm inaltime - echipamentele actuale imi sunt suficiente, iar plantatul sa-l upgradez la un Rio 300 la care sa mai suplimentez lumina cu inca o lampa HQI AquaMedic Ocean Light 150W . Varianta mai scumpa pentru marin era un RedSea 250 la care Hydra 52 nu mai acopera bine deci trebuie upgrade si la lumina si probabil si la skimming. Si cam aici ma opresc cu volumul de apa din casa.
Pentru ca n-am pus parametrii apei:
- NO3 nedetectabil cu Salifert, asa ca am oprit aditia de 1ml NOPOX si merg numai cu biopeletii
- PO4 - 0.031ppm (10ppb masurat cu Hanna Phosphorus ULR), cand foloseam carbon nu scadea sub 0.06ppm. Antifosfatul in schimb alternativ la saptamana , odata PhosEX-ul, odata Phosguardul
- salinitate 1.024
- Ca 420ppm, Mg 1290ppm
Saptamanal aditionez RedSea ABC+ cam 20ppm Ca, coralii ii hranesc cu pipeta odata pe saptamana cu congelatura, schimb de apa 20l la 2 saptamani.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul a mai primit cativa corali, pierderi minime - blastomussa dupa o perioada in care a mers foarte bine a inceput sa piarda din polipi iar open brain-ul s-a albit destul de mult insa e alive and well, il hranesc odata la cateva zile cu Grotech nutrilps. Am renuntat de asemenea la centropyge care incepuse sa ciupeasca gorgonianul, cu ocazia asta am destabilizat complet acvariul mutand pietrele si coralii pana am reusit sa-l prind, dupa aceea un inceput in forta de diatoms si gha - gha-ul l-am rezolvat cu metoda radicala - scos pietrele unde erau problemele mari , curatat manual cat se poate apoi cu seringa apa oxigenata in zona respectiva, metoda a dat rezultate. Am montat un UV de 9W care a redus semnificativ diatoamele pe sticla, pe cele de pe nisip le-am rezolvat aspirand o buna cantitate de nisip, spalat, uscat si pus inapoi. Acum pare sa fie pe calea cea buna:


[Thumb - IMG_3439_r.jpg]

[Thumb - IMG_3421_r.jpg]

[Thumb - IMG_3432_r.jpg]

[Thumb - IMG_3424_r.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O serie de poze de azi, au mai venit ceva corali plus o scoica, incepe sa se cam umple.
Ce mi se pare cel mai dificil la acvaristica marina este realizarea unei densitati de corali care sa rivalizeze cu plantatele.
[Thumb - IMG_3610_rc.jpg]

[Thumb - IMG_3593_rc.jpg]

[Thumb - IMG_3595_rc.jpg]

[Thumb - IMG_3591_rc.jpg]

[Thumb - IMG_3598_rc.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca una:
[Thumb - IMG_3604_rc.jpg]

[Thumb - IMG_3605_rc.jpg]

[Thumb - _rc.jpg]

[Thumb - IMG_3609_rc.jpg]

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

coralii tai arata excelent. ca forma si hidratare bravo ! pai mai pune fraguri de corali pe langa ei sa ti se umple ca si densitate !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elven wrote:coralii tai arata excelent. ca forma si hidratare bravo ! pai mai pune fraguri de corali pe langa ei sa ti se umple ca si densitate !

Ma bucur ca iti plac, si multumesc pt apreciere mai ales ca vine de la cineva care stie cu ce se "mananca" coralii. Nu fac lucruri deosebite pentru ei, nu dozez chimicale minune - doar baza - Red Sea Foundation ABC+ plus si B-ul (alk) - azi am masurat 400ppm Ca, 1200 Mg si 9.6 KH. Ii hranesc cu pipeta cam la 2 , 3 zile cu mancarea pestilor (congelate) si cateodata Grotech Nutrilps.
N-am folosit deloc ciment pentru fixarea coralilor , am citit pe aici provesti cu pierderi de pesti si mi-e cam teama sa incerc ceva - fragurile sunt cam dificil de fixat fara lipire , mai ales pe suprafete apropiate de verticala. In plus, incepator fiind, i-am tot mutat, am mai scos pietre sa scap de invazii incipiente de GHA si bubble algae, asa ca cimentul a fost de evitat.
Am vrut in schimb sa le asigur cea mai buna lumina pe care mi-am permis-o - o Hydra 52HD si sa tin temperatura cu un chiller intre 24-25C. Am considerat ca 2 Tunze 9004 (unul DC) fac o treaba mai mult decat suficienta pentru volumul asta, in rest chestiile de baza - Matrix, antifosfati in cantitati mici schimbati regulat si alternativ, si filtrare mecanica Juwel biopad schimbata la 2 zile pe care eu o consider ca se poate compara cu eficienta unui skimmer. A, era sa uit - si un reactor de biopelleti.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com