[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Experiment  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... inca stau si cujet [ cred ca neamu' lu' tata-mare era de pe undeva de langa Sibiu si au venit cu totii in Regat pe la inceputu' secolului ] ...
... ce 'reaku sa bag io acilea ?

image

... astept sugestii si propuneri ... tre 'sa fie ceva cat mai simplu si usor de intretinut pentru ca nu preau stau p'acasa ...
... un crevete ? ... doi creveti ? ...

PS : Cortez, nu te supara ca am postat pe topicul tau ... daca e fro' problema, da-mi PM si mut imediat postu' meu ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam' de sfaturi si incurajari.

@Sandu
E chiar interesanta lectura pe care o propui (cel putin asa pare din titlu) si cum cu "experimentul" nu e nici o graba ca vreau sa fie tihnit ca sa il pot savura (sau sa am timp sa ma obisnuiesc cu esecul, dupa caz ) sper sa reusim sa stam de vorba mai amanuntit intr-un spatiu mai putin public. Intre timp citesc pe AquaBotanic...

@Dalles
Chiar nu seamana (as zice ca e chiar opusul) experimentului meu, insa e o buna idee de aranjare a bazinului (chiar ca te induce in eroare prima fotografie :o ) si daca o sa aleg ceva asemanator la momentul potrivit o sa postez niste imagini cu "experimentul" meu folosind (probabil) poza de la tine la capitolul "ASA DA" si pe cea de la mine la capitolul "ASA NU"

@M.A.
Da..am inteles exact ce ai spus, dar asa am luat-o eu...ca pe o recomandare si cu toate astea prea arata frumos, inclusiv in exemplul postat de Dalles, ca sa nu ma gandesc de 2 ori.

@razvan
Multumesc mult..chiar o sa te contactez.

@Dolly
...din punctul meu de vedere documentarea abia incepe, mai ales dupa bibliografia recomandata

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:... astept sugestii si propuneri ...
Furnici .
Ma cam rascheteaza ideea pe neutron.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
koala wrote:... astept sugestii si propuneri ...
Furnici .
Ma cam rascheteaza ideea pe neutron.

... am deja gandaci de bucatarie [ ce-or manca, ei stiu ] si molii [ astea stiu ce mananca, puloverele mele ] ... asa ca ideea cu furnicile cade ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:...
... astept sugestii si propuneri ... tre 'sa fie ceva cat mai simplu si usor de intretinut pentru ca nu preau stau p'acasa ...

Poate incerci o cultura de rime... Ai scoate bani frumosi, ar avea si oscarii mincarica si, cine stie, poate te reprofilezi...
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:PS : Cortez, nu te supara ca am postat pe topicul tau ... daca e fro' problema, da-mi PM si mut imediat postu' meu ...


Nici o problema

..dar iti astept in continuare "viziunea" ... ca ieri ai cerut dimensiunile acvariului ca sa-mi vizualizezi experimentul :-)

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Scuza-ma, dar pe masura ce mai citesc cate un topic, sunt tot mai confuz in ceea ce priveste un raspuns coerent si cu bun simt din parte-mi. Zici ca vrei sa vezi cum se stabileste echilibrul intr-un mini-ecosistem de 50 litri. Pana aici e corect si e de laudat tendinta asta de a afla prin experienta proprie anumite lucruri. Eu cred ca inca nu ti-ai fixat clar si definitiv scopul experimentului, de-asta e atat de greu pentru fiecare sa-ti spuna la modul absolut ce trebuie sau ce ar trebui sa faci . Ai un acvariu de 50 litri. Asta e clar ca lumina neonului. ( Nu vreau sa fiu ironic defel , nici pana acum, nici de acum inainte, te rog crede-ma! Si mai mizez pe faptul ca aici, la incepatori putem spune “lucruri traznite”, cate o glumita, fara sa se supere cineva !) Cu aer in el, daca il pui cu gura in jos, nici macar praful nu va schimba echilibrul “vizibil”. Daca il vei umple cu apa, deja e de discutat. Fara nici o interventie din exterior, in timp apa se va evapora, concentratia sarurilor dizolvate va creste si vor apare depuneri pe sticla, alge si microorganisme vor apare si vei beneficia , in timp destul de scurt de o baltoaca mica si mirositoare, pana la evaporarea totala a apei. Echilibru este chiar si aici. Dar sunt sigur ca tu nu vrei de fapt sa vezi in cat timp poti beneficia de un subiect de “discutii” in casa. Fara aport controlat din partea ta, ceva placut sau frumos nu vei obtine.
Mergem mai departe… Vas, apa si … nisip. Daca tinem cont de caracteristicile fizico-chimice ale nisipului, in afara de unele impuritati organice si anorganice prezente superficial pe granulele de bioxid de siliciu, nisipul nu va reactiona, vizibil, oricat l-ai tine in apa. Rezulta ca etapele urmatoare vor fi ca mai sus.
Urmeaza plantele. Nu sunt eu prea tare la botanica, dar oricum nu se supara nimeni daca spun vreo tampenie. (Chiar va rog sa imi aratati “varianta corecta si sustinuta cu argumente” , ori de cate ori o iau pe aratura ) . Daca pana acum pentru apa si nisip nu existau probleme, acum apar! Plantele traiesc. Se inmultesc, respira, consuma pentru metabolismul lor, mor. Cat de intense si dinamice sunt acestea , depinde de specie.
Cum ziceam, e vorba de un echilibru de reactie, de un bilant de materiale la scara minuscula, dar asta e. Sunt plante care se dezvolta foarte incet, pentru ca asta e metabolismul lor normal, in conditii normale de hrana. Altele pot avea dezvoltarea franata tocmai de insuficienta, (si nu lipsa ! ) elementelor necesare dezvoltarii. Sa zicem ca din aer se dizolva o cantitate de elemente in apa. Solubilitatea in apa poate fi gasita in tabele. Problema e ca este oare cantitatea dizolvata in apa suficienta pentru plante ? Nu stiu cate miligrame de element X consuma o planta de tip Y intr-o perioada de timp, deci nu pot sa-ti spun cat vor trai plantele tale. Cum vor trai ? Destul de rau, fara satisfacerea necesitatilor lor , prin aport exterior. Un substrat imbogatit cu turba ar da un gram de confort suplimentar pentru plante, daca vorbim de plante fixate in substrat.
Fara filtrare, fara aerare, fara bioxid de carbon, fara fertilizanti si fara pesti. Asa ziceai la inceput, nu ? Deja cand a inceput sa mai apara cate un element, datele se schimba de fiecare data. Discutiile au deja alt obiect.
Ce pot sa-ti spun eu din experienta mea e ca intr-un acvariu de 30x20x25 cm au trait doi guppy, masculi, initial vreo patru fire de valisneria numai in nisip (care pe urma s-au inmultit destul de bine , s-au “topit” pe rand, pana au ramas 2 fire amarate), fara CO2, fara filtrare,fara aerare, fara fertilizanti , doar cu eliminarea manuala cam la doua saptamani a bucatilor de plante moarte, fara schimb de apa, doar cu completare a nivelului cu apa direct de la robinet ( criminal adevarat ! ), fara iluminare speciala (decat ce ajungea pe frigider de la mama natura si de la neonul de 40W din tavan, seara si dis de dimineata) vreo 7 luni. Ca n-am “beneficiat” de alge, cred ca numai Dumnezeu a vrut-o. Experiment?! Mai degraba altfel s-ar putea numi din partea mea, chiar daca n-aveam la acea ora acces la informatii suficiente si detaliate…
Daca de fapt tu vrei idei despre cum sa-ti reamenajezi acvariul ala, cu cat mai putin efort si consumuri…
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cortez wrote:..dar iti astept in continuare "viziunea" ... ca ieri ai cerut dimensiunile acvariului ca sa-mi vizualizezi experimentul :-)

... acilea e buba ... nu prea vaz bine bazinu' ala, mi se pare si prea ingust si prea inalt ... eu l-as desface si l-as reconstrui pe invers, astfel incat sa ai latimea de 45 cm si inaltimea de 25 cm ... asa cum e acu', nu e nici cal nici magar ...

dupa un post de 34 de randuri, Horea wrote:... de fapt tu vrei idei despre cum sa-ti reamenajezi acvariul ala, cu cat mai putin efort si consumuri…

... "mult" ti-a luat pana s-o zici ... pai Cortez a specificat inca de la inceput ca asta vrea ...

off topic :
... mama unui prieten de-al meu, femeie simpla si cu mult bun simt, a "concluzionat" ferm [ asta dupa ce amicul meu incercase s-o convinga sa vanda nu stiu ce pamant de la tara, ca el sa poata incepe o afacere - si ii explicase, cu multe amanunte, timp de aproape o ora, cum o sa inmulteasca el banii aia ] :
- "Apoi maica, io am priceput cum e traba aiasta cu afacerile ... cumperi ieftin si vinzi scump ... mare lucru si negustoreala asta, mai mama !" ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci te muncesti ca sa vezi in cat timp se nenoroceste treaba, sau oricum ramane la un statiu destul de 'lame'. Fara aspiratii artistice, fara nimic...

(?)

In plus experimentul nu va dovedi nimic. Plantele alea or merge mai bine sau mai rau functie de caracteristicile apei de intrare, si a impuritatilor din nisip, de rezerva de minerale pe care o au la inceput.

Si?

Mult mai interesant af fin un challenge de genul:
cum dracu sa fac sa arate cat mai frumos bazinasul asta. Eventual cat mai ieftin.

Sau mini acvariu + mini pesti + super decor.
Sau macar niste nevertebrate.
Altfel la ce bun?

Am avut un acvariu uitat pe balcon.
Inauntru cateva plante si o femela de guppy.

Dupa vreo 3-4 luni in care de vreo 2 ori am completat apa, in nacvariu nu mai era alge, pestele murise dar erau vreo 3 pui marisori. Plantele desi initial au avut frunze noi au stagnat.
Binenteles, un kk total. Dar macar nu a fost intentionata treba ;)

in curand
[Email] [WWW]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosu wrote:Deci te muncesti ca sa vezi in cat timp se nenoroceste treaba


Pai eu sper (probabil fara speranta ) ca treaba sa nu se nenoroceasca niciodata. Exista teorii in domeniul ecologiei(nu neaparat incerc eu sa le dovedesc) care sustin ca un sistem care se inchide (cam ca circuitul apei in natura) se poate auto-sustine. Eu am luat-o ca pe un subiect interesant de discutie si un experiment care poate fi realizat fie ca reuseste, fie ca esueaza.
Mi se pare ca tu ai luat-o foarte in serios(poate doar mi se pare) si faci sa para ca viata (a se citi "experimentul") nu are nici un farmec :-)

mosu wrote:Fara aspiratii artistice, fara nimic...

(?)


Am mai scris pe undeva, pe aici, ca "aspiratiile artististice" ar trebui sa fie un efect colateral al muncii mele. Sper sa iasa bine

Cat despre mini acvariu+minipesti+super decor ... vedem ce-o iesi pana la urma

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Pai unii au reusit sa faca asa ceva, dar sincer nu vad rostul unui sistem inchis, care sa aiba aport
doar de lumina si caldura din exterior. Oricum e imposibil de realizat de catre noi
Uite aici linkul
echosphere
Am vazut in State intr-un magazin, (din pacate nu m-au lasat sa fac poze cu sferele in magazin), asa ca m-am apucat sa le caut si le-am gasit pe net. Din pacate pretul unui bol de marime medie in care erau patru creveti (extrem de mici), era de 165 USD Asa ca am renuntat sa iau unul.
Oricum, pe Amazon am vazut ca preturile sunt cu mult mai mici.
Ei zic ca se bazeaza pe nu stiu ce cercetari facute de Nasa si ca in functie de lumina la care e expus bolul si de temperatura din camera poate rezista doi ani sau chiar mai mult. Sincer mi-a fost mila de amaratii aia de creveti.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cortez wrote:... Exista teorii in domeniul ecologiei(nu neaparat incerc eu sa le dovedesc) care sustin ca un sistem care se inchide (cam ca circuitul apei in natura) se poate auto-sustine. ...

Asa cum s-a mai spus un sistem "inchis" (care este de fapt un sistem "semi-inchis" - daca nu eliminam ca energia termica si lumina totusi vine din exteriorul sistemului ) poate functiona daca si numai daca au loc transformari care sa mentina acest sistem. Daca vorbim de un ecosistem s-ar traduce ca ce consuma cineva se transforma in materie prima pentru altcineva care consuma si transforma etc. etc ca pana la urma ultima veriga produce ce consuma prima veriga.
Daca vrei sa pui plante (ca un sistem numai cu apa si nisip am cazut de acord ca functioneaza si nu mai trebuie experimente ), trebuie sa inchizi cercul: ce vor consuma ele... Faci schimburi de apa, asta este bine dar nu si suficient, vi cu o infuzie de lumina, la fel este o conditie necesara dar nu suficienta... Cu toate ca s-a spus ca sa nu se utilizeze plante a caror frunze sa moara, etc. eu tocmai aici vad o portita de scapare: frunzele prin descompunere vor reintoarce in sistem ceea ce lipseste (dar nu cred ca suficient...). Parerea mea este ca veriga lipsa sunt tocmai pestii. Mancarea introdusa (ufff. si noi ne propusesem un sistem inchis, poate doar sa ne inchidem si noi in sistem cu un butic de mancare cu tot ) va fi transformata de pesti in excremente care vor fi transformate in nitrati, vitali in viata plantelor. Asta daca nu vrei sa introduci ferilizanti in apa de schimb.
In concluzie sistemul va fi format din bazin, lumina, substrat, plante, pesti. Din exterior va beneficia de: schimb de apa (si prin apa se introduc mai multe saruri si minerale) si se scot alti compusi; curent electric (lumina); mancare; schimb de caldura cu exteriorul si... cam atat.

Cu toate criticile care au aparut pe aici si cu toate ca sunt bine motivate, un astfel de experiment poate ajuta la invatarea mentinerii in echilibru a unui sistem. Sa nu crezi ca nu vei avea de "bibilit" pe la el - mai multa/mai putina lumina, mancare, etc. Si din asta va rezulta si invatatura.

Si acum daca ne uitam mai bine ... noi tocmai am descris un acvariu normal (mai putin ca nu are filtru si incalzitor) si parerea mea este bine ca se incearca un acvariu stabil si ce bine ar fi daca toti ar incerca de la inceput sa realizeze asa ceva...
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

asa ca mai adauga un filtru si un incalzitor la ce a zis Lucian si gata.

Sa dus reaqu tot experimentu'

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Asa cum s-a mai spus un sistem "inchis" (care este de fapt un sistem "semi-inchis" -



Cand am scris "un sistem care se inchide" ma refeream la acele verigi de care vorbeai si tu in care ultima veriga produce ceea ce consuma prima si nu la un "sistem inchis" care mi se pare imposibil de realizat.

Lucian wrote:Cu toate ca s-a spus ca sa nu se utilizeze plante a caror frunze sa moara, etc. eu tocmai aici vad o portita de scapare: frunzele prin descompunere vor reintoarce in sistem ceea ce lipseste (dar nu cred ca suficient...).


Asta mi se pare o idee foarte viabila insa e greu de stabilit un echilibru.. prea multe plante in descompunere creaza probleme si intr-un acvariu normal, cu atat mai mult in asta fara filtrare... eu plecasem de la ideea de "bine plantat" idee care s-a topit pe drum in favoare unei idei cu ptine plante. Daca sunt putine plante, consumul e proportional, insa si aportul lor la sistem va fi la fel.

Lucian wrote:
Cu toate criticile care au aparut pe aici si cu toate ca sunt bine motivate, un astfel de experiment poate ajuta la invatarea mentinerii in echilibru a unui sistem. Sa nu crezi ca nu vei avea de "bibilit" pe la el - mai multa/mai putina lumina, mancare, etc. Si din asta va rezulta si invatatura.


Sunt convins ca voi avea de bibilit la el dar daca rezulta macar invatatura si experienta in mentinerea echilibrului unui miniecosistem eu zic ca tot merita incercat.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aditzu'"]Pai unii au reusit sa faca asa ceva[/quote:ca87789840 wrote:


Foarte interesant link-ul tau. Chiar daca ei isi prezinta produsul asa: "The Original EcoSphere® is the world's first totally enclosed ecosystem - a complete, self-contained and self-sustaining miniature world encased in glass" nu sunt de acord ca este un sistem "total" inchis deoarece primeste lumina si caldura .. poate se refereau la faptul ca intre acel eco-sistem si restul lumii exista cativa mm de sticla

Oricum, mi-a placut ideea , in ciuda duratei limitate de viata.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Normal. Inchis in sensul ca nu exista nici macar un schimb de aer cu exteriorul, ca sa nu mai zic de apa. Dar pe de alta parte e normal sa aiba aport de energie din exterior sub forma de lumina si caldura.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com