[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Focul Viu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poze
[Thumb - DSC_5021 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5001 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5028 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5004 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5030 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

poze
[Thumb - DSC_5038 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5042 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5035 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5040 (Large).JPG]

[Thumb - DSC_5037 (Large).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

Cu respect domnu Bogdan . Imi place foarte mult cum arata acvariul, felicitari. Am 2 intrebari daca nu deranjez :
1. Perechea de gurami atenteaza la creveti ?
2. Fertilizare aveti in acest bazin ( inclusiv co2) ?

Cornel

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutari si tie Cornel, multumesc de apreciere. Interesant, dar nici colisa si nici lerii(ca am si din aia 4 buc) nu au treaba cu crevetii. Foarte rar se intampla-probabil-cate o altercatie. In rest sunt bine mersi. Chiar o duc mai bine decat in acvariul de 300l unde zebrele si conconis au exterminat aproape crevetii. Sincer aici in acvariu Focul Viu "spalam" buretii de crevetii infipti in prefiltrul acvariului mare. Erau de sacrificiu ca sa zic asa. Am co2 computerizat-controller, sonda, etc. De fertilizat fertilizez cu Dennerle linia 7-15-30

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Anubias fixat pe lemn de cactus. Aseara am bagat niste anubias in acvariu si ma tot gandeam de ce sa-l ancorez, cand mi-am adus aminte ca mai am cateva bucati de lemn de cactus. Ancorarea s-a facut foarte usor: am rupt cateva bucatele din lemn si am bagat rizomii inauntru. In felul asta guta cu care am fixat definitiv anubiasul nu l-a taiat de loc. Mai mult, lemnul de cactus fiind gaurit la interior si cu multe ferestre prin el faciliteaza o ancorare foarte buna, da posibilitatea rizomilor sa iasa prin toate orificiile si in acelasi timp asigura fluxul de apa de care este nevoie. Acum lemnul l-am proptit un pic de alta buturuga pana isi ia apa( 1zi 2 sau 3) si apoi il fixez in alte pozitii, unde nu va mai fi nevoie sa fie la randul lui ancorat
[Thumb - DSC02629 (Large) (Large) (Medium).JPG]

[Thumb - DSC02626 (Large) (Large) (Medium).JPG]

[Thumb - DSC02625 (Large) (Large) (Medium).JPG]

[Thumb - DSC02622 (Large) (Large) (Medium).JPG]

[Thumb - DSC02623 (Large) (Large) (Medium).JPG]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte interesant! O idee buna! Cred ca o bucatica din aceea intr-un nano ar da forte bine. Asadar, de unde le-ai procurat?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2017 19:55:55


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de la mine. Am comandat cateva din afara. Mai am daca te intereseaza

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

foarte frumos bazin....dar sper sa nu deranjez cu intrebarea.... poate ca e stupida...
ce faci sau cum faci ca am vazut ca si plantele din fundal.unde ai umbra...aproape intuneric,le merge bine plus ca mai ai si plante de suprafata care obtureaza din lumina?
sugur e o ....smecherie..
scuze daca am deranjat cu intrebarea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu deranjezi cu nimic. In poze de fapt nu se vede bine realitatea. Eu ma folosesc de lumina redusa pentru a creste plante precum anubiasul care vrea lumina redusa. La fel in zonele mai inchise creste mossul care vrea lumina mai redusa. In rest plantele se tund aproape de suprafata pentru a lasa lumina sa patrunda printre ele. Plantele de suprafata au rol de ascunzis pentru pui si in acelasi timp acolo isi face cuib de spuma betta si astept acelasi lucru de la leri. In natura exista de toate: si jungla de plante si plante de suprafata, si intuneric, etc. Totul e sa te folosesti de ele ca sa iti fie bine tie in acvariu. La noi multe acvarii se fac in ideea sa se vada o gradina frumoasa si tot peisajul. Eu urmaresc acvariul sa arate ca o jungla si plantele sa fie ok. La fel si pestii. De asemenea jungla ii ajuta pe unii pesti sa se ascunda de cei mai agresivi. Lipsa acestei jungle ii condamna pe cei mai slabi. In spatele acvariului(la mine nu se vede foarte bine in poze) am multa valisneria, o planta pe care daca o tunzi cand trebuie si la o inaltime ok lasa multa lumina sa patrunda. Acum eu in partea stanga am exagerat un pic cu plantele, dar am facut asta pregatindu-ma sa scot din ele si sa am plante in acvariul mai mare pe care il pregatesc acum. Daca nu las plantele sa se indeseasca nu am ce pune in celalalt

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Acvariul tau este foarte frumos . Ai gurami mari sau pitici ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc Mihai. Deocamdata in acvariu este putina jungla, spuneam mai sus ca l-am lasat asa ca sa am ce baga in acvariul mare cand ii dau drumul. Am leri care sunt mari. In alta parte am gurami galbeni pitici. Colisa sunt mai sensibili si nu au supravietuit. La noi guramii, lerii, sunt foarte bine adaptati apelor noastre

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul.
O intrebare: ce planta e cea galbuie din postarea din 26/02, de langa anubiasul fixat in lemn de cactus?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

McLovin wrote:Foarte frumos acvariul.
O intrebare: ce planta e cea galbuie din postarea din 26/02, de langa anubiasul fixat in lemn de cactus?


multumesc. E Bacopa caroliniana. O planta foarte frumoasa care emers a facut si flori. In postarea 42 am incercat sa fotografiez mai bine florile ei liliachii, dar fiind sub neoane nu mi-au iesit prea bine pozele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com