[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
:::: Inceput - mai dificil decat anticipasem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu as lua asa: De la Tetra NH3/NH4, pentru ca detecteaza si amoniacul si amoniul, ambele fiind prezente in acvariu, in functie de PH.
Test NO2 si NO3, indiferent de marca.
Test PH nu de la Tetra. La mine testul Tetra de PH indica cu 0.5 mai mult, comparat cu PH controller, si test PH de la Sera.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Tomason
Junior member

Joined: 27/02/2016 15:28:51
Messages: 19
Location: Belgium
IP:
Offline

Am cumparat:
- BIO-BACT (aveau toate filtrele si multe alte accesorii de la producatorul lui BIO-BACT)
- test Tetra NH3/NH4 (ala cu 3 sticlute)
- 2 ornamente (dar nu am luat pesti)
- TetraMin 250ml.
Am primit pentru comparatie si 2 scobitori de la Tetra 5 in 1.

Am identificat toate (probabil) testele la bucata si la set dar inca nu am sarit pe ele.

Am pus BIO-BACT in filtru.

Testul NH3/NH4 masoara de la 0 mg/l (galben deschis) la 5,0mg/l (verde inchis) in 20 de minute.
La mine a fost galben -> verde -> albastru -> albastru INCHIS (dupa cca. 4 minute)

Am presupus ca valoarea este 10mg/l, de fapt probabil ca era undeva la 13mg/l.

Am schimbat 60% din apa => test verde inchis = am presupus 8mg/l/
Am mai schimbat 50% din apa => test verde = 5mg/l.
Am mai schimbat 60% din apa => test verde deschis => NH4 2-3 mg/l.

Am refacut testul cu scobitoarea JBL (inca nu am testat si cu scobitoarea Tetra):
NO3 = 25
NO2 = 0
GH = 8
KM = 8
Ph = 7.6
Cl = 0


Deci acvariul sta de 15 zile, din care 7 zile cu amoniac mult, 13 mg/l si in 02.03 am schimbat cca. 90% din apa.
Nu am spalat nimic din acvariu doar am inlocuit apa.

In filtru am 3 elemente, burete (filtrare mecanica) + filtrare chimica + filtrare biologica.



Ce sa fac ... Ce sa NU fac in continuare?







Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

DA
Sa renunti la filtrarea chimica pe care o inlocuiesti cu biologica.
Sa testezi cam peste o saptamana, sa vezi daca a inceput sa creasca NO2-ul, in speranta ca nu mai e atat de mult amoniac in apa si incepe in sfarsit ciclarea.
Sa astepti.
NU
Sa nu te mai joci cu amoniacul pe langa acvariu.
Sa nu iei deocamdata nicio vietate, nici macar melci.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Tomason
Junior member

Joined: 27/02/2016 15:28:51
Messages: 19
Location: Belgium
IP:
Offline

Ultima postare 02.03.2016

Ce a urmat?
Dupa cam 10 zile am cumparat 4 pesti. 2 x caras auriu + 2 x Black Moor.


Dupa 2 ani jumate [azi], sunt veseli si vii spre surprinderea tuturor.

In concedii au fost pe la diversi vecini si cunoscuti [au peste 300km parcursi cu masina].

De cand i-am luat am folosit un singur produs JBL Biotopol la fiecare schimb (30%) de apa, cam la 3-4 saptamani.
Tot la 3-4 luni le schimb in filtru "saculetul" cu WATER CLEAR.
Si atat.

Mananca aceeasi mancare de la inceput [saraci de ei] Tetra Goldfish Energy + Vitakraft Premium Gold Flake-Mix, o data pe zi din fiecare.

Parte interesanta e ca acum dupa ce ne-am mutat [again ] sunt in mijlocul livingului si implicit in mijlocul atentiei mai tot timpul.












 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com