[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput - 240 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline



Un scurt video, facut ieri.
Algele de pe sticla din spate au disparut singure, acu 2 luni era plin de negreala, acum e mult mai curat geamul, si nu am intervenit deloc.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2016 09:38:19

[Email] [Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Arata bine. Faci ceva aditii?
[Email]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci.
Sincer nu fac prea multe la bazin, doar dau mancare la pesti.
Nici schimb de apa nu am facut de mai bine de o luna, doar completez. Deci nici vorba de aditii
Ieri am adaugat 7kg de piatra, am refacut putin aranjamentul, iar dupa ce s-a limpezit apa am facut acest video.
Am lasat de ieri apa de osmoza la amestecat cu sarea, azi urmeaza sa fac un schimb de apa de vreo 25-30 litri, ar fi si timpul
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

ce frumos ti s-a dezvoltat bazinul ! bravo

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

elven wrote:ce frumos ti s-a dezvoltat bazinul ! bravo


Multumesc !
[Email] [Yahoo!]
pyu
Member

Joined: 21/06/2010 23:54:42
Messages: 149
Location: Suceava
IP:
Offline

Salutare.
Zilele trecute am dat un reset acvariului marin, pentru ca nu mergea bine de ceva vreme, o perioada nu am avut timp de el, si am decis ca e mai usor sa o iau de la inceput.
Vreau sa schimb si pompa, momentan am ceva in jur de 2000 litri pe ora, nu stiu real cat e, plus ca incepea sa isi piarda din putere.
Am decis sa cumpar Hydor Seltz D 6000. De aici au venit problemele.
Nu face fata nici overflow-ul, si nici sumpul.
Overflow:
image

Viitorul refugiu BDS si chaeto:
image

Cu sumpul nu mai are rost sa pun poze. Ideea mea era ca o parte din apa care vine din acvariu, sau care pleaca din pompa sa treaca si prin acest refugiu, apoi sa se intoarca in sump.

Cum as modifica overflow-ul, in asa fel incat sa imi dupa macar 3000-4000 l/h?
Mentionez ca gaura din acvariu are undeva la 50-55mm, dar teava care pleaca in jos este de 32mm.
De asemenea, cum ar trebui sa fie cumpartimentat sumpul, in asa fel incat sa am flow-ul necesar de apa pana in pompa (oricum pompa va fi in afara)?
Spatiul din dulap este 53 x 40, iar inaltimea undeva la 45 cm (am intaritura la mijloc la stand), mai inalt nu prea se poate, ca nu mai pot scoate afara skimmerul.
Ar mai fi solutia sa dau din intaritura la stand, si sa las ceva de sustinere in partea din fata, si sa ma duc la 80-85 x 30-35 si 45 cm inaltime, dar ar insemna sa-l lipesc direct in stand, si sa nu-l mai pot scoate afara.

This message was edited 3 times. Last update was at 16/05/2020 21:51:57

[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com