[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discus Story  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine
Iti recomand sa pui niste Nyphaea Lotus Tiger. Creste frumos intr-un acvariu cu discusi si rezista la temperaturi mari. Daca se dezvolta bine va face niste frunze mari care se ridica la suprafata facand umbra pentru timizii discusi iar culoarea va arata foarte bine pe langa verdele predominant si culoarea deschiza a substratului.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Lucian wrote:Arata foarte bine
Iti recomand sa pui niste Nyphaea Lotus Tiger. Creste frumos intr-un acvariu cu discusi si rezista la temperaturi mari. Daca se dezvolta bine va face niste frunze mari care se ridica la suprafata facand umbra pentru timizii discusi iar culoarea va arata foarte bine pe langa verdele predominant si culoarea deschiza a substratului.

Am un lotus pe acolo, dar nu merge prea bine, i-am schimbat pozitia azi sa vedem daca isi revine
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Azi am facut teste. Rezultate :
Nitrati 0-5 ( nu imi dau seama foarte bine de culoare, mai mult spre 0 oricum )
Amonia 0
Nitriti 0

Am adaugat si niste pesti noi, si am facut un schimb de apa de 50%. Poza cu acvariul si ultimele achizitii


image
image hosting 12mb


P.S Credeti ca are ceva daca umplu acvariul pana la nivelul intaritoarelor ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Superbe culori!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Nu are nimic !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foaaaaarte misto arata!

PS: N-are nimic, umple-l pana sus daca vrei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Umple-l linistit, asa e si al meu-arata mult mai bine plin

L.E. Doar ca va trebui sa te gandesti la o solutie (eu am pus plasa de la un juvelnic)pentru ca in timp vei avea si saritori

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2016 16:44:23

[Email]
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Frumoase culori au ai tai pesti!
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Am o intrebare pentru cei cunoscatori in ale plantelor
Daca mut plantele prin acvariu are ceva ?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu au nimic. Echinodorusii nu trebuie mutati des pentru ca ei se hranesc prin radacina, plantele stem le poti taia si replanta saptamanal.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Mersi Lucian, deci plantele stem le pot muta iar cele cu radacina nu ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Muta-le, mah, unde vrei, ca n-au nimic... la alea "radacinoase", dupa ce le scoti din nisip, e bine sa le tunzi oleaca varfu' radacinii si-apoi sa le replantezi acolo unde vrei.
O sa aiba nevoie de o perioada "de acomodare", pana cand radacinile incep iar sa se-ntinda prin nisip.

Lucian sublinia doar faptul ca plantele "stem" se pot taia si replanta oricand, fara probleme de acomodare.
Plantele "cu radacini" pot fi si ele scoase/replantate... dar nu incep sa creasca imediat de-a doua zi, din cauza faptului ca radacinile alea au nevoie de ceva timp pentru a se acomoda cu noua locatie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Hahah, mersi Koala
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si nici sa le muti lunar in alt colt al acvariului... (pe cele cu radacina cum este echinodorulul).
Sa nu crezi ca cele stem nu fac radacina, insa ele asimileaza preponderent prin frnze si mai putin prin radacina care de altfel creste foarte rapid...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2016 15:29:02



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:si nici sa le muti saptamanal in alt colt al acvariului...


Cum faceau altii, nu dau nume ca ma supar si iar nu-mi vorbesc cateva zile

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Ora mesei

image
image url


Se vede si lotusul in spate, si punctele pe anubias , ce este ? carenta de magneziu ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am trait s-o vad si pe asta, tigai si capace de veceu care mananca din palma

Uite barosane, sper sa-ti fie de ajutor:

https://www.google.ro/search?q=aquarium+plant+deficiency&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi56dqF9frLAhUCRhQKHSOOCIYQ_AUIBygB&biw=1360&bih=643

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Dane nu iti plac discusii ?
Se pare ca este carenta de potasiu
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am avut, mi-am distrus plantele din cauza temperaturii apei si a congelatelor, asa ca am scapat de ei.
Nu zic ca nu-mi plac, cand eram copchil mergeam la Palatul Telefoanelor si undeva pe la Izvor, la petshop-uri. La unul din ele (cred ca la cel de la Izvor) exista un bazin cu discusi, plantat, foarte frumos. Stateam si cascam ochii la el pana ma scotea tovarasul vanzator in suturi afara, ca ocupam spatiu de pomana si rarefiam aerul

Sa nu te superi pe mine cand mai comentez aiurea, io inca sunt la nivelul mintal al unui copil de 12 ani (9 ani, cand servesc ceva umed). Am citit pe undeva ca beutura distruge neuronii, iar eu am ajuns in situatia sa nu-mi mai permit asta

Wa alaykum e salaam, Doamne ajuta!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca sunt gaurele in frunze este carenta de potasiu.
Lotusul are o perioada mare de stagnare pana isi dezvolta bine radacinile. Dupa ce ocupa cam 20cm de jur imprejur incepe sa creasca si sa faca pui de nu mai prididesti sa rupi din ei. Cauta varianta rosie sa vezi ce bine da
Tuturor plantelor insa le vor mai trebui si alte macro/micro elemente.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com