[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A skimmerless approach - o abordare: fara skimmer :)  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da maestre..da imi lipseste practica ...ceea ce altii au tone
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

De obicei norocul incepatorului presupune mult bun simt in abordarea unui proiect (in sensul expresiei common sense).

Unii il au, altii il invata, restul se lasa pagubasi.

Poti sa citesti tone si sa fii tare in teorie, fara common sense nu faci nicio branza.

La fel, poti obtine rezultate fara sa citesti, ca apoi sa afli intamplator solutii banale la probleme insurmontabile.

Aflu si eu ca prostul despre clorura de lantan (LaCl3) dupa cinci ani in hobby si cateva kg de RowaPhos.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:

Aflu si eu ca prostul despre clorura de lantan (LaCl3) dupa cinci ani in hobby si cateva kg de RowaPhos.


din ce am auzit Blue Life USA Phosphate Rx e foarte bun.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

elven wrote:
um02122 wrote:

Aflu si eu ca prostul despre clorura de lantan (LaCl3) dupa cinci ani in hobby si cateva kg de RowaPhos.


din ce am auzit Blue Life USA Phosphate Rx e foarte bun.


De la Maleev (Marcus Levenson parca?) am auzit si eu de LaCl3. Se pare ca il foloeste cu succes de o decada. Si exact PhosphateRx foloseste.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu are chiar legatura directa cu topicul...dar pt cine vrea low-tech si low-maintenance...se poate inspira
Da, stiu, Sanjay Joshi e o somitate in domeniu, dar putem aspira si noi la asa ceva

[youtube]www.youtube.com/watch?app=desktop&persist_app=1&noapp=1&v=55vgaYxv9tU[/youtube]


LE: Pfff...iar nu-mi iese cu youtoube-ul..please help

This message was edited 6 times. Last update was at 20/07/2017 10:18:30

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Doctor Andrei...demult ma chinui cu &feature=youtu.be si https

This message was edited 3 times. Last update was at 20/07/2017 21:31:06

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu-i bai, ma bucur ca a priceput cineva ceva, desi l-am facut fara poze cum intentionam initial.

Legat de topic, mi-am dat seama ca desi eu consider de bun simt, s-ar putea sa scape cuiva neexperimentat si care n-a citit cu suficienta atentie.
Cine foloseste bacterii pentru exportul de nutrienti trebuie musai sa foloseasca un protein skimmer adecvat 24/7. Daca sunt biopeleti, reactorul trebuie sa scoata direct in skimmer pentru eficient maxima.
Alte metode de export nutrienti cu bacterii: dozare NoPoX, WasteAway, MarinePure balls, BioDigest, etc.
La aceste metode, se dozeaza bacterii care mananca nutrientii, de multe ori inainte de a se descompune pana la nitrati, fosfati and whatnot. In partea cu exportul, mare parte a bacteriilor pline de nutrienti trebuie scoase din apa. Cel mai simplu, aceasta se face prin skimmarea de proteine. Mai ineficient, prin schimburi de apa, cu cat mai mari, cu atat mai eficient - the solution to pollution is dilution. Iar daca nu folosesti niciuna, vei observa aparitia "mucilor" bacterieni in zonele cu curenti redusi.

Un alt side effect al dozarii de bacterii fara un skimmer este hipoxia - un bloom bacterian va duce la folosirea rapida a oxigenului dizolvat in apa. Daca e si cald, problema devine si mai grava, intrucat saturatia oxigenului in apa se reduce, rezultand o cantitate maxima de oxigen dizolvat diminuata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:

Legat de topic, mi-am dat seama ca desi eu consider de bun simt, s-ar putea sa scape cuiva neexperimentat si care n-a citit cu suficienta atentie.


Ai dreptate...dar consider ca cine se apuca de marine, ar trebui sa citeasca nitel si sa asculte cu atentie fiecare cuvant din videoclipurile pe care le-am postat atat aici cat si in Marin1st. Daca nu inteleg ceva, mai bine intreaba...la fel in videoclipul de mai sus, zice la un moment dat ca acest acvariu a avut skimmer si nu se poate ajunge la acest echilibru peste noapte...totusi, are 23 de ani acvariul !!!

Eu am in casa atat marine cat si cu apa dulce...si pot spune ca mai multa bataie de cap imi dau cele cu apa dulce. Ba chiar pe viitor vreau sa scap de cele cu apa dulce si sa am doar marine "bine asezate si gandite".
Succes tuturor
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com