[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa vad ce se intampla la urmatorul schimb de apa, fac niste teste si revin cu valori

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

trasalica wrote:Multumesc pentru sfaturi, asa voi face. Ajung home si ma reapuc de treaba. Nu mi-ati raspuns la intrebarea e ok daca bag apa direct in acv de la retea si dupa pun solutia de, declorinare in acv?

Clorul e un dezinfectant... in doze mari, irita pielea si mucoasele pestilor.

- nimeni nu-ti poate da un raspuns concret, la intrebarea ta, atata vreme cat la mijloc sunt factori care variaza.
- depinde cat de mare e schimbul de apa pe care vrei sa-l faci,
- depinde cat de mult clor pun, in apa din reteaua ta, oamenii aia de la Regia locala... parerea mea este ca dozele sunt diferite, functie de calitatea apei la intrarea in statiile de epurare.
- depinde de pestii tai, etc. etc. etc.

Daca vrei sa stai in zona de confort, atunci mergi pe schimburi saptamanale de 20-25% si aia e... nu vei avea probleme. Solutia de declorinare este cam frectie la picior de lemn, daca ma intrebi pe mine.
Daca vrei sa fii "boier", pune mana si incropeste-ti o baterie de filtrare simpla: cartus de bumbac + cartus de carbune activ + cartus de sterasyl... o legi la retea si-i dai drumul la schimbul de apa. Cat vrei tu de mult. Eu am asa ceva si, la schimburile de apa, las astronotusii "cu spatele in aer".

image
image

Uite bateria mea de filtrare:

image

- stanga = filtrare mecanica - bumbac de plm microni
- mijloc = filtrare chimica - carbune - asta scoate clorul si alte cacaturi
- dreapta = sterasyl - asta scoate sulfatul de aluminiu (se mai pune, toamna si primavara, ca agent de limpezire... e o toxina ingrozitoare, omoara pestii garantat).
- deasupra = membrana de osmoza - asta nu te intereseaza, eu aveam nevoie de ea la bazinul marin.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa fie primit Koala! O sa ma orientez catre o chestie din asta, curand . Prin asta scoti apa doar cand faci schimburile de apa nu? Adica ma gandesc sa nu se defecteze sau sa isi piarda din proprietati atunci cand sta degeaba. Poti bea si apa?

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- E o simpla baterie de filtre, asa cum se foloseste si la statiile de apa potabila pentru case/apartamente.
- Iti scoate "apa plata", care se poate bea fara probleme (ma refer la cele 3 stagii: bumbac, carbune si sterasyl). Daca vrei sa folosesti si membrana de osmoza, atunci ai nevoie de un alt cartus suplimentar: remineralizare.
- Eu o folosesc doar la schimburile de apa... atunci cand umplu acvariul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com