[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tanganyika - "The Insider"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiradu wrote:
image

Este foarte, foarte slaba... Asa zisele facilitati le poate face orice Arduino cat despre led-uri nici nu vorbesc... Poti obtine acelasi lucru cu niste benzi cu led-uri cum are Ricardo (cu precizarea ca ale lui Koala sunt de 10 ori mai puternice ) iar daca vrei ceva mai sus iei benzi rigide de led-uri (se gasesc la 50cm sau la metru si in loc de banda de plastic led-urile sunt fixate pe o bagheta de aluminiu)...
Daca reusesti sa-l scoti pe Calin de sub stand iti face o lampa de mare rafinament Cu ocazia asta poate testeaza pe tine led-urile alea smechere (Bridgelux gama decor) pe care le-am descoperit eu cu randament de 140 lumeni/watt si CRI de 90-97


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Saptamana trecuta am demontat bazinul si l-am refacut din nou. M-am tot socotit, decat sa ma chinui cu curatatul calcarului de pe el, frecat, lustruit, etc.. mai bine-l sparg si fac altul nou.
Lenea e cucoana mare, cum s-ar zice...

Asa ca am lipit un bazin nou, aceleasi dimensiuni, brut 140 litri. Am mutat animalele, treaba simpla datorita melcilor in care s-au refugiat si am golit bazinul.
Cam asa arata zona de sub decor dupa ce am tras bazinul dintre peretii intre care statea de muuulta vreme:

image

Am urcat noul bazin pe suport sa vad cum se potriveste. S-a potrivit:

image

image

Am masurat, marcat si insemnat locul unde voi face cele 2 gauri pentru treerea IN/OUT-urilor de la filtrul extern.

image

Am pregatit "instrumentele de tortura" pentru gaurirea sticlei:

image

Am executat rapid operatiunea cu bormasina si am pregatit si o placa de polistiren extrudat taiata la fix, pe care sa stea bazinul:

image

image

Am pregatit flansele de trecere, tevi, tuburi, etc ca sa fie bine, sa nu fie rau pe acolo:

image

image

Folie pentru spate? Neagra? Neagra sa fie! Am oscilat aici putin daca sa nu pun albastru ca am vazut ca e la moda. A castigat negrul:

image

image

Apoi backgroundul lateral (cum drac sa-i zici background la ceva ce sta pe lateral ?!?) cu nelipsitul Dow Corning:

image

image

image

image

image

Pseudo-caseta din peretele din stanga, de unde trag apa in filtru e gata si ea:

image

image

Gata! Apa in el si pupam cruciulitele sa tina

image

image

A tinut, nu curge, totul e perfect:

image

image

Urmeaza sa mai bag niste cochilii dupa ce ma obisnuiesc eu cu noul peisaj si apoi pestii.

Gata!



Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place tare mult!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:Imi place tare mult!

Mersi, am facut si "balcoanele" alea din cochilii, se vad in penultima poza pe peretele din dreapta, pe la mijloc...
Sa vedem cat de incantati vor fi locatarii sa urce la etaj.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adiradu wrote:Mersi, am facut si "balcoanele" alea din cochilii, se vad in penultima poza pe peretele din dreapta, pe la mijloc...
Sa vedem cat de incantati vor fi locatarii sa urce la etaj.

Sa nu crezi ca n-am vazut ... mai mult, am intrat direct in pagina aia (bozo) si-am belit ochii la toate pozele de-acolo. Asa ca-s informat!

PS: Vor urca la balcoane, ai sa vezi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Si noi suntem incantati de ce vedem!

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Mersi!

Pana vedem daca se populeaza "balcoanele", trebuie sa ma ocup de partea de lumina. La momentul actual, pe bazin stau 2 leduri de 10W, habar n-am ce model, oricum e lumina rece, chinezarie ceva. Plus un led de 3W blue. Comanda de ON/OFF o da o priza programabila. Instalatia e destul de artizanala, lumina proasta si mai si arata ca naiba chiar daca-i ascunsa intr-un dulap asa ca m-am gandit s-o schimb.

Am comandat si eu ieri o minune de asta, TC420:

image

Nu stiu care va fi pasul urmator dar oricum nu m-as apuca sa leg la ea banda de leduri, chiar daca asta-i varianta cea mai comoda. Vor fi leduri de 3W, legate cumva la canalele alea de pe controller.

Principala problema e data de intrebarea: ce culori sa pun si cate leduri din fiecare

Bazinul e relativ mic, lungime 80 cm si inaltime aprox 40 cm. N-as vrea sa ma limitez doar la alb + albastru, am combinatia asta pe bazinul mare si parca incepe sa nu-mi mai placa ceva acolo...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Un mic update filmat ieri, in timp ce restul familiei ciocnea oua rosii


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb!

Bazinul asta imi da un sentiment de liniste... e ca un colt uitat de lume. Felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

A venit posta din China...

Ma puc de lampa... nu prea stiu cum dar planul e sa le fac rasarit si apus la lamprologine.

image

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Facandu-mi un "review" printre jurnale, dupa ceva vreme, mi-am dat seama ca aici nu am inchis socotelile si am cam lasat totul in coada de peste...

Pe scurt, lucrurile stau asa: n-am mai apucat sa fac lumini si controlere pe bazin, asa cum mi-am dorit. Din cauze sa zicem locative, bazinul a fost inchis si donat exact in starea in care era, undeva prin primavara lui 2017 iar Lamprologinele au plecat spre alte case. Eu am ramas cu multumirea de a fi reusit pret de mai multe luni sa studiez acesti pesti minunati si interesanti.

Ca ajutor pentru cei care vor dori sa-si construiasca un bazin destinat acestor ciclide pitice, inchei acest jurnal cu un articol pe acest subiect scris de colegul nostru Paul Vilcu, pentru o revista de specialitate din SUA:

https://issuu.com/reefhobbyistmagazine/docs/ahm_q42017/44




Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com